Asiallisuutta

Puutteita_itsekullakin

Nimettömänä palstoille huitaistuja juttuja lukiessa suurin tunne on myötähäpeä.
Olisi hienoa, jos ihmisten sallittaisiin kirjoittavan mielipiteitään vain omalla nimellään. Saataisiin luettavaksi asiallisempia kommentteja.

11

74

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totta, trollit ja muut perättömät syytökset tippuis aika kivasti pois. Ja olishan se kiva nähdä, kenellä on minkämoinen ajatusmaailma.

      • Nainen52X

        Sanotaan, että huutonsa aina pitää pystyä vastaamaan. Mutta moniko näistä perättömiä syytöksiä esittäneistä, pystyy näyttämään syytöksensä toteen. - luultavasti ei kukaan.
        Itse ainakin olen sitä mieltä, että vaikka tänne anonyyminä kirjoitetaan pitää siltikin seistä sanojensa takana ja pystyä ottamaan vastuu siitä mitä tänne kirjoittaa.

        Lisäksi minua ihmetyttää tämä asiaton ajojahti nuorisoa kohtaan. Nuoriso on kirjoittanut tänne asiallisesti, mutta nämä/tämä tietty henkilö on kyllä käyttäytynyt tällä palstalla hyvin ala-arvoisesti. Olisi kyllä julkisen anteeksipyynnön velkaa uhkailuistaan ja syytöksistään.

        Oma mielipiteeni on, että karvian nuoriso (luetaan mukaan myös JJT-originaali Karvialaiseksi) käyttäytyvät asiallisesti oikeassa elämässä kuin myös täällä netti-maailmassa.

        Mistään asiallisesta aiheesta täällä ei saa mitään keskustelua. Mutta kun kyse on nuorisosta, heidän tekemisistään tai tekemättä jättämisistään, keskustelu on kiivasta ja tulista.


    • Paneminenainamukavaa

      Saataisiin asiallisimpia juttuja. Ja vitut saataisiin.

      • Ajankuva

        Vau, miten hieno ja asiallinen vastaus. Ja muut vaikenevat tämän nerouden edessä.


    • WWQQ

      Se että täällä ihmiset haukkuu jotain karvialaista niin se voi olla mielenosoitusta.

      • öövini

        tai rasismia.


      • *Heittää rasismikortin*


      • jallux-
        JJT_originaali kirjoitti:

        *Heittää rasismikortin*

        ikä- vai roturasismia?


      • jallux- kirjoitti:

        ikä- vai roturasismia?

        Rasismikortti, joka on joka tavalla rasistinen. Ikä, rotu ja sukupuoli yms.


    • oikeus-mielipiteeseen

      Mitä asiallista täällä voisi kirjoittaa. Asiallinen ja rakentava keskustelu paikkakunnalla on kielletty. On tiettyjä henkilöitä, jotka kuvittelevat aina olevansa oikeassa joka asiassa, he eivät näe kolikon kääntöpuolta. Heillä on jokin ihmeen pätemisen tarve ja pitävät itseään muita viisaampina ja parempina. Kuvittelevat maailman ja asioiden olevan mustavalkoista. Sitten jos joku uskaltaa olla eri mieltä tai sanoa eri näkökannan, riita ja sanasota on heti valmis.
      Rakentava ja hyvä keskustelu asioista ei ole sitä, että haukutaan ja lietsotaan vihaa. Asioista voi keskustella myös positiiviseen sävyyn ja ottaa toisenkin mielipiteen rakentavasti huomioon.

      • Puppup

        Hyvä kommentti. Kiitos!
        Kunpa kaikki pidättäytyisivät toisten mollaamisesta. Meidän kaikkien keskinäinen sopu kun loisi hieman myönteisemmän ilmapiirin. Nyt tuntuu kuin menossa olisi "Kuka keksii ilkeimmän viestin? - kisa.
        Josko hieman harrastettaisiin itsehillintää. Ollaan vaikka ihan hiljaa , kunnes tulee oikea asia, josta keskustella asiallisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      123
      1732
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      681
      1644
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1467
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1343
    5. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1298
    6. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      322
      1294
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1258
    8. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1195
    9. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1155
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1142
    Aihe