Täälläkin haetaan itsepuolustus(pika-)kursseille et on sit valmis kun ottaanlyönti kilpailut alkaa. Ei se noin mee. Kaverille kävi niin et se sai sakot oikeudessa kun puolusti itseään eli veti päällekarkaajaa pataan. Tilanne oli ollut yön hämärissä nakkikioskilla tavanomainen jostain etuilemisesta ja tönimisestä alkanut. Kun puheet oli pidetty alkoi viittomakieli. No kaverini tempas heti avokämmenellä vastustajansa korvalliselle sellaisella voimalla et tää kaatu tai horjahti maahan mut tais säikähtää yllättävästä lyönnistä sen verran ettei uskaltanut nousta enään. Pahaks onneks partiopoliisi näki tilanteen ja ei kun laitokselle tekeen ilmoitusta. Koska molemmat kiisti aloittaneensa niin oikeuteenhan se yleinen syyttäjä määräs. Oikeudessa tuomari kysyi kaveriltani et mikset lähtenyt pakoon ? Johon kaveri vastas ettei ole ollut tapana pakoon luikkia. Koska tää kaverini oli vanhempi kuin tää hyökkääjä niin oikeus antoi kaverille sakot siltä pohjalta et olis vanhempana/fiksumpana pitänyt tietää lähteä pakoon.
Et silleen. Menkää vaan itsepuolustuskursseille mut aivan turhaan. Paras ja halvin tapa oppia itsepuolustusta on kun katsotte juutuupista Ketonen&Myllyrinne sketsiä siitä Luomuteurastajasta kuinka se hoitaa hommansa.
Siinä tää luomuteurastaja sanoo kuinka se kenkäisee sitä strutsia jalkoväliin niin kyllä se vauhti siitä hiipuu, vähän sama ajatus tosta kenkäisystä tuli tässä yhteydessä mieleen itsepuolustuskursseille menijöille.
Kaikkihan nyt ilman kurssejakin kenkäistä pystyy ?
Et saa itseäsi puolustaa
8
109
Vastaukset
- Joopaniin
Yleensä ne pahikset ovat vieläpä joukolla liikenteessä, ja sitten kun vedetään turpaan puolin ja toisin, niin ne tukevat kaveriaan oikeudessa. Tarvittaessa ne tekaisevat jonkin vamman kaverilleen.
Oikeudessa on viime kädessä kysymys siitä onko silminnäkijöitä. Jos sinua vastaan on yksikin silminnäkijätodistaja ja itselläsi ei ketään, olet ongelmissa. Olen valitettavasti kokenut tämän.- HammerOfJeesus
Taisi unohtua lopetus? Tärkeintä itsepuolustuksessa on tehokas lopetustekniikka, jolloin ei tule niitä jälkipuheita. Tähän tarvitset osaavan mestarin, joka osaa valita juuri sinulle sopivan lopetusliikkeen, sekä move-setin.
- Ohjeistaja
Poen laki...
- katuopettaa
Vai vielä lopetustekniikkakin pitäs opetella, joopa joo, luuvitonen/pespallomaila on hyvä lopetusväline siinä ei kummempia tekniikoita tarvita.
- mikä.puolustus
Tässä jutussa ei näköjään puhutakaan itsepuolustuksesta, vaan perinteisestä kahden henkilön välisestä nakkikioskitappelusta.
- Joopaniin
Joo, mutta sillä erotuksella, että toinen osapuoli on luuseri, joka inisee poliisilta ja oikeuslaitokselta apua, vaikka itse aloitti.
- PakkoEiOlePaeta
No ainakin tekstissä sanotaan, että se oli se toinen joka aloitti.
Mikään ei voi velvoittaa pakenemaan hyökkääjää, ja itseään saa puolustaa (lain rajoissa, eli Suomen "oikeus"käytännön tapauksessa onnistuneen puolustautumisen jälkeen on viisainta poistua paikalta). - Joopaniin
Suomi ei ole oikeusvaltio. Vain se joka on kyllin röyhkeä, saa oikeutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1772547Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki92339Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from562110- 1072041
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276702024Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen341989Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la631354- 1251185
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241097- 55968