Voisiko tämän PAOPELLEN ulostaa täältä?

Työllistä-Suomalaisia

Voisiko tämän PAO/GTL/PUREPLUSPELLEN ulostaa täältä? Moni yrittää täällä kertoa totuuksia tämä yksi urpo pilaa kaiken. Tämä ko. pelle ei kestä että kotimainen öljy NESTE, Teboil on hyvää. TEBOIL työllistää paljon enemmän Suomalaisia kuin ARAL, LiquiMoly, Shell, Redline jne. jne.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painumuualleryssinesi
      • 9379

        Onko tämä pellen "teboil" joku eri yhtiö kuin Suomessa oleva, joku venäjän oma teboil? Käsittääkseni Suomessa olevat Teboilit työllistävät suurimmaksi osaksi Suomalaisia, ja ovat yksityisyrittäjä painotteisia...


      • ighåoh

        "Suomalainen merikapteeni Mauritz Skogström perusti kahden liikemiehen kanssa yhtiön nimeltä Trustivapaa Bensiini Oy - Trustfri Bensin Ab Helsingissä vuonna 1934. 1940-luvulla Trustivapaa Bensiini kasvoi voimakkaasti ja toiminnan laajentuminen edellytti lisää pääomaa. Vuonna 1948 TB:n omistaja Göran Ehrnrooth ja toimitusjohtaja Rafael Rahikainen päättivät ratkaista rahoitustarpeen pyytämällä kansainvälisesti myyntitarjouksia. Parhaan tarjouksen teki V/O Sojuznefteexport, jolle kaksi vuotta aikaisemmin oli Pariisin rauhansopimuksen perusteella siirtynyt Viipurissa 1932 perustettu öljy-yhtiö Suomen Petrooli Oy. Näin TB:stä ja SP:stä tuli sisaryrityksiä, joilla oli yhteinen pääkonttori ja johto Helsingissä.

        Teboil KäpyläVuonna 1959 yhtiö aloitti kevyen polttoöljyn tuonnin ja markkinoinnin Suomessa. 1960-luvulla yhtiö ryhtyi tuomaan Suomeen raskasta polttoöljyä, joka kasvatti nopeasti suosiotaan energianlähteenä. Voiteluainesekoittamo ja öljylaboratorio rakennettiin Herttoniemeen 1962 ja tuotanto alkoi seuraavana vuonna. 1967 aloitettiin nestekaasun maahantuonti. Huoltamoverkostoon kuului 1960-luvun lopulla yli 400 liikepaikkaa.

        1966 Trustivapaa Bensiinin uudeksi nimeksi valittiin nimikilpailun perusteella Oy Teboil Ab.
        ...
        Vuonna 2005 venäläinen PAO LUKOIL osti Teboilin ja Suomen Petroolin koko osakekannan Nafta Moskvalta (entinen Sojuznefteexport). 2006 LUKOIL ja amerikkalainen ConocoPhillips sopivat kaupasta, jolla ConocoPhillipsin huoltoasemat siirtyivät LUKOILin omistukseen. Sopimukseen kuuluivat JET-asemat Euroopassa. Teboil osti ConocoPhillips Finlandin, ja sen nimi muutettiin Suomen Tähtiautomaatit Oy:ksi. Jet-automaattiasemat muutettiin Teboil Express -automaattiasemiksi. Vuonna 2008 Suomen Petrooli, Suomen Tähtihovit ja Suomen Tähtiautomaatit fuusioitiin Teboiliin."

        Huomautettakoon tässä kohtaa, että Vacuum Oil Company (nyk. ExxonMobil Finland) on toiminut maassa vuodesta 1906 ja Naantalin voiteluainetehdas vuodesta 1957.

        http://www.teboil.fi/yhtio/historiaa/
        http://www.exxonmobil.fi/Finland-Finnish/PA/about_who_history.aspx


    • 1945

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      337
      32670
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      62
      2568
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      76
      2025
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1777
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      168
      1678
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      53
      1501
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      98
      1267
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1068
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1031
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      31
      984
    Aihe