Mitä pitää tehdä, jos saa piratismikirjeen?

sanni33

Mitä pitää tehdä, jos on saanut Hedmanilta kirjeen, jossa syytetään tekijänoikeusrikkomuksesta? En ole ladannut laittomasti musiikkia, elokuvia tms., mutta kotini wlan-verkkoa käyttää kyllä useampi henkilö (salasanasuojattu joka tapauksessa).

Olenko vastuussa siitä, jos joku minun verkkoani käyttänyt on ladannut laittomasti esim. musiikkia?

6

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeustieteenylioppilas
    • totuudentorv1

      Ei mitään, älä siis missään nimessä ole edes yhteydessä kiristäjien suuntaan. Tulet saamaan "muistutuskirjeen" parin viikon päästä, jossa uhkaillaan lisää, mutta sen jälkeen saat olla rauhassa ja viimeistään unohtaa koko kiristyskirjeiden olemassaolon.

      10000 tapauksesta vain kolme on edennyt markkinaoikeuteen ja näistä kaksi sovittiin jo ennen aikojaan (eli korvaukset eivät voineet olla näissäkään suuret, kun kiristäjät eivät pelottele tuomioilla).

      http://murobbs.muropaketti.com/posts/1716539733/
      http://kiristyskirje.fi/

      • totuudentorv1

        Tarkennuksena vielä, ettei siis mitään "tuomioita" näistä kahdesta tapauksesta tullut (eikä markkinaoikeus jaa mahd. rikkeistä ja rikoksista edes rikostuomioita, vaan siellä ainoa käsiteltävä aihe on mahd. korvaukset riita-asioissa eli raha).

        Eli siis nämä kaksi tapausta soviteltiin keskenään ja sopimukset julistettiin salaiseksi kiristäjien toiveesta. Mikäli olisivat saaneet sovittua suuret korvaukset maksettavaksi, niin tapaukset eivät todellakaan olisi salaiset, vaan huijarit pelottelisivat kiristyskirjeiden saajien olevan kusessa mikäli VOISIVAT.

        Toinen näistä jotain lantteja maksamaan joutuneista sopijoista olisi halunnut sovittelun tuloksen julkistettavaksi kaikkien nähtäville, mutta Hatanmaa peppukavereineen halusi pitää tapaukset salaisena, koska huijaribisnes kärsisi.


    • Huijarit_Partners

      Liittymän omistaja ei ole vastuussa liittymän käytöstä lain mukaan. Vain rikkomuksen tekijä on vastuussa, joka voi olla myös naapuri, vihamielinen hakkeri, yläasteikäinen lapsi tai hänen yökylässä ollut kaverinsa, solukämppis jne.

      Tätä kohtaa edes Hedman & Partners ei voi mitenkään todistaa ellei ite tyhmänä ota yhteyttä kyseiseen huijaripuljuun. Suosittelen siis vain unohtamaan koko asian ellet sitten halua mielenkiinnon vuoksi seurata miten tuo ainoa tapaus kymmenestätuhannesta tulee päätymään tämän vuoden aikana.

      Popparit esiin, mutta ite ei tosiaan tarvitse mitään huolehtia eikä varsinkaan kannata maksaa lunnasrahoja huijariyritykselle.

    • Uno_von_Kickelsson

      Kirjeellä voi vaikka pyyhkiä peppua. Ei saa olla liian kiltti ja sinisilmäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      131
      5355
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      197
      5051
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3521
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      39
      3095
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3028
    6. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      31
      2418
    7. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      268
      1918
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1501
    9. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      89
      1419
    10. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      109
      1398
    Aihe