Bbx 325 kaiuttimet

Bbx325

Mikä voisi olla aikana BBC 325 kaiuttimissa kun laittaa bassoa kovemmalle niin alkaa kuulua särinää ja kolinaa molemmissa bassoissa sama juttu miten korjata? Mitä tarvitsen korjaamiseen?

10

1421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bbx325

      Bbx * kaiuttimet

      • Anonyymi

        Basso elementit hajalla totaalisesti,


    • vzcbxcmxz

      Onko vahvistin kunnollinen?
      Myös kaiutinkartioissa voi vikaa. Kartion ripustus, yleensä kumireuna, saattaa antaa periksi ja kela pääsee hankamaan ilmaraon seinämiiin, josta taas tulee ääneen häiriöitä.
      Kaiutimissa tärkeää että plus ja miinus tulee oikein

    • Hanaavaaanlisää

      Kaiuttimen ominaisuudet eivät täsmää siihen mitä ja miten siltä pyydät. Kartio pohjaa, vahvistin säröytyy -> ääni menee tukkoon ja pyydät silti lisää hanaa. Se hajoaa ennenpitkää.

      Korjaamiseen tarvitset osaamista kuullun ymmärtämisestä. Parempaan ääneen ja/tai isompaan äänenpaineeseen toimii sitten toisenlaiset vehkeet.

    • settipepe

      Bassojen ripustukset hapertuneet.yleinen ilmiö 80 luvun kaiuttimissa. Vaihdan itse reunuksia.

    • arvaaja.-

      taitaa jo ikä vaivata

    • Anonyymi

      Elementit täysin hajalla aika uusia bassot😮

    • Anonyymi

      Kaiutin elementit hajalla ihan varmasti vaihda uudet tilalle tiedän kokemuksesta tuon

      • Anonyymi

        Sekin on mahdollista, että särinä johtuu vahvistimen leikkaamisesta eli tehon loppumisesta kesken, ja kolina siitä, että puhekelat osuvat eli törmäävät liikeradan loppuessa magneetteihin. Toisin sanoen kaiuttimilta / tai vahvistimelta pyydetään enemmän kuin mihin ne pystyvät. Kaiuttimet ovat saattaneet jo vahingoittua, varsinkin, jos ongelma ilmenee myös pienemmillä voimakkuuksilla ja ilman voimakasta bassokorostusta.

        On hyvä ymmärtää, että jos bassosäädin väännetään tappiin, joka on usein +10dB, niin vahvistimen pitäisi kyetä antamaan kymmenkertainen teho. Jos lisäksi loudness-kytkin on päällä, tilanne vaikeutuu entisestään.

        Mainitaan nyt vielä varmuuden vuoksi, että desibeliasteikko on logaritminen, joka helposti hämmentää asiasta tietämättömän. Esim. +13dB tarkoittaa jo kaksikymmenkertaista tehoa, ja +20dB tarkoittaa satakertaista tehoa. Hyvätkään hifikaiuttimet eivät yleensä tällaisia korostuksia kestä, eivät mekaanisesti eivätkä sähköisesti.

        Jos aloittaja on kiinnostunut laadukkaasta äänestä, olisi hyvä perehtyä oikean hifin alkeisiin sekä perusasioihin. Ja vaikka diskotyyppinen äänentoisto olisi toivomuslistalla, senkin saaminen vaatii tietämystä. Halvoilla pakettistereoilla ei ole mahdollista saada kumpaakaan.

        Laadukkaat kaiuttimet toistavat matalatkin äänet laadukkaasti ilman korostustarvetta. Myöskään luonnollinen äänentoisto ei edellytä voimakasta bassokorostusta.

        Jos kaiuttimet ovat muutoin hyvät ja mieleiset mutta bassotoisto jää vajaaksi, avun voi tuoda oikein valittu sekä säädetty subwoofer, tuttavallisemmin subbari. Niitä on tarjolla moneen lähtöön. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekin on mahdollista, että särinä johtuu vahvistimen leikkaamisesta eli tehon loppumisesta kesken, ja kolina siitä, että puhekelat osuvat eli törmäävät liikeradan loppuessa magneetteihin. Toisin sanoen kaiuttimilta / tai vahvistimelta pyydetään enemmän kuin mihin ne pystyvät. Kaiuttimet ovat saattaneet jo vahingoittua, varsinkin, jos ongelma ilmenee myös pienemmillä voimakkuuksilla ja ilman voimakasta bassokorostusta.

        On hyvä ymmärtää, että jos bassosäädin väännetään tappiin, joka on usein 10dB, niin vahvistimen pitäisi kyetä antamaan kymmenkertainen teho. Jos lisäksi loudness-kytkin on päällä, tilanne vaikeutuu entisestään.

        Mainitaan nyt vielä varmuuden vuoksi, että desibeliasteikko on logaritminen, joka helposti hämmentää asiasta tietämättömän. Esim. 13dB tarkoittaa jo kaksikymmenkertaista tehoa, ja 20dB tarkoittaa satakertaista tehoa. Hyvätkään hifikaiuttimet eivät yleensä tällaisia korostuksia kestä, eivät mekaanisesti eivätkä sähköisesti.

        Jos aloittaja on kiinnostunut laadukkaasta äänestä, olisi hyvä perehtyä oikean hifin alkeisiin sekä perusasioihin. Ja vaikka diskotyyppinen äänentoisto olisi toivomuslistalla, senkin saaminen vaatii tietämystä. Halvoilla pakettistereoilla ei ole mahdollista saada kumpaakaan.

        Laadukkaat kaiuttimet toistavat matalatkin äänet laadukkaasti ilman korostustarvetta. Myöskään luonnollinen äänentoisto ei edellytä voimakasta bassokorostusta.

        Jos kaiuttimet ovat muutoin hyvät ja mieleiset mutta bassotoisto jää vajaaksi, avun voi tuoda oikein valittu sekä säädetty subwoofer, tuttavallisemmin subbari. Niitä on tarjolla moneen lähtöön. :)

        Lisäänpä omaan juttuuni vielä hiukan googletettuani, että BBX-merkillä myydyt kaiuttimet ovat Pekka Tuomelan suunnittelemia, eli ne ovat lähtökohtaisesti laadukkaita hifikaiuttimia, eivätkä mitään "pakettikaiuttimia", kuten aluksi virheellisesti otaksuin.
        Tosin, en löytänyt BBX 325-mallia, mutta ehkei se ole tärkeää.

        On mahdollista, että bassoelementtien uloimmat ripustukset ovat vanhuuttaan sekä UV-säteilyn johdosta hapertuneet rikki. Joskus oli firma nimeltään "Accusound", joka korjasi näitä, mutta en löydä tätä enää. Muitakin korjaajia löytyy hakukoneesta.

        "vzcbxcmxz" kertoi, että ulompi, nimenomaan kumireuna voisi olla rikki (voi se ollakin), mutta yleensä uloimmassa ripustuksessa paremminkin vaahtomainen materiaali on herkempi ikääntymiselle ja auringonvalolle kuin kumi. Olen nähnyt kuvia, joissa vaahtomaiset ripustukset ovat hajonneet aivan kertakaikkiaan riekaleiksi ja tomuksi.

        Sen sijaan neopreenikumiripustus (kuten vaikkapa Focal 8N515) yleensä kestää kauemmin, mutta saattaa lopulta kovettua. Synteettinenkään kumi ei lopulta ole ikuista.

        On vielä sanottava, että jos kaiuttimen jakosuodinkomponentit ovat kovin vanhoja, sanokaamme yli 20 vuotta, niin alumiinielektrolyyttikondensaattorit, tuttavallisemmin "Elkot", ovat luultavasti vaihdon tarpeessa. Jos mainituntyyppiset konkat ovat jollakin tavalla epäkuntoisia, ei kaiutin kokonaisuutena voi toimia oikein.

        Nämä konkat voivat kuivua (tai "paistua") monestakin syystä, ja ne kannattaa vaihtaa vähintäänkin uusiin elkoihin, mutta mieluummin muovieristeisiin. Edullisimmat näistä ovat tyyppiä "polyester", mutta selvästi parempi on polypropyleenikondensaattori.
        Sen häviöt ovat noin 10% polyesteristä, ja noin 1% elkosta.
        Lisäksi ne ovat huomattavan pitkäikäisiä.

        Terveisin, "Virittelijä"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      150
      3775
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      98
      3630
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3173
    4. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      18
      2521
    5. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      181
      2192
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      27
      1397
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      96
      1229
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1071
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1044
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      69
      1028
    Aihe