Tuuletusviemärin "jäätymissuoja"

humpuukisuoja

Siis miten hitossa tuollainen T-kappale "jäätymissuoja" tuuletusviemärin päässä katolla muka estää tuuletusviemäriä jäätymästä? http://www.taloon.com/tuuletusputken-jaatymissuoja-110-100/LVI-2368011/dp

Täysin avonainen T-kappale. Jäätyy ihan samalla tavalla kuin ilman sitäkin, kun katselee ympärilleen. Jokaisen talon katolle mihin ikkunoistani näen tällä hetkellä tuuletusviemäreiden päät umpijäässä, myös "jäätymissuojalliset".

11

5760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PulloJori

      Ajatus on että tuuli/viima sen vaakaosan kohdalta imee sen kostean ilman putkesta pois.
      Pelkkä putki niin tuuli ja viima estää kosteuden poispääsyn ja se jäätyy helpommin putken sisäpintaan, kunnes menee tukkoon jäästä.
      Pistä pullon tupakan/muu savu, puhallat pullon suuaukon yli vaakatasossa, savu jää pyörimään pulloon.
      Väsäät paperista sen T-osan pullon päälle ja puhallat uudestaan, puhallus "ohjautuu" vaakaosassa niin että se imee savun ulos.

      Asentaessa on tärkeää kattoa onko suuntia mistä useimmiten tuuli käy, tai esteitä, sivutuuli t-pukeen ei anna haluttua efektiä.
      Mutta jäätymissuoja nimi on kyllä liioteltua.

      • PulloJori

        Ja tottakai lumen pääsy estyy......


      • humpuukisuoja

        "Ajatus on että tuuli/viima sen vaakaosan kohdalta imee sen kostean ilman putkesta pois."

        Empiirinen visuaalisesti suorittamani tutkimus osoittaa, että ajatuksen tasolle "jäätymissuojan" toiminta jääkin. Umpijäässä olivat.


      • hmmmmmmm
        PulloJori kirjoitti:

        Ja tottakai lumen pääsy estyy......

        Jos se T-osa olisi laakeroitu siihen putken päähän kiinni, ja siihen sitten kiinnitetty jonkunlainen niinkuin TUULIVIIRIN tapainen, joka pitäisi sen T-kappaleen sitten aina oikeassa suhteessa tuuleen? Ei kävisi sivutuuli koskaan?


    • tuulettelija

      Tuuletusviemäriin ei saa koskaan laittaa T-kappaletta tai hattua. Silloin se jäätyy takuuvarmasti kun T-kappaleen tai hatun kohdalla virtaus hidastuu ja kostea ilma tiivistyy pintaan ja jäätyy entistä tehokkaammin.

      Tuuletusviemärin tulisi olla 110mm, eristetty katon alla ja varustettuna myös katon päällisellä eristeholkilla. Tuuletusviemärin päähän ei tule sadesuojaa tai muutakaan hattua. Näin toteutettuna ei jäädy.

      • Juuri_näin

        Tämähän tulee radonputken päähän jos oikein muistan.
        Oikeassa olet.


      • Tuulihattupalsta

        Sun pitää ,kunnalle mennä kertomaan tuo totuus. Siellä kaikki viemärit tuuletetaan Tuulihatuilla.


    • raksaaja

      Heheh. Yhtä hyvin tuuletusviemärin jäätymistä estää se jos viemärin tulppaa kokonaan umpeen. ;-)

      • Hoitoa

        Sitä pitää päähän iskeä kirveellä, että se menee villojen alapuolelle lämpimään.


    • kaikkeaeitiedä

      Miten ja mihin se tuuletusviemäri kiinnitetään vessanpytyn yhteyteen? näin etukäteen kysellen. Vanhassa vessassa meillä ei ole mitään, pytty vaan kiinni ruuveilla lattiassa sen likakaivoon menevän kakkaputken päällä. Minkälainen systeemi se sitten on? Viekö "höyryt" katolle? Kun ei sitä ole, niin siksikö humpsauttaa pytystä toisinaan vedet vähiin kun vetää? Tavallaan "suora yhteys" likakaivoon nyt, niinkö? yäk.

      • raksaaja

        Tuuletusputki ei täydellisesti estä "humpsauttamista" mutta vähentää sitä.

        Mutta meidän esimerkki kytkennästä:
        Pytyltä menee 110putki lattian läpi, kellarin katossa on y-haara ja yhaaran toiseen yläsakaraan (75mm) kytkeytyy viemärin tuuletusputki.
        Muistelen että tuosta veskistä ei koskaan ole ihan kuivaksi asti humpsahtanut.

        Suurempi merkitys tuuletusputkella on se että viemäriverkoston ylipaine pääsee purkautumaan. Tällöin pytyn tyhjentymisessä ei ole vastapainetta eikä pytyn vesilukon läpi tule viemärikaasujen "pulahduksia". Viemärin "pierut" siis tuulettuu vesikaton yläpuolelle eikä sisälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      112
      5255
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      275
      2169
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1746
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1111
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      82
      1012
    Aihe