Bbx 325 kaiuttimet

Bbx325

Mikä voisi olla aikana BBC 325 kaiuttimissa kun laittaa bassoa kovemmalle niin alkaa kuulua särinää ja kolinaa molemmissa bassoissa sama juttu miten korjata? Mitä tarvitsen korjaamiseen?

10

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bbx325

      Bbx * kaiuttimet

      • Anonyymi

        Basso elementit hajalla totaalisesti,


    • vzcbxcmxz

      Onko vahvistin kunnollinen?
      Myös kaiutinkartioissa voi vikaa. Kartion ripustus, yleensä kumireuna, saattaa antaa periksi ja kela pääsee hankamaan ilmaraon seinämiiin, josta taas tulee ääneen häiriöitä.
      Kaiutimissa tärkeää että plus ja miinus tulee oikein

    • Hanaavaaanlisää

      Kaiuttimen ominaisuudet eivät täsmää siihen mitä ja miten siltä pyydät. Kartio pohjaa, vahvistin säröytyy -> ääni menee tukkoon ja pyydät silti lisää hanaa. Se hajoaa ennenpitkää.

      Korjaamiseen tarvitset osaamista kuullun ymmärtämisestä. Parempaan ääneen ja/tai isompaan äänenpaineeseen toimii sitten toisenlaiset vehkeet.

    • settipepe

      Bassojen ripustukset hapertuneet.yleinen ilmiö 80 luvun kaiuttimissa. Vaihdan itse reunuksia.

    • arvaaja.-

      taitaa jo ikä vaivata

    • Anonyymi

      Elementit täysin hajalla aika uusia bassot😮

    • Anonyymi

      Kaiutin elementit hajalla ihan varmasti vaihda uudet tilalle tiedän kokemuksesta tuon

      • Anonyymi

        Sekin on mahdollista, että särinä johtuu vahvistimen leikkaamisesta eli tehon loppumisesta kesken, ja kolina siitä, että puhekelat osuvat eli törmäävät liikeradan loppuessa magneetteihin. Toisin sanoen kaiuttimilta / tai vahvistimelta pyydetään enemmän kuin mihin ne pystyvät. Kaiuttimet ovat saattaneet jo vahingoittua, varsinkin, jos ongelma ilmenee myös pienemmillä voimakkuuksilla ja ilman voimakasta bassokorostusta.

        On hyvä ymmärtää, että jos bassosäädin väännetään tappiin, joka on usein +10dB, niin vahvistimen pitäisi kyetä antamaan kymmenkertainen teho. Jos lisäksi loudness-kytkin on päällä, tilanne vaikeutuu entisestään.

        Mainitaan nyt vielä varmuuden vuoksi, että desibeliasteikko on logaritminen, joka helposti hämmentää asiasta tietämättömän. Esim. +13dB tarkoittaa jo kaksikymmenkertaista tehoa, ja +20dB tarkoittaa satakertaista tehoa. Hyvätkään hifikaiuttimet eivät yleensä tällaisia korostuksia kestä, eivät mekaanisesti eivätkä sähköisesti.

        Jos aloittaja on kiinnostunut laadukkaasta äänestä, olisi hyvä perehtyä oikean hifin alkeisiin sekä perusasioihin. Ja vaikka diskotyyppinen äänentoisto olisi toivomuslistalla, senkin saaminen vaatii tietämystä. Halvoilla pakettistereoilla ei ole mahdollista saada kumpaakaan.

        Laadukkaat kaiuttimet toistavat matalatkin äänet laadukkaasti ilman korostustarvetta. Myöskään luonnollinen äänentoisto ei edellytä voimakasta bassokorostusta.

        Jos kaiuttimet ovat muutoin hyvät ja mieleiset mutta bassotoisto jää vajaaksi, avun voi tuoda oikein valittu sekä säädetty subwoofer, tuttavallisemmin subbari. Niitä on tarjolla moneen lähtöön. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekin on mahdollista, että särinä johtuu vahvistimen leikkaamisesta eli tehon loppumisesta kesken, ja kolina siitä, että puhekelat osuvat eli törmäävät liikeradan loppuessa magneetteihin. Toisin sanoen kaiuttimilta / tai vahvistimelta pyydetään enemmän kuin mihin ne pystyvät. Kaiuttimet ovat saattaneet jo vahingoittua, varsinkin, jos ongelma ilmenee myös pienemmillä voimakkuuksilla ja ilman voimakasta bassokorostusta.

        On hyvä ymmärtää, että jos bassosäädin väännetään tappiin, joka on usein 10dB, niin vahvistimen pitäisi kyetä antamaan kymmenkertainen teho. Jos lisäksi loudness-kytkin on päällä, tilanne vaikeutuu entisestään.

        Mainitaan nyt vielä varmuuden vuoksi, että desibeliasteikko on logaritminen, joka helposti hämmentää asiasta tietämättömän. Esim. 13dB tarkoittaa jo kaksikymmenkertaista tehoa, ja 20dB tarkoittaa satakertaista tehoa. Hyvätkään hifikaiuttimet eivät yleensä tällaisia korostuksia kestä, eivät mekaanisesti eivätkä sähköisesti.

        Jos aloittaja on kiinnostunut laadukkaasta äänestä, olisi hyvä perehtyä oikean hifin alkeisiin sekä perusasioihin. Ja vaikka diskotyyppinen äänentoisto olisi toivomuslistalla, senkin saaminen vaatii tietämystä. Halvoilla pakettistereoilla ei ole mahdollista saada kumpaakaan.

        Laadukkaat kaiuttimet toistavat matalatkin äänet laadukkaasti ilman korostustarvetta. Myöskään luonnollinen äänentoisto ei edellytä voimakasta bassokorostusta.

        Jos kaiuttimet ovat muutoin hyvät ja mieleiset mutta bassotoisto jää vajaaksi, avun voi tuoda oikein valittu sekä säädetty subwoofer, tuttavallisemmin subbari. Niitä on tarjolla moneen lähtöön. :)

        Lisäänpä omaan juttuuni vielä hiukan googletettuani, että BBX-merkillä myydyt kaiuttimet ovat Pekka Tuomelan suunnittelemia, eli ne ovat lähtökohtaisesti laadukkaita hifikaiuttimia, eivätkä mitään "pakettikaiuttimia", kuten aluksi virheellisesti otaksuin.
        Tosin, en löytänyt BBX 325-mallia, mutta ehkei se ole tärkeää.

        On mahdollista, että bassoelementtien uloimmat ripustukset ovat vanhuuttaan sekä UV-säteilyn johdosta hapertuneet rikki. Joskus oli firma nimeltään "Accusound", joka korjasi näitä, mutta en löydä tätä enää. Muitakin korjaajia löytyy hakukoneesta.

        "vzcbxcmxz" kertoi, että ulompi, nimenomaan kumireuna voisi olla rikki (voi se ollakin), mutta yleensä uloimmassa ripustuksessa paremminkin vaahtomainen materiaali on herkempi ikääntymiselle ja auringonvalolle kuin kumi. Olen nähnyt kuvia, joissa vaahtomaiset ripustukset ovat hajonneet aivan kertakaikkiaan riekaleiksi ja tomuksi.

        Sen sijaan neopreenikumiripustus (kuten vaikkapa Focal 8N515) yleensä kestää kauemmin, mutta saattaa lopulta kovettua. Synteettinenkään kumi ei lopulta ole ikuista.

        On vielä sanottava, että jos kaiuttimen jakosuodinkomponentit ovat kovin vanhoja, sanokaamme yli 20 vuotta, niin alumiinielektrolyyttikondensaattorit, tuttavallisemmin "Elkot", ovat luultavasti vaihdon tarpeessa. Jos mainituntyyppiset konkat ovat jollakin tavalla epäkuntoisia, ei kaiutin kokonaisuutena voi toimia oikein.

        Nämä konkat voivat kuivua (tai "paistua") monestakin syystä, ja ne kannattaa vaihtaa vähintäänkin uusiin elkoihin, mutta mieluummin muovieristeisiin. Edullisimmat näistä ovat tyyppiä "polyester", mutta selvästi parempi on polypropyleenikondensaattori.
        Sen häviöt ovat noin 10% polyesteristä, ja noin 1% elkosta.
        Lisäksi ne ovat huomattavan pitkäikäisiä.

        Terveisin, "Virittelijä"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2303
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1539
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      103
      1469
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1382
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1305
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1210
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      37
      1178
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1087
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1056
    Aihe