Täälläkin haetaan itsepuolustus(pika-)kursseille et on sit valmis kun ottaanlyönti kilpailut alkaa. Ei se noin mee. Kaverille kävi niin et se sai sakot oikeudessa kun puolusti itseään eli veti päällekarkaajaa pataan. Tilanne oli ollut yön hämärissä nakkikioskilla tavanomainen jostain etuilemisesta ja tönimisestä alkanut. Kun puheet oli pidetty alkoi viittomakieli. No kaverini tempas heti avokämmenellä vastustajansa korvalliselle sellaisella voimalla et tää kaatu tai horjahti maahan mut tais säikähtää yllättävästä lyönnistä sen verran ettei uskaltanut nousta enään. Pahaks onneks partiopoliisi näki tilanteen ja ei kun laitokselle tekeen ilmoitusta. Koska molemmat kiisti aloittaneensa niin oikeuteenhan se yleinen syyttäjä määräs. Oikeudessa tuomari kysyi kaveriltani et mikset lähtenyt pakoon ? Johon kaveri vastas ettei ole ollut tapana pakoon luikkia. Koska tää kaverini oli vanhempi kuin tää hyökkääjä niin oikeus antoi kaverille sakot siltä pohjalta et olis vanhempana/fiksumpana pitänyt tietää lähteä pakoon.
Et silleen. Menkää vaan itsepuolustuskursseille mut aivan turhaan. Paras ja halvin tapa oppia itsepuolustusta on kun katsotte juutuupista Ketonen&Myllyrinne sketsiä siitä Luomuteurastajasta kuinka se hoitaa hommansa.
Siinä tää luomuteurastaja sanoo kuinka se kenkäisee sitä strutsia jalkoväliin niin kyllä se vauhti siitä hiipuu, vähän sama ajatus tosta kenkäisystä tuli tässä yhteydessä mieleen itsepuolustuskursseille menijöille.
Kaikkihan nyt ilman kurssejakin kenkäistä pystyy ?
Et saa itseäsi puolustaa
8
102
Vastaukset
- Joopaniin
Yleensä ne pahikset ovat vieläpä joukolla liikenteessä, ja sitten kun vedetään turpaan puolin ja toisin, niin ne tukevat kaveriaan oikeudessa. Tarvittaessa ne tekaisevat jonkin vamman kaverilleen.
Oikeudessa on viime kädessä kysymys siitä onko silminnäkijöitä. Jos sinua vastaan on yksikin silminnäkijätodistaja ja itselläsi ei ketään, olet ongelmissa. Olen valitettavasti kokenut tämän.- HammerOfJeesus
Taisi unohtua lopetus? Tärkeintä itsepuolustuksessa on tehokas lopetustekniikka, jolloin ei tule niitä jälkipuheita. Tähän tarvitset osaavan mestarin, joka osaa valita juuri sinulle sopivan lopetusliikkeen, sekä move-setin.
- Ohjeistaja
Poen laki...
- katuopettaa
Vai vielä lopetustekniikkakin pitäs opetella, joopa joo, luuvitonen/pespallomaila on hyvä lopetusväline siinä ei kummempia tekniikoita tarvita.
- mikä.puolustus
Tässä jutussa ei näköjään puhutakaan itsepuolustuksesta, vaan perinteisestä kahden henkilön välisestä nakkikioskitappelusta.
- Joopaniin
Joo, mutta sillä erotuksella, että toinen osapuoli on luuseri, joka inisee poliisilta ja oikeuslaitokselta apua, vaikka itse aloitti.
- PakkoEiOlePaeta
No ainakin tekstissä sanotaan, että se oli se toinen joka aloitti.
Mikään ei voi velvoittaa pakenemaan hyökkääjää, ja itseään saa puolustaa (lain rajoissa, eli Suomen "oikeus"käytännön tapauksessa onnistuneen puolustautumisen jälkeen on viisainta poistua paikalta). - Joopaniin
Suomi ei ole oikeusvaltio. Vain se joka on kyllin röyhkeä, saa oikeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1033863
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se482751- 1142569
24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä
Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣392078Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi
Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu311850Mulla tulee vaan niin
Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et261658- 271572
Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi
Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?751405- 221368
Olikohan se
Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi81311