Minulla on kääpiövillakoiravanhus joka on alkanut aina virtsaamisen jälkeen nuolla alapäätään ja alavatsaansa.Pippelistä tihkuu useaan kertaan päivässä kellertävää töhnää ja olenkin putsannut pippeliä laimennetulla betadinella mutta vaiva ei tunnu menevän ohi.Koirasta on tullut levoton,etenkin öisin,voisiko kyseessä olla jotkut narttujen juoksut johon uroskoirani reagoi vai mistä oikein on kyse?Lääkäriin tästä on varmaan mentävä jos kyseessä onkin joku vitsatietulehdus tai muu paha :( Onko jollain tietoa miten virtsakivet tai vitsatietulehdus oireilee koirilla?
Esinahantulehdustako?
5
162
Vastaukset
- jjkjiö
Itse hoidin pippelivaivoja näin:
Apteekista ohut lääkeruisku. Siihen laimennettua betadinea, työmsin ruiskun esimahan sisälle että se huuhtoutuu, tein tämän kolmesti päivässä.- drinkafe
Kuinka kauan tätä operaatiota joutuu tekemään?Itse olen putsannu samoin mutta vain kaksi kertaa päivässä yli viikon mutta vaiva tuntuu vain jatkuvan :(Siirryn nyt siihen 3x/pvä
- canis_familiaris
itselläni on vuosien mittaan ollut joitakin uroskoiria, joiden esinahan alustaa on jouduttu pesemään. Ikinä ei kuitenkaan ole tarvinnut Betadineen tai muihin kemikaaleihin turvautua.
Lääkeruiskua parempi keino on korvaruisku tai vaikka tyhjä ja hyvin pesty fairy/ketsuppipullo, jotta saadaan runsaasti vettä huuhtelemaan esinahan alustaa.
Kyseessä ei välttämättä ole tulehdus, vaan epäpuhtauden kertyminen. Sama tapahtuu ihmisille, jos esinahan alustaa ei pese! Vanhan koiran virtsaan voi myös erittyä valkuaisaineita ja sokereita, jotka lisäävät bakteerikasvua. Desinfektioaineiden tarpeeton ja liiallinen käyttö voi aiheuttaa kierteen, jolle ei loppua näy!
Jos esim Betadinea kuitenkin käyttää, pitää tehdä erittäin laimea seos, jotta se itsessään ei aiheuta ongelmia. Ennen kaikkea paljon kädenlämpöistä vettä!- drinkafe
Kiitos vastauksesta,kokeilen jos tuo pelkkä pesu alkaisi aluksi auttaa.En mielellään käytä betadinea lainkaan juuri sen sisältämän jodin vuoksi mutta nyt on ollut pakko turvautua.Keittosuolaliuos apteekista voisi kanssa olla hyväksi?
- drinkafe
Noh,en sitten enää alkanutkaan sitä puhdistelemaan vaan menimme koiran kanssa lääkäriiin ja koiralla todettiin erittäin suurentunut eturauhanen joka on lisäksi muhkurainen :( Voi olla myös eturauhastulehdus.Saimme vaivaan tardak-piikin ja antibiootit kipulääkityksen.Lääkäri mainitsi että ihmiset usein sekoittavat esinahan tulehdukseen tai sitten pitävät vaivaa niin vähäisenä etteivät tuo lääkäriin.Vaiva on kuitenkin koiralle hyvin kivulias.Te joiden koirilla on kyseiset vaivat suosittelen käyttämään tarkastuksessa jossa palpoidaan eturauhanen.Ei tietenkään välttämättä ole kyseinen vaiva mutta kannattaa tarkistuttaa.Hyvää talven jatkoa kaikille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851947- 431540
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!581216- 761100
- 721084
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon251015- 591001
- 34940
- 37829
- 39804