Jokohan lie selvinnyt puupäisemmällekin Klonksvaagen kiihkoilijalle kuinka sikamaisen heikkolaatuisesta merkistä on kyse? Päivittäin lähes uutisoidaan milloin mistäkin ongelmasta. Karmaisevin esimerkki on tämä saastehuijaus. Rehellisin keinoin kun ei pärjätä paremmilleen niin huijataan. Taitaa kassa tyhjentyä kun oikeuden käynit alkaa ja miljardien maksut ja sakot lankea. Ei toivoaakaan että rahaa jäisi kunnolliseen tuotekehittelyyn. Syöksykiere jatkaa syvenemistään huijari konsernissa.
Ongelma nimeltään Klonksvaagen
Das-skeida
27177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ei pidä paikkaansa. Kaikki on vain keksittyä valhetta VW:n mustamaalaamiseksi. Kun muut valmistajat eivät kykene valmistamaan virheettömiä autoja, joissa ei ole koskaan mitään vikoja, niin sitten keksitään tällainen kampanja maailman parasta autoa vastaan. Häpeäisivät edes, jos osaavat sitäkään......
ympäristö syistä tehdään pieniä turbo moottoreita, joiden jakoketju ei kestä ja päästöt kuitenkin todellisuudessa on mitä on. On turha alkaa Jeesustelemaan ja puolustelemaan. Muistan ku joskus vaihdoin yhteen Saksalaiseen takaiskarit ku oli vuotanu takuuaikana. Asiakas kysy et onko alkuperäset? Sanoin ja näytin iskaria et tos on auton logo ja varaosa numero. Asiakas: Ei ole. Et kyllä se ihme fanaattisuus on tiettyjen automerkkien omistajilla niin syvällä, vaikka on ihan selkee totuus siitä miten asiat oikeesti on.
Vaikuttaa vahvasti siltä, että fanaattisimmat kiihkoilijat löytyvät VW:n mustamaalaajien leiristä. Jollakulla taitaa myös olla suurempi henkilökohtainen ongelma kuin mitä mikään Klonksvaagen kykenee aiheuttamaan.
Itse ajoin 100 tkm vuoden 2008 VW-autolla, jossa oli TSI 1.4 - moottori ja DSG7-vaihteisto. Molemmissa ehti olla korjattavaa, mutta kuntoon saatettuna auto oli mitä mainioin ja siitä luopuessani täydessä iskussa. Jos olisin ollut vaihtoauton ostajan asemassa, olisin kelpuuttanut tuon entisen Volkkarini mielihyvin.
Olen siirtynyt pois VW-leiristä, kalliimpaan merkkiin, mutta VW-mallien hintaluokissa valitsisin empimättä edelleen VW:n enkä ainakaan sitä toista maailman myydyimmän tittelistä kilpailevaa merkkiä, olipa se kuinka ”luotettava” tai ”vähävikainen” tahansa. Edellytän autoltani muitakin positiivisia ominaisuuksia.
Varakkaan puhetta tuo.Ole onnellinen asemasta!
Suomi ajaa kohta 15v vanhoilla autoilla keskimäärin.Taitaa laatu ja kestävyys painaa ostajien kukkarossa?
Nyt tulee vielä takkuu ja maine kehittämään mielikuvia...
Varakkaan? Pankkitilini saldo vaihtelee jossakin suurin piirtein nollan ja kk-eläkkeen välimaastossa. Eläkkeeni on pienempi kuin suomalaisen palkansaajan keskipalkka. Asunto on niinsanotusti oma ja velaton (osakehuoneisto). Sen ja veneentapaisen ohella ei ole muita mainittavia omaisuuseriä, sijoituksista puhumattakaan.
Vähävaraisenakin haluan hemmotella itseäni mukavalla, laadukkaalla ja turvallisella kulkupelillä, mieluimmin takuun alaisella. Siinä kaikki.
15 vuotta vanhojen autojen ostajat eivät ole kovin mielenkiintoinen ryhmä autonvalmistajille. Ja samoin uuden auton ostaja ei paljoakaan mieti minkä arvoinen tai kuinka hyvässä iskussa se ostettava auto on 15 vuoden päästä.
Että siinä mielessä EVVK.
Eri maailmassa ovat uusien kauppa ja 10-15 vuotiaiden.
BINGO! Arvasin, että VW:n asiakkaista huomattava osa on juuri eläkeläisiä, ja sen hyvin ymmärtää. Eläkeläistä ei haittaa, vaikka aikaa kuluu jatkuvaan seisoskeluun huoltokorjaamolla. Eläkeläisellä on aikaa olla siellä, ja toisaalta ei tarvetta olla jossain muualla, tekemässä jotain muuta. Eläkeläinen tykkää, kun silkkikravattimies tarjoaa veloituksetta kahvia odotellessa. Eläkeläinen muistaa vielä alkuperäisen kuplan ja monet muut takavuosien hyvät volsut, ja assosioi, että nykypäivän "VW"-lätkällä koristellut autot olisivat jotenkin sama asia?
Sitä en tajua, miten eläkeläinen pystyy maksamaan noita ahdin ja jakopääremppoja. Palkansaajallekin meinaa tulla paska housuun, kun annetaan tuommoinen parinpuolen-kolmentonnin korjauslasku nenän eteen.
>Sitä en tajua, miten eläkeläinen pystyy maksamaan noita ahdin ja jakopääremppoja.
Olin suurimman osan VW-omistusajastani vielä työelämässä. Jakoketjun kiristinyksikön vaihdosta minulta veloitettiin työt + 30 % osien hinnasta = n. 1 050 €, mikä tuntui kieltämättä aika suolaiselta. DSG-laatikkoon vaihdettiin ensin mekatroniikkayksikkö veloittaen pelkät työt, noin 180 €. Vika ei ollut tuossa yksikössä, ja lopuksi koko aski vaihdettiin uuteen veloittamatta minulta enää mitään.
Ahtimia autossani oli kaksin kappalein, mekaaninen ja pakokaasutoiminen. Niiden rempat eivät maksaneet minulle mitään, koska mitään rempattavaakaan ei ilmennyt.
"Jokohan lie selvinnyt puupäisemmällekin Klonksvaagen kiihkoilijalle kuinka sikamaisen heikkolaatuisesta merkistä on kyse? Päivittäin lähes uutisoidaan milloin mistäkin ongelmasta. "
Mun volkkari ei onneksi pyöri netissä lukemassa turhanpäiväisyyksiä. Se vaan toimii ja kulkee. Kohta lähtee kahdeksas vuosi ja vikakorjaussarake näyttää tasan nollaa euroa.
Kannattaisi sinunkin varmaan keskittyä autoiluun netinselaamisen sijasta. Reaalimaailma ratkaisee onko auto hyvä vai ei. Ei se mitä lehdissä kirjoitellaan.
Ja tietenkin tsi dsg on tuo halpa ja viaton kulkine,
ajat vuodessa2000km?
Toki TSI, mutta manuaali.
Jos noin vähän tulisi kilometrejä niin ne kannattaisi ajaa taksilla.
Kellähän ne Volsut sitten hajoavat kun vuosia kaikkialla kirjoitettu Volkkarin ongelmista. Ei kestä DSG:t ei jakohihnat ei polttoaine järjestelmät, yms . Vuosia tehdas lusmuili korjauksien kanssa, eikä tunnustanut selviä suunnittelu virheitä. Näistä ongelmista kirjoitettu eri maissa vaikka kuinka vuosien varrella. Liekkö mitään parannusta vielläkään tapahtunut. Päinvastoin nyt alettu huijaamaan ostavia asiakkaitaan. Kyllä on tämä konserni syvältä.
"Kaikkialla on kirjoitettu". Joo. Trollit pitävät huolen siitä, että asioita ylikorostetaan. Jostakin syystä he nauttivat siitä kun saavat dissata jotain toista merkkiä. No, hyvä että heillä on edes jotain sisältöä elämässään.
: http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1453343193002.html
Ei nuo lehdissä olevat Uutiset ole ainakaan meikäläisen kulkineen eteenpäin liikkuvuuteen vaikuttaneen mitenkään.
VW = Das Problem
Klonkswagenit on jo tuontikiellosssa USA:ssa
Ensin ajattelin että täysi trolli on tämä, pikku googletus kuitenkin paljasti että kyllä yksi volkkari on oikeasti bannattu jenkeissä. Se toki johtui siitä että VW:n tekniikka oli liian edistyksellistä jenkkien aivotoiminnalle.
http://www.theepochtimes.com/n3/621155-volkswagen-xl1-banned-in-united-states-because-its-too-fuel-efficient/
Konkursissa kohta koko pulju.
Kyllä Merkel pelastaa.
Enpä usko. On se Merkel sen verran fiksu
Merkel on läskiperse.
Samaa mieltä
Volkkari on kohta konkursissa. Pysyy pystyssä vain Saksan veronmaksajien rahoilla, aivan samoin kuin Talvivaara Suomessa.
Yhtiö takoo edelleen rahaa niin että heikompia hirvittää. Myyntimäärissäkin VW on piikkipaikalla koko maailmassa. Miten tuollainen ikimenestyjä voisi mennä konkurssiin kun kriisin keskelläkin meno on tällaista?
pil.. nimeltään vagina.
Umpiluisten merkki ja huijattavien höhlien.