Sirkkojen Syönti ?

Saako Phuketin lomakylistä hyönteisruokaa ?

Muistelen muutaman vuoden takaa, ettei sitä ollut. Onko nykyään ?
10186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei ole edelleenkään.

Suurista turistikohteista vain Bangkokissa ja Pattayalla saa. Syy on se, että suuret kasvattamot sijaitsevat Chonburissa. Ei niitä kukaan sentään luonnosta kerää, taustalla on teollinen tuotanto.

Ranongissa saa, tuovat Myanmarin puolelta.

Äänestä

Suomestahan voi pakata laukkuun kirnupiimän ja ruisleivän sijaan jauhomatoja iso muovikassillinen ja kossua kanssa.

Äänestä

Kyllä ainakin Karonin yömarkkinoilla siinä oli vuosi sitten sirkkoja kaikkia muitakin öttiäisiä myynnissä. En tosin tiedä tämän päivän tilannetta, mutta ihmettelen jos niitä ei löydy. Myös Patongilla olen joskus nähnyt, mutta siitä on jo aikaa. Käsittääkseni myös Phuket townin markkinoilla niitä on myynnissä.

Äänestä
  • Myös Chiang Maista joka on Pohjois-Thaimaassa saa.

    Äänestä

Yöks syöks noita joku suomalainen ?

Äänestä

Osaako mikään suomi-ravintola tehdä hyönteisruokaa ?

Äänestä

sai ainakin viikko markkinoilla Patong beachillä. Oli toukkia ja heinäsirkkoja.

Äänestä

Tänään vietettävässä Helsingin ravintolapäivässä nyt syödään hyönteisruokaa. Ei muuta kuin pääkaupunkiin maistelemaan herkkuja.

Äänestä

Jote Thaikkuihi ei kantsi lähtee syömää toukkia vai?

Äänestä

Juu, noilla Phuketin markkinoilla olen itsekin nähnyt ja maistanut, ei lainkaan hullumpaa, kunhan pääsee siitä optisesta järkytyksestä yli! Ravintoloissa ei kuitenkaan menulla näkynyt sirkkoja eikä muitakaan ötököitä. Phuketissa viihtyy edelleen, vaikka onhan meitä turisteja siellä jo paikallisten perinteiden ja tapojen kunnioittamisen kannalta aivan liikaakin ja ollaan viety omat lieveilmiömme valitettavasti mukana. Phuketin hiekkarannat ovat kuitenkin kauniit, meri ihanan lämmin, ihmiset ystävällisiä, ruoka maittavaa ja elämä halpaa, vaikka viettäisi siellä pidemmänkin aikaa. Suurta Buddha-patsasta kannattaa ehdottomasti kiivetä katsomaan läheltä,korkeuksista on myös mahtavat näkymtä. Samoin Phi Phin saaret ovat kiva päiväkohde. Lisää Phuketista voi lukaista suomalaisen thaimaa.biz-sivuston kyseisltä sivulta, osoitteessa: http://thaimaa.biz/kohteet/phuket/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AinaUuttaOppimaan kirjoitti:

Saako Phuketin lomakylistä hyönteisruokaa ?

Muistelen muutaman vuoden takaa, ettei sitä ollut. Onko nykyään ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu