S-market ja prisma laskee hintoja kuin myös k-marketit, mutta luvialla on omat hinnat. Ei auta kuin mennä poriin hakemaan ruokaa, hinnoissa on niin valtava ero että nyt loppuu omankylän kauppojen kannatus. Sitten porissa on tuotteet 50% tarjouksessa,kun päivämäärä on lähellä viimeistä käyttöpäivää,luvian kaupat ei tunne tälläistä käytäntöä,joskus voi olla 30%.
Ei halpene luvialla
14
311
Vastaukset
- tuoretta
No kohta oma kauppa on eurajoella. Siellä kyllä saa olla tarkkana päivämäärien kanssa. Vanhaa kamaa hyllyt täynnä.
- Tyhjänpuhujille
Taitaa joku hinta olla sillä matkalla ja kulutetulla ajallakin?
On myös mukava joskus käydä pikaisesti lähikaupassa hakemassa jotain puuttuvaa.
Nuo Eurajoki mörköjä näkevät ovat ihan pehmeitä, tai tarkoituksellisesti ihmisiä provosoivia. Luvialla ei muutu kuin kunnan nimikyltti rajalla.
Olkaa vaan reilusti Luvialaisia uudessakin kunnassa ja ajakaa tämän alueen etuja. - Hinnat.alas
Matkalla on omahintansa joo mutta viisihenkisessä perheessä ruokalasku näytelee isoa osaa pudjetissa.
- Peevelinkallista
Ei pysty käymään enää täällä kaupassa. Sama ruokamäärä tulee Porista ostettuna 30% halvemmaksi. Koska käyn Porissa töissä, ostan työmatkalta. Jos olisin kauppias täällä, koittaisin edes sisäänvetotuotteita. Kaunis ajatus ostaa täältä, mutta ei käy.
- Mökinakka4
Kyl bensarahat säästyy ko ajaa poriin ja ostaa paljo kerral
- Feikkideee
Jos maitopurkin hinta on kymmeniä senttejä halvempi ja hedelmät ja vihannekset kilohinnaltaan jopa 1-2 euroa, niin vain tyhmä käy täällä kaupas.
- porinjori
Luvialaiset voivat ostaa maitonsa samalla, kun tulevat työmatkaltansa Eurajoelta ja tukevat täten samalla kotikuntansa yrittäjää!
- gohome
Totta. Eurajoella on viinakauppakin ja mukavampi väki kuin porissa. Sinne kannattaa suunnata..
- luvijoki
Luvialla on aina ollu halpaa makkaraa...
- gohome
Tää on hyvä. Sitä on ollu kyllä. Tai ainaki niitä on jotka yrittää tehdä toisist halpaa makkaraa heh-heh!
- gogreengo
Onko kukaan verrannu eurajoen ja luvian hintoi?
- OUJEEEEEEEEEEE
Khyyylll luvijoel on yhtä halpaa!!!
- Retybkji
K-kaupas ejoel hyvä valikoima. Alko ja apteekki.
- joorjoelt
Se johtuu siitä et te et tajua muust ko mökkeilyst..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46939Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849