Zeoliittitekniikka

Kertoisiko joku (ei BSH-aivopesijä) mitä tuo zeoliitti-tekniikka astianpesukoneessa oikein tarkoittaa. Katotaas tuleeko yhtään asiallista vastausta.
1010811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

https://en.wikipedia.org/wiki/Zeolite

"heating the material stilbite, it produced large amounts of steam from water that had been adsorbed by the material"

Astianpesukoneissa ilmeisesti hyödynnetään käänteistä reaktiota kuivauksessa.

Äänestä
  • Savolaisesta wikipediasta puuttuu tuo tarina koskien stilbiittien vedensitomiskykyä.

    Äänestä

Siemens mainostaa näin: Hyviä uutisia astioillesi: Ne pestään ja kuivataan laadukkaasti.

Astioiden peseminen puhtaiksi on itsestään selvää mutta kuivaaminen täydellisen kiiltäviksi ei. Ainutlaatuiset Siemens-astianpesukoneet, joissa on Zeolith®-kuivaus, tuovat tullessaan useita etuja. Zeolith®-kuivauksen ansiosta astianpesukoneet kuluttavat vain vähän energiaa. Jopa 10 % vähemmän kuin energiatehokkuusluokassa A+++ vaaditaan. Mutta ennen kaikkea Zeolith®-kuivausta käyttävät astianpesukoneet kuivaavat esimerkiksi kristallilasit, arvokkaan posliinin, ruostumattomasta teräksestä valmistetut kattilat ja muoviset keittiötyövälineet kiiltävän kuiviksi. Tutustu Zeolith®-kuivauksella varustettujen Siemens-astianpesukoneiden etuihin.

Äänestä

Tätäkään turhuutta ei tarvita jos ostaa UPO, Gorenje, Asko tai Cylinda merkkisen astianpesukoneen jossa päävirtakytkin kannen YLÄPUOLELLA VASEMMALLA REUNALLA (= ruotsissa tehty, ei italiassa).
Näissä on nimittäin erillinen ohjelma "Pitkä kuivaus" sekä erillinen tuuletus astioille.
Muutenkin ovat monta kertaa kestävämpiä kuin mikään Miele tai Bosch/Siemens.
Tekniikka perustuu pitkälti jo 2000-luvun alun malleihin ja on toimivaksi todettu.
Varo kuitenkin ostamasta Italian mallia, ne ovat yhtä "laadukkaita" kuin Itävallassa kasatut Mielet.

Äänestä
  • Zeoliittejä käytetään mm:ssa kaasujen molekyyliseuloina erottelemaan esimerkiksi veden ilmasta, mutta veden muuttuminen lämmöksi on minulle - jonkin asteinen termodynamiikan tuntija - utopiaa

    Äänestä

  • Diplins kirjoitti:

    Zeoliittejä käytetään mm:ssa kaasujen molekyyliseuloina erottelemaan esimerkiksi veden ilmasta, mutta veden muuttuminen lämmöksi on minulle - jonkin asteinen termodynamiikan tuntija - utopiaa

    Järki palaa pätkissä. Toimiihan se. Kyseessä ei ole kemiallinen reaktio, kuten myyjä vakuutti, vaan luonnollinen fysikaallinen ilmiö. Toiminta on: pesukoneen sisällä oleva ilma on märkää eli kaasumaista vettä (höyryä) nestemäisen vesisumun lisäksi. Zeoliitti on molekyyliseula, jolla erotetaan ilmassa oleva kaasumainen kosteus omaan lokeroon. Höyryn jäähtyessä se lauhtuu (höyristymisen vastakohta), jolloin vapautuu lämpöä. Sopivalla järjestelyllä saataneen vedeksi lauhtunut kosteus viemäriin ja ilman kosteuspitoisuus niin alas, että ei enää tiivisty astioiden pinnalle. mot (mikä oli todistettava

    Äänestä

Zeoliitti vähentää veden pintajännitystä joten vesipisarat putoavat astioiden pinnalta painovoimaisesti alas paremmin. ei sen ihmeellisempää. Samaa zeolittia käytetään pesukoneen pesujauheessa. Siellä sama juttu paitsi että pinta jännityksen pienentäminen saa pesuaineen uppoutumaan helpommin vaate kuituihin ja pesutulos on parempi. Haitana on ettää zeoliitti on ohuen ohutta savimaista ainetta. Sillä on kuluttava eli hiova vaikutus varsinkin poisto pumppuiihin. Pumputa menee väljäksi enne aikojaan. Samoin pesukoneessa liika annostelu kerää zeoliittia koneen sisuksiin. Siitä tulee toimintahäiriöitä esim. painekytkin tukkeumia tai hajuhaittoja. Sen takia pesukoneessa käytetään ns. huolto pesua eli 90 asteen pesua tyhjällä koneella. Astianpesukoneile saatavina puhdistus tabletteja.

Äänestä
  • Hölynpölyä. Zeoliitti ei toimi noin tiskikoneessa.

    Äänestä

Kuulostaa superkuivalta, mitä se ei käytännössä ole ..Pitkällä pesuohjelmallakin jättää pisaroita, ohjelmassa extra kuivaus mahdollisuus , jolloin pesuohjelma vielä pitenee, ja kuivempaa tulee. Jos pesuohjelman haluaa puolittaa, niin astiat jäävät tosi märiksi. En ole koneeseeni tyytyväinen!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Boshsiemensin kirjoitti:

Kertoisiko joku (ei BSH-aivopesijä) mitä tuo zeoliitti-tekniikka astianpesukoneessa oikein tarkoittaa. Katotaas tuleeko yhtään asiallista vastausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu