Täältä löytyy totuus öljyistä. (TOISIN KUIN PALSTAN PELLELTÄ)
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18410-0w-20-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18406-0w-30-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18413-0w-40-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18415-5w-20-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18416-5w-30-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18429-5w-40-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/forum/68-katalog-laboratornyh-analizov/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18410-0w-20-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18406-0w-30-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18413-0w-40-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18415-5w-20-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18416-5w-30-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/topic/18429-5w-40-svezhie/
http://www.oil-club.ru/forum/forum/68-katalog-laboratornyh-analizov/
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kiitos, loistava tietopankki. Täydelliset VOA:t
PELLE missä viipyy Joensuun analyysit?
No sittenhän voit haastaa LiquiMolyn oikeuteen, mutta minä ajan edelleen Mobililla.
häh? siis mitä?
Täältä löytyy totuus: http://www.motoroel100.de/
Mikä totuus löytyyy motoroel100.de:ssa? Semmoinen totuus ainakin ko. kaupasta EI TOIMITA TUOTTEITA SUOMEEN.
Myy mielellään yrityksille. Tilasin korjaamolleni 100 laatikkoa erilaisia öljyjä. Normaali yhteisökauppa. FI-numerolla.
Normaali tukkuri ei pääse näihin hintoihin. Kauppiaskin kiinnostui.
Yksityisille ei myy Suomeen mitään, valitettavasti, tiedä sitten onko aitoa vai mitä on, noh halpaa ainakin.
MYY...Ota yhteyttä.
PELLE POIKA osoitti TAAS "tasonsa", ei myy yksityisille Suomeen, YMMÄRRÄTKÖ? Olen kysynyt sähköpostilla PISTE. Ota asioista selvää ennen kuin kerrot mitään. Onhan se mukava täällä nimettömänä kertoa kaikkea PASKAA
Jotain ryssien sivuja. Koska tyhmät ryssät ovat tienneet mistään mitään? Eihän niillä ole oikeista autoistakaan vielä montaa vuotta kokemusta.
Osoitit pelle jälleen oman "tasosi"... Mitä motoroel1000.de hyödyttää? toimittaako suomeen?
Ymmärtäis vaan venäjää niin olis hyvä. Mutta näkyjää zinkkimäärä mazdan omassa mazda 5w-30 öljyssä on 1035 mikä on reilusti paremi kuin API SM raja 800. Eli jotain hyvää on merkkien omissakin öljyissä.
mietin just pysytteliskö merkkihuollon mazda öljyissä vai vaihtosiako marketin vaihtoehtoon castrol 5w-30 A5. Näköjään merkkihuollon öljyssä selvästi parempi kulumissuoja kun ei joka auton pakokaasupuhdistuksen kanssa tarvi olla yhteensopiva.
Siis eihän tuolta näy suoraan mikä öljy on ryhmän III tai ryhmän IV PAO öljy.
Ei näy taulukossa onko Group III tai PAO:ta, Tekstistä yleensä löytyy. Näin karkeasti sanottuna pourpoint jos on -50C tai kylmempi on PAO:ta.
Ei päde enää, koska lisäämällä liuotinta pourpoint saadaan alas. Sitten pitää laittaa paljon täyteaineita. Se leikkaantuu...
Esimerkki on TB-Gold. 5000km öljyä.
Missä uudessa öljyssä on pourpoint -50C joka sisältää Group III?
Siis eikös T-B Goldissa Pourpoint ole -45C??
On ja silti TM testissä se leikkautuvuus oli ihan hyvällä tasolla eli ei mitenkään liian helposti leikkaudu. Silloin oli vielä puolisyynteettistä, nyt on parantunut entisestään kun on täyssynteettinen.
Varmasti pystyy tekemään group III, Pao, liuotin yms. sekoituksella pourpoint -50C, mutta eipä ole tullut yhtään vastaan. parhaat sekoitukset taitavat olla jossakin -46...-48C esim. Mobil New Life. Tarkoitan todellisia lukemia, en yrityksien ilmoittamia lukemia.
Niin no miten se täyssynteettisyys halutaan määritellä... T-B Gold on Group III öljyä, ei PAO öljyä.
Paopelle!!
Älä viitsi käyttää tuollaista nimimerkkiä.
Laita vaikka työtön luuseri.
On enemmän kuvaava.
Liuotinta ja täyteaineita.... No hohhoijaa.
Yritysten ilmoittamat luvut ovat järjestäen alhaisempia kuin todelliset mitatut lukemat. Tämä siis näillä oikeilla öljy-yhtiöillä. Mobil, Castrol, jne. Se Mobilin -48c. Jähmepiste ilmoitetaan myös aina 3c välein ja pyöristetään huonompaan suuntaan.
Lisäystä äskeiseen: Ja alhaisemmalla tässä tapauksessa tarkoitin huonompaa lukemaa.
Vaikka jotain tiedät esim. BP Castrol, Aral, Viscon Pour pointit todellisuudessa huonommat kuin Datalehti antaa ymmärtää. Ole vaikka minkälainen öljyteollisuuden ammattilainen silti olet väärässä. Tiedän että pour pointit menevät 3C välein, mutta testeissä ne menee 1C välein. Anna esimerkki group III öljystä jonka TODELLINEN pour point on -50C tai parempi. Myönnän heti olevani väärässä kun nään mustaa valkoisella. Mobilista en sano mitään kun en jaksa etsiä valmistajan datalehtiä. Sitten on nämä pikkufirmat jotka TODELLAKIN kusevat silmään esim. Mannol, Redline ja monet muut.
Vesi on vettä. Viina on viinaa. Maito on maitoa. Kerma on kermaa.
Maito ei ole kermaa. Jos MYY maitoa kermana, niin syyllistyy petokseen.
Aivan mielötöntä ajatuksen virtaa. Paopellelle maitoo!