On meillä pätevä päällikkö!

runkkuri

13

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ääsmarket

      Kunnan tehtävä ei ooe tuottaa työpikkoja vaan palveluja sillä rahalla mitä on käytössä. Tuskin veroakaan halutaan siksi lisätä, että saadaan ihmisiä vaan kunnalle venymään.

    • Bertsa

      Pyhtäällä on menossa loppunmyynti ennen kuntaliitosta. Kiinteistöt ja palvelusopimukset kavereille. Kunnalle ostetaan joutomaat esim. E18 läheltä. Pyhtään mielestä kunnan työntekijät laiskoja ja huonoja, jos saman tai enemmän saa yksityisiltä, jotka tekee vielä voittoa. Olisiko vika kuitenkin johdossa ja Hyvä Veli-systeemissä? Palvelun tason pyhtäälläiset näkee sitten kun yritykset alkavat ottamaan voittoja kotiin ulkoistuksista.

      • 6pluslisäoikein

        Nykyinen kunnanhallitus, -valtuusto ja -johtaja voisivat sopia "luokkakokouksen" vaikkapa 10 vuoden päähän aiheena "mitäs minä sanoin" näistä ulkoistamisasioista. Kokoontuisivat vaikkei Itsenäistä Pyhtäätä enää olisikaan. Vahva veikkaukseni on että kunnanjohtaja ei ainakaan kehtaa paikalle tulla.


    • O-linjalla

      Jos kuka on kiinnostunut kunnan tulevaisuudesta, voisi käydä vilkaisemassa hallituksen pöytäkirjoja. Vuonna 2016 Pyhtää ottaa 5 miljoonan euron budjettilainan ja 2015 vastaavaa lainaa otettiin 1,5 miljoonaa euroa. Investointeihin kohdentamattomana Pyhtään ottama budjettilaina on suomeksi sanottuna syömävelkaa, eikä se siitä muuksi muutu vaikka kuinka korulauseisiin paketoitaisiin. Lainanottoa perustellaan alhaisella korkotasolla, mutta matalakorkoinenkin laina on joskus maksettava takaisin. Maksajina sille ovat tämänpäivän peruskoululaiset.

      Kun tämän vuoden lainaerä on kokonaisuudessaan nostettu, lähestyy Pyhtää asukaslukuun suhteutettuna Kymenlaakson velkaisimman kunnan ykkössijaa.

      • KirjastonKiviaita

        Mutta meillä on:

        Parhaat terveyskeskuspalvelut
        Paras uimaranta


        Tämänpäivän peruskoululaiset ei maksa mitään ei edes omia mopobensojaan.


      • Bertsa

        Eihän tuo ole kuin 1000 euroa jokaista asukasta kohden. Nelihenkiseltä perheeltä 4000 euroa vuodessa kunnan menoihin ylimääräistä. Hyvät on johtajat!


      • Kivimaija
        KirjastonKiviaita kirjoitti:

        Mutta meillä on:

        Parhaat terveyskeskuspalvelut
        Paras uimaranta


        Tämänpäivän peruskoululaiset ei maksa mitään ei edes omia mopobensojaan.

        Ja milläköhän arviointiperusteilla parhaat terveyskeskuspalvelut? Hammaslääkärijonot yli 2kk, kieliongelmia jne.


    • aikamuuttuu

      No onhan 2kk tietty pitkä aika, mutta lyhyempi kuin 6kk. Lainahan ei ole lisälainaa, vaan sillä vaihdetaan lainoja pitkäaikaisiin, joiden korot on nyt alhaalla ja lyhyisiin sisältyy korkoriski korkojen noustessa. Samaa näkyy muissakin kunnissa ja kaupungeissa tehtävän. Mutta tärkeintähän on tääläkin valittaa, lietsoa epävarmuutta ja haukkua virkamiehiä. Eiköhän siellä tehdä mitä tässä tilanteessa pystytään. Vai luuleeko joku, että tässä yritetään tuhota palveluja. Kunnantyöntekijöitä tietty korpeaa, pitkät tauot ja lomat, vähän työtä vs yksityinen ta on lorvittu ohitse. Miksi, nosyytä löytyy ehkäpä omasta toiminnasta. Siltiksellä käydessä on kyllä huomattu pulliksella seisova kunnanauto, miehet istuu tunnin siellä kahvilla. Parannusta tietty entiseen, ensi motellilla tunti ja toinen tien toisellapuolella. Tai ajellaan autolla kirkolta varikolle kertomaan että siellä on joku merkki kenollaan...no mitä jos olisitte korjanneet? Ei, kun sitten ajetaan taas autolla takaisin. Tässä on käynyt kuten monessapaikkaa, omaan punttiin on kustu. Omasta mielestä on painettu hommia, mutta reaalimaailmassa panos tai sitten kyky tehdä ei enää vastaa tätä päivää. Ikävä sanoa, kunnan palveluksessa on laiskoteltu. Veronmaksajana ei sellaista voi kestää. Näin pienessä kunnassa asia on ollut kaikkien nähtävillä.

    • Kohtakotkalainen

      Niin ja nyt sitä merkkiä käy ensin työpäällikkö katsomassa, sitten miehet korjaamassa, sitten työpäällikkö varmistamassa työn tehdyksi ja hoitaa sen lisätyönä erikseen lisälaskutettavaksi työksi kunnalle. Ja lopuksi kunnan valvoja käy kirkolla etsimässä pari kertaa sitä merkkiä ja kun ei löydä, kuittaa laskun maksettavaksi.

      • LLLLLLTTTTTT

        Niin noinhan se varmaan menee, jos kaikki käy niin kuin on suunniteltu ja sovittu. Todennäköisesti tulee muutama mutka asiaan. Sähköposti jolla työ tilataan seikkailee missä lienee, täytetään muutama kaavake, jokin ruksi menee väärään kohtaan tai unohtuu kokonaan . Asiaa selvitellään tutkitaan, ihmetellään ja "säästetään".


    • BertilK

      Pikkuhiljaa ulkoistetaan kaikki mistä joku voi tienata. Kunnalle jää luu käteen ja kalliit ulkoistussopimukset. Kuka sitten muutaman vuoden kuluttua vastaa huonoista sopimuksista?

    • KiitosON

      Koettakaa ymmärtää kunnan lisälainanotto. Ollut paljon eli pelkästään toteutumattomia/epäonnistuneita projekteja, mihin on palanut rahaa. Eikä loppua näy. Projekteissa. Kunnan loppu kyllä häämöttää.

    • ymmärrysoniloinenasia

      Latiakaan ei mene projekteihin...tietämys palstalla lapsien luokkaa. Kaavoitukseen mennyt pieniä summia. Lukekaa josmosaatte, lainojen muutoksiin on kunta ottanut rahaa. Lainan määrä ei ole lisääntynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      129
      7716
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      93
      7244
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7172
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      7
      6400
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6321
    6. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5687
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5458
    8. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      74
      5321
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5180
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      5125
    Aihe