Nytkin näkyy hyvin suomalaisten ahdashenkisyys, väliinpitämättömyys ja suppekatseisuus.
Hirmumyrskyn uhreina arviodaan olevan 100 000 - 150 000 henkeä, josta suomalaisia n 200 kadoksissa.
kaikki tiedostusvälineet paasaavat ainoastaan suomalaisten kohtalosta. Toki se on ikävä ja traaginen tapahtuma, mutta surua on myös muualla. 5 milj. ihmistä menettänyt kotiinsa, 100 000 - 150 000 henkeä kadoksissa, todennäköisesti menehtyneet.
Ja suomalaiset itkevät vaan suomalaisten kohtaloa. Ne jotka selvisivät, pääsevät tänne turvaan, mutta todellinen hätä on tuhoalueilla.
En vähättelele suomalaisten surua, mutta kehoittaisin katsomaan asiaa vähän laajemmin
Hirmumyrskyn uhreina arviodaan olevan 100 000 - 150 000 henkeä, josta suomalaisia n 200 kadoksissa.
kaikki tiedostusvälineet paasaavat ainoastaan suomalaisten kohtalosta. Toki se on ikävä ja traaginen tapahtuma, mutta surua on myös muualla. 5 milj. ihmistä menettänyt kotiinsa, 100 000 - 150 000 henkeä kadoksissa, todennäköisesti menehtyneet.
Ja suomalaiset itkevät vaan suomalaisten kohtaloa. Ne jotka selvisivät, pääsevät tänne turvaan, mutta todellinen hätä on tuhoalueilla.
En vähättelele suomalaisten surua, mutta kehoittaisin katsomaan asiaa vähän laajemmin
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ja mitenkä sinä voit tietää,millä lailla suuri kansa reagoi ko.asiaan?Aika varmaa että jok'ikinen ihminen on kauhistunut ja pahoillaan asiasta.Suomessa nyt media tietty kertoo suomalaisten kohtaloista.Mutta muidenkin.Hakipahan tuo Ruotsikin jo suomelta apua,niinettä samaa venettä keikutellaan.
On kyllä mitätön olo itselläkin,kun haluaisi auttaa,muttei oikein muuhun kykene kuin rahakeräykseen osallistumaan ja rukoilla niiden ihmisten puolesta.Kaikkien.
että media käsittelee vaan suomalaisten kohtaloa. en puhunut yksittäisestä ihmisestä
Onhan tuolla vähän kaikkien kansallisuuksien kohtalot olleet esillä.Ja miksei suomi suomalaisista puhuis.Samallalailla muissakin maissa,omat kansallisuudet nousee esille.Kato satelliittikanavia niin huomaat saman jutun joka puolella.
Etkö syytellyt yksittäisiä suomalaisia? Yleistit kaikki suomalaiset ahdashenkisiksi ja välinpitämättömiä; näin taas omalta osaltasi lisäsit vettä myllyyn, jotta Suomi olisi entistä rasistisempi maa. Mennä nyt kääntämään veistä haavassa kun noinkin hirvittävä katastrofi on käynyt!!!!!!! Älkää nyt turhaan viitsikö enää kertaakaan väittää, että käytöstapoja muka löytyisi. Ettäs kehtaat retostella tuollaisella aiheella!!!!
Ei vielä se, että lähipiirissäni ovat ihmiset joutuneet katselemaan kieroiluanne hyvinkin läheltä, eräs 16-vuotias tyttö tarjotessaan kahvit junan ravintolavaunussa kahdelle romaninaiselle menetti kaikki kesätöissään tienaamansa rahat, eikä se että joka ikinen kerta kun teikäläisiä kohtaan ovat he röyhkeitä ja vailla minkään sortin inhimillisiä tapoja... Nyt et kyllä koskaan saa anteeksi kirjoittamaasi törkytekstiä. Yhtäkään hyvää sanaa en tuollaisista enää sano ja sen te olette nyt itse tienanneet! HYI, MITÄ SIKOJA!
Mutta et pysty oikeudessa todistamaan, että tyttö on hävittänyt juuri rahansa romaneiden vuoksi. Heitä on vaan niin helppo syyttää.
Sitähän se numero tulikii kun suomalainen tarjos kahvia!Tuliko sinun mieleen että sinun tuttu on voinnut olla muuten vaan huolimaton???16v saattaa hukata ilman että kukaan on sitä siltä varastanu.Tuskin kukaan romani on niin rahan ahne että ois ollu tytön rahoja vaille tuskin siellä niin paljon oli että kukaan edes viittis vaivautuis sitä viedä.Mutta helppohan se on romania syyttää,kun he nt sattu olemaan lähettyvillä.Yhtlailla se on voinnu olla joku muu kanssa matkustaja.Ja anteeks antoa ei varmaan kukaan ole sinulta vaille.HYI MIKÄ SIKA OLET!heti syyttämässä
Olen pannut saman merkille luettuani lukuisia kirjoituksia. CNN esimerkiksi ei tunnistanut Suomen menetyksiä lainkaan. Meidän kirjoittajat eivät ole huomioineet lähes ollenkaan muiden maiden uhreja.
Täällä vaan haukutaan Tuomiojaa ja UM:n tiedottajaa.
Karmea katastrofi - ei sitä noin vaan pysty hoitamaan.
Suomi ei ole maailman napa. Jokainen uhri on ihminen.
Oon kaajeet rankkoja. Luin ton jutun Aki Sirkessalon perheestä. Siihen todettiin, no eihän tuo mikään hyvä laulaja ollutkaan, ihan samaa kun Jamppa Tuominen. Ei menetystä Suomen kansalle.
Voitteko kuvitella. Ja nämä sitten pitää itseään niin sivistyneinä ja koulutettuina.
Luin muuten samalla suomalaisruotsalaistenkeskustelupalstan. Siellä heitä, siis suomen ruotsalaisia verrattiin sikoihin.
Aivan uskomatonta.
Jälleen kerran sain huomata, että suomalaiset ei hyväksy erilaisuutta, ei eri kieltä puhuvia, ei eri rotuun kuuluvia tuskinpa edes eri tavalla ajattelivia ihmisiä.
Ja mitä tohon Sirkessalon perheeseen tulee. Aivan uskomatonta tekstiä. On suomalainen raaka ja julma, aivan tunnoton
Jos yli viidestä miljoonasta suomalaisesta muutama
mielisairas kirjoittelee typeryyksiä niin Janita se yleistää se koskemaan kaikkia suomalaisia. Seija voisi katsella välillä ulkomaisia uutisia esim BBC tai jotain saksalaisia kanavia ei siellä noteerata suomalaisten menetyksiä.
Ovatko suomessa asuvat mustalaiset suomalaisia vai eivät. Jos eivät ole niin anokoon vapauttamista suomen kansalaisuudesta ja samalla sosiaalihuollosta.
Vaikka kuinka yrittäisi ymmärtää,niin aina vaan nämä tummat huutelee ajattelematta,että itsekkin ovat Suomalaisia- vai oletteko?Jos olette niin sitten niinettä maassa maan tavalla...Jos kuka/ketkä ovat huonolla tavalla ryhdistäytyneet,niin ne on kyllä valoisen sian huutajat!!
joku teistä suomalaisista sano että joku suomalainen jos tekee jotaki väärää ni mustalainen laittaa kaikkien päälle se.,ei teijän kannata puhua mitää ku tiijätte itekki että laitatte kaikki mustalaiset yhteen nurkkaan jos yks mustalaisista tekee jotaki väärää
Mutta entä jos 9000 niistä 10000 mannesta tekee jotain väärää?
Sä et taida tuntea ketään mannea? Kun tunnet yhden, tunnet kaikki! Niin se on.
se ketä tuntee yhen mustalaiset ei voi sanoa että tuntee jokaisen mustalaiset..eihä mustalaisetkaa sano että kaikki suomalaiset on haisevia juoppoja vaikka niistä moni onki
Kyllä tätä palstaa lukiessa saa käsityksen mustalaisten ajattelusta valkolaisia kohtaan.
Jokainen suomalainen on lapsimurhaaja, ruumiiden paloittelija,siansilmä... niin mikseipä myöskin haiseva juoppo.
ps. ne haisevat juopot ovat valinneet mustalaistyylisen elämän mitä tulee yhteiskunnan siivellä elämiseen. (Toki jokainen normaali suomalainen hyväksyy mieluummin mustalaiset kuin haisevat kriminaali,alkoholisti, narkkari valkolaiset )
Kun kirjoitimme Aasian uhreista, niin totesimme nimenomaan, että suomalainen media käsittelee ainoastaan suomalaisten kohtaloa eikä pahemmin noteeraa muiden kohtaloa-
Lisäksi tiedoksi teille, että olemme hyvin tietoisia siitä, että ulkomaiset mediat käsittelevät muiden maiden kohtaloa, mutta käsittelimme kiorjoituksissa nimenomaan suomalaista mediaa.
Ja mitä tulee yleistämiseen, se on teiltä opittu malli. Niinhän tekin yleistätte. EIkä se näköjään tuntunut hyviltä, sillä totesitte heti siihen, että muutaman idiottin mielipide sirkesalon kohtalosta.
Miksi me emme saisi puolustautua.
Totuus tällä palstalla on se, että te saatte aikaan eripuraisuuden ja kinan tällä palstalla. Vaikka me kirjoittaisimme posiitiivisista asioista, niin te saatte asian jotenkin aina kääntymään negatiiviseksi.
Totuus on, että tällä palstalla olevista valtaväestön edustajista ovat rasisteja.
Te ette halua nähdä missää mitään hyvää. Te saatte ilkkua ja pilkata ja halveerata meitä, mutta me emme saisi puolustautua.Meidän pitäis vaan kestää kaikki.
Kun te paasatte sakkopaikalle pysäköimisestä sekä esim. työttömyydesta, niin me ei saada todeta siihen, että onhan teissäkin pahantekijöitä.
Ja kun me käsittelemm esim- lapsi- tai paloittelusurmaa, niin te toteatte vaan, että menkää muualle.
Niin metsä vastaa kun sinne huudetaan, Totuus on, että valtaväestö aloittaa tällä palstalla aina uuden keskustelun ja kyseessä on lähes aina negatiivinen asia tai muuten vaan rasistinen kommentti.