Eipä kannattan aikanaan hätäillä ja siirtyä esim kaukolämpöön joka tuntuu olevan nyt kalleimpia vaihtoehtoja. Öljyllä lämpee ja huollot onnistuu itse. Öljy on niin halpaa jo että öljylämmitys voittaa muut kirkkaasti!
Öljylämmitys
ölssiäää
19102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikä voita, varastamillani puilla olen lämmittännyt marraskuusta lähtien se se on ilmaista lämpöä se!
Kyllä pöllityt pöllit on kaikista muista halvin muoto ja se onnistuu ainakin Jarilta.
entä jos on pöllityt löpöt..? ei tarvi ku kaataa säiliöö ja antaa pumpun ruksutttaa!
Tänään kesälaatu 0.623€/L. Vuosi sitten 1.133. Öljy on halvin, kaukolämpö kallein.
Tuli vaihdettua vaivattomaan maalämpöön vuosia sitten, ei tarvitse putsata kattilaa naama noessa usein.
Onko sinulla talossa lattialämmitys, vai normaalit vesikiertoseinäpatterit, jos sienäpatterit niin toimiko hyvin.
Pitäisi olla kaikki energia mahdollisuudet kun ne vaihtuvat niin voi käyttää halvinta. Öljy ja sähkö oli pitkään tasa hintaisia, mutta nyt öljy on halpaa, kuinka kauan? Öljyä ei haluta myydä halvalla. Jos ei muu tee hintaa, niin korotetaan veroa sille. Tälläkin hetkellä se on niin halpaa, että kuluttajalle asti se halpuus ei tule kokonaisuudessa. Sitten kun hinta nousee niin sama vähintään laitetaan kuluttajalle lisää ja ei huomioida sitä hintaa mikä on ollut minimissään. Hinnan nousut on heti vaikka varastossa olisi halpahintaista tavaraa. Toisin päin asia ei tapahdu ja sitten alennus menee ohi ja alennukseen ei ole syytä edes.
Vesikiertoiset seinäpatterit, lämpöä riittää hyvin myös näillä keleillä. Ekologinen, siisti järjestelmä.
Härskeintä on tuo kaukolämmön toiminta. Ensin myydään muka halvalla ja nyt se onkin kallein vaihtoehto ylivoimasesti.. ja siitä on hankala pois vaihtaa!
Rivakka anaaliseksi miesten kesken pitää lämpimänä!
Halvin lämmitys vaihtoehto on Heinolasta hankitut klapit
Nämä kunnallisten vahtimat hommat on oloa myrskyn silmässä.
Rajojen yli tulvii ilmaista lämmitysenergiaa pilvin pimein muslimien muodossa, ei muuta kuin lämmityskattilaan, niin ei tarvita enää katupartioitakaan ja tytötkin uskaltavat kävellä yksinään.
Jopa Saksan sotilasmahti perustui uuneuhin. Läski puhdasta energiaa
Mulla on Hymmerimopiili Rumatikillä,reissattiin Viialassa ja Toijalassa,kyllä tarkenee.
Jos ei kehtaa varastaa nii mitä maksaa heittokuutio koivuklapeja kotiin ajettuna?
Se tulee kalliiksi kun kuutiossa on tyhjää suurin osa.
Neljäkymppiä--seisemänkympii. Kuution säkki.
Talon mittaritaulussa oli sähkönkulutus 130W. Ulkona pakkasta 28astetta. Miten tähän on päästy? No öljyllä lämmitän yöaikaan ja päivällä puilla. Tällä menetelmällä öljyä menee n. 8 litraa päivä ja halkoja 1/3m3. Puut on omasta metsästä.