KOTIVIININ VALMISTUS

Pilmari

Muistan aD MMIII keväällä keskustelupalstallakin kertoneeni hyvän kotiviinin valmistusohjeita. Kävin Hesassa Alkossa ja tiedustlin maitohappokäytettyjä viinejä. Myyjätär ihmetteli kun ei heidän valikoimassaan ole sellaisia.
Löytyihän lopulta asiantuntija, joka kertoi sellaisia olevan heillä.
Valio ym. ovat omineet acidofilus ym bakteerit, mutta maitohappobakteereita sa.
Maitohappokäyminen tapahtuu valmistuksen koppuvaiheessa ja viini on selvästi maittavampaa kuten acidofilus-piimä ym.
- Kokeilkaapa
Kotimaisista Lapin hilloista (lakka, valokki...) ja mesimarjasta olen saanut erinomaista viiniä, jollaista ei Alkon valikoimista löydy.

5

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuppi.vika

      Ei tee mieli alkohoolia, muutenkin heittää varsingin liukkaalla kelillä oisko mulla kaatumatauti :)

      • messutaan

        ABSOLUTISTILLE
        kerron vainen, että itsekin olin koko viime vuoden nauttimatta pisaraakaan alkoholia. Yn yllytä, mutta alkoholilla on todettu olevan
        terveydelle suotuisiakin ominaisuuksia.
        Jeesus oli Kaanaan häissä kun viini loppui ja hän muutti veden viiniksi. Meilläkin HPE:lla tarjotaan viiniä joka on verovapaa tuote, mutta sillekin halutaan vero.
        - Niin usein kun te sitä juotte niin tehkää se minun muistokseni...


      • Liikuntaongelmainen
        olen ilman alkon tuotteita, mutta apuvälineet sauvoista rollaattoriin
        antavat tukea kuten kaide.puu nikkikin kertoo. Pidän hyvästä konserttimusiikista, teatterista ja Oopperan kummitus tuntuu kiehtovan myös elokuvanakin.
        Uimahallin vakioasiakkaisiin kuulun edelleen.


    • yrittänyttä.laittamatta

      VIINIÄ
      en ole valmistanut vuosikymmeneen, mutta välineet ovat tallessa.
      Harmi ettei ole omia marjoja pakastimessakaan.Valmispakkaukset eivät kiehdo eik'ä ole ystäviäkään joilla olisi kuin ennen pakastin pullollaan. Muistan kun marketissa oli laatikottain ylikypsiä banaaneja ym. ja sain markalla ostaa...hmm kari laatikkoa. Löytyihän marjoja mauksi ja väriksi....

    • Maitohapoista tietämättä. Parhaimmillaan minulla oli 2 x 60l 2 x 30l pullot. Valmistin viiniä etupäässä mustaherukoista mutta myös omenan pastoroimattomasta puristemehusta sekä kuivatuista luumuista joka oli ympärivuotista ja helppoa.
      Pullovolyymistä johtuen ei ollut kiirettä vaan viinit saivat kypsyä ja kirkastua käyntipulloissaan kunnolla eikä pullotettujen tuotteidenkaan suhteen ollut hoppua.

      Mieleeni on jäänyt pieni erä, 12 x 1litra omenaviiniä joka unohtui muuton yhteydessä pannuhuoneeseen rojujen taakse. ( Joo, moitteita rojuista ). Ko. pullokori ilmestyi esiin noin 4:n vuoden jälkeen. Ensimmäistä pulloa avatessani pelkäsin saavani nenään etikan hajun koska pannarin lämpötila oli 28 ->, muuta yllätyin koska viini oli todella erinomaista tuoksultaan ja maultaan. Väri oli hieman punertavaa mutta ei oranssin tapaista.
      Alkoholitoisuudella en päässyt pullistelemaan koska työpaikkani labraan toimittamani näyte-erä osoittatui vahvuudeltaan 12%vol.

      Hyvä harrastus hiipui työympristön muutosten ja muuttojen myötä ja vaihtui pontikan keitoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4918
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2622
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      218
      1072
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe