Täällä on tullut yleiseksi kinastelu, joka kuuluisi käydä muualla kahden kesken hyviä yleisiä keskusteluja häiritsemättä. Toiveeni olen itsekin
esittänyt alun alkaen. Raamatussakin asia tulee esiin.
http://www.kolumbus.fi/~w462389/oppi/nuhde.htm
esittänyt alun alkaen. Raamatussakin asia tulee esiin.
http://www.kolumbus.fi/~w462389/oppi/nuhde.htm
Vastaukset 31
Vanhimmat
Herran nuhteessa
toivotaan meidän elävän. Ihmeellistä on, että joittenkinpahat rikokset "Herra" antaa anteeksi, mutta Raamattu kertoo myös toista:
- Lootin vaimo muuttui suolapatsaaksi vain kun katsoi taakseen.
Abraham oli sopinut Lootin kanssa, että kun Loota menee oikealle niin hän menee vasemmalle tai sen mukaan mihin Loot valitsi ensiksi.
- Elämmekö me "Herran nuhteessa" vai kailotammeko toisten virheet maailmalle?
Kyllä me elämme Herran nuhteessa. Poikkeus olet sinä, joka kailotat kurkku suorana päiväkaudet.
hyi, eihän täällä mitään huonoa tapaa, täällä vain on kilpalaulantaa asiasta, kuka saa laulettua Joukahaisen suohon
SKILLAN &CO
Asiattomuutenne on jatkunut jo ainakin v. 2002 kun ruuneperi ja MdK tulivat keskustelupalstoille ensimmäisinä HÄIRIKKÖINÄ.
Kuskista huutelua on jatkunut jo aivan liian pitkään.
Kertoisitko omat nikkisi joilla höperehdit?
VIISITOISTA VUOTTA
tätä laulantaa on jatkunut eikä loppua ole luvassa.
Muistan kun tämä 70 palsta avattiin niin "hajun" piti jäädä yksin 60 palstalle. Ruuneperi heitti "pyyhkeen kehään" runsaan viikon riitelyyn kyllästyneenä kun ei ymmärretty valita häntä sheriffiksi eikä MdK saanut ainoatakaan puoltoääntä ruunen esittäessä häntä tehtävään.
- JOHAN POIKA PYLLISTI - oli hänen uusi nikkinsä kun oli heittänyt H Y V Ä S T I ! !
Nyt hän kuuluu sumppilan kalustoon
Jatkan vain kun en ole saanut koskaan kaipaaamaani vastausta meilinä mahdollisista vääristä tiedoista korjausesityksin?
RUUNEPERI YM
eivät ole milloinkaan vastanneet asiallisesti pyyntöihini/vaatimuksiini
selvittää mihin perustuu jo v. 2003 jatkunut ja edelleen jatkuvan kaunan ja toran kylvö johon ei ylläpidoltakaan ole milloinkaan tullut mitään vastausta ja sinne kirjoittamastani ei edes kopiota saa.
- Haluamme parantaa palvelua, mutta miten kun käääy yhä huonommaksi - kelvottomaksi.
Siis vastaukset meilinä - ei yleisillä palstoilla !!
Olet vuosien ajan lyönyt päätäsi palstan puuhun. Täällä oleminen on vapaaehtoista. Oletko kykenemätön tekemään jäkevää johtopäätöstä.
BILLMAN&RUUNEMANNI
kumpikaan ei osoittanut kyvykkyyttään tehtäväänsä kuten ei tuo funteeraajakaan, joka luotsina olisi ohjannut takuulla karille ellei luodolle onkimaan.
Ei oikeesti nokat vastakkain iletä tai uskalleta käyttäytyä törkeästi. Täällä uskalletaan kirjoittaa kasvottomina oikeitakin asioita oikeasti, oikeita asioita vääristellysti manipulisoida siis yritys muokata toisen mielikuvaa. Politiikassa tämä on yleistä samoin nyttemmin pakolaiskeskustelussa muussakin, järkevä, sivistynynyt ei alennu törkylemään vaan haluaa oikeaa keskustelua joka parhaimmillaan antaa mielihyvää.
Ei tulisi mieleen mennä kirjoittelemaan vaikka juuri Penalle yksityistä postia.
Asiat on kerrottava tällä palstalla. Täällä palstalla kirjoittelu ei edellytä yksityistä yhteydenpitoa.
Jos muuten tuntee vetovoimaa jotakuta palstalaista kohtaan, niin sitten on tietysti pyrittävä henkilökohtaiseen yhteydenpitoon ja voi jatkaa silläkin linjalla. Niinhän on joku tehnytkin.
RUUNE
ei sheriffinäkään vastannut kertaakaan asiallisesti, mutta tuhansia
törkyviestejä suoltaa edelleen. Nyt hänen kuten muittenkaan !hämeen.hitaitten yhteystietoja ei näy ei kuulu.
Henkilökohtaisuudet eivät kuulu julkisiin palstakeskusteluihin ensinkään! !
Ruunemannin viestejä lienevät one-erakon ja muutaman muun
ellei joku Arkadian kanalasta karannut ole asialla?
näinköhän tässä pitäisi laittaa sotu silmien väri hammaskartta dna-näyte kengännumero meiliosoite. puhelin- ja postinumero tähän ja hakea maistraatilta lausunto siitä. että en kuulu kummankaan kilparääkkyjän leiriin. Mielipiteenäni on edelleen, etteivät kilpahäiriköt rikastuta tätä palstaa. Tyhmyytensä saa toki itse kukin laulaa ilmoille ellei ylläpito puutu asiaan.
Herättäjä
tarvittaisiin jopa meidän kirkkoomme saadakseen nukkuvan seurakunnan edes sunnuntaisin kirkkoon.
Kaunis kotimaa tulee rukouksissakin tietoomme tulevaisuuden toivossa vaikka vain vuorovirsissä kolehdinkantoineen,joihin uhraamme melkein koko euron vuodessa/asukas
MIKSI?
asiain ja erimielisyyksien selvittäminen asianosaistn kesken
ilman, että sitä jauhetaan vuosikausia keskustelupalstoilla, on TÄYSIN MAHDOTONTA ylläpidolle, sheriffeille, luotseille ja keskustelijoille?
Täällä ainakin yksi valehtelee silmät kirkkaina, ettei hänelle ole vastattu meilillä. Kerroin siinä, mitä kaltoin koheltu voi tehdä asiassaan. Epäilin vain, että vuosikymmenen takaiset jutut eivät kiinnosta tiettyjä tahoja oikeudellisesti vanhentuneina
Ei tämä ole mikään oikeusasioita käsittelevä foorumi.
Miksi täällä sitten joku perää Metusalahin aikaisiin viesteihin joitain muutoksia. Ylläpidolla ei ole sen paremmin velvollisuutta kuin tarvettakaan muutoksen tekoihin tänne nostettuihin vanhoihin teksteihin
YLLÄPITO
on saanut kuten sheriffitkin tiedon aina tuoreeltaan, mutta koskaan ei ole tullut vastausta kuten hyvämaineiset yritykset aina tekee VÄLITTÖMÄSTI. Palstoillakin on tiedossa että henkilökohtaisuuksia ei tuoda keskusteluihin mihin ne eivät kuulu. Dokumentit löytyy.
Se ex Sefu kertoo oman mielipiteensä kruusailematta.
Miten sumpittaret tähän vastaisivat?
Vaikkapa kahden kesken nuhdellen.
sori, en tarvinnut heidän mielipiteitään lähettäessäno sen meilin, jos he pahoittavat mielensä näin jälkikäteen, niin en voi sialle mitään.
anteeksi, en pidä silmälaseja kirjoittaessani, painovirhepiruttaret tulevat niin herkästi seuraani eli lähettäessäni sekä asialle tuntuvat oikeammilta sanoilta
VIERAILUT sivustoillani jäävät usein vastaamatta kun usein vaatii kirjautumista maksulliisille sivustoille ja toisaalta olen #hämeen hidastakin" hitaampi kun sihteerikköä vaikka olen.
Palstalaiset eivät tee kuten opetan eli meilinä huomautukset - ei koskaan keskustlupalstoilla kun niitä en noteeraa.
Teksteistäsi päätellen olet huomioinut huomattavan usein Sinulle palstalla osoitetut viestit. Jotenkin tulee meleen ilmaisu: Ei kaiki se, joka sopii Jupitterille, sovi Jupitterin härälle. Olisikohan aika muuttaa asennetta?
Hullut ovat aina olleet huokeeta.
Voisi sen Raamatun avata ja löytää sieltä ohjeita arjen käyttäymiseen.
Forumin säännötkin tukee samaa kuin lakimmekin.
NETTIYSTÄVYYS
oli "sivupersoonan# ongelmana johon yhdyn vain tämän saitin pahimpien, jotka olivat 70 palstalla heti avattaessa keskenään pääsemättä yksimielisyyteen edes sheriffistä, joksi ruuneperi esitti nytkin ystävyyttään toistavaa MdK-ym nikkeilijää.
Olen hyvin yllättynyt nuorten runsaasta positiivisista yhteydenotoista.
Voisitkin siirtyä sinne lasten palstoille lapsellisuuksiesi kanssa.
Älä unohda dokumentteja!
Dokumentit löytyy edelleen. Yhtään aoikaisupyyntöä ei ole tullut meilinä eikä palstakeskusteluissa dokumentein esitettynä mitä pitäisi oikaista - siis siinä keskustelussa jossa se on esitetty.
Näin;
70/Nuhtele/Dokumentit 29.1.2015 16:42 kopsanteri
AINOATAKAAN HUOMAUTUSTA
ei ole tullut ilmoittamaani osoitteeseen.
Puskista tulee jatkuvasti päivittäin ikäihmisten
perustelemattomia keskusteluissa - ei milloinkaan meilaten eikä prusteluja esittäen siinä keskustelussa, jossa väitetään häirityn.
" prusteluja"
Mitä helvetin "prusteluja" sinä jankkaat ja missä sinua on häiritty? Esitä nyt tässä ne dokumenttisi esiin, että me toisetkin ymmärrettäisiin, mistä on kysymys?
Itse kyllä täällä häiritset ja mainitset tunnettuja "nikkejä", mutta sinuahan ei ilmeisesti koske tuo sääntö, että "henkilökohtaisuudet" esitetään vain meileinä?
Jatkuva mollauksesi Kahvipirtistä on tosi kuvottavaa ja itsekkin sinne poikkeat, koska muuten et tiedä, mitä siellä kirjoitellaan?
Onkohan tuo sitä vanhuuden yksinäisyyttä, josta täällä on keskusteltu? Sama levy pyörii päässä ja siitä ei irti pääse? Kaipaamasi kirjoittajat ovat ehkä jo kuolleet, joilta vaadit vastausta, ..no eivät kaikki, koska ruuneperi elää ja sitä jaksat pommittaa oikein tykinkuulilla.
Toivoisin, että kukaan ei vastaisi sinulle enää koskaan, mutta eihän kaikki uudet tiedä sinun moninikkisyyttäsi ja aina joku "lentää lankaan".
On taas ollut kiinnostava ketju. Penan ansiotahan tämäkin on. Ei sitä voi kieltää.