Mikäli toisesta EU-maasta muuttaa pysyväluontoisesti Espanjaan ja kirjautuu virallisesti residentiksi, niin kuinka kauan vaikkapa suomalaisissa kilvissä saa ajaa ennekuin auto on rekisteröitävä Espanjaan?
Auton rekisteröinti Espanjaan?
2
370
Vastaukset
- suomiauto
Voit ajella max 6 kuukautta. Säännöt on samat kuin suomessa ja kaikissa eu maissa.
tuolta löysin ite tietoa asiasta jos kiinnostaa
http://espanjasta.blogspot.com.es/search/label/Auton rekisteröinti - formaliteetit
Mikäli liikkuu ei residentti-turistina / oleskelijana alle 6kk, niin rekisteröintipakkoa ei ole.
Mutta sitten jos kirjautuu residentiksi niin tilanne muuttuu, joka oli avauksen pointtina. Aina ei edes ole muuttajan oman edun mukaista roikkua uudessa asuinmaassaan kirjautumattomana turistina ensimmäiset 6 kk.
Esimerkiksi Belgiassa kunnantalolle kirjautumisen jälkeen (pakollinen etappi residentiksi tullakseen) ja samalla tilapäisen henkilökortin saatuaan on vain 48 tuntia aikaa tullata, vakuuttaa ja rekisteröidä auto Belgiaan, joka jo byrokratialtaan ja eri toimistojen aukioloajoiltaan on haastava homma toteuttaa. Kilvet saa vain postitse. Jos yksikin pyydetty dokumentti upuu / unohtuu, niin vielä hauskempaa tiedossa.
Vaikkapa vuokrasopimuksen allekirjoitettuaan vaaditaan vuokranantajalta, että hän kirjauttaa sen kunnantalolle viipymättä ja sen jälkeen virkavalta / poliisi vielä erikseen saapuu asunnolle tarkistamaan tilanteen, eli asuuko muuttaja todella ko. osoitteessa.
Suomeen muttajiin kohdistuvaa käytäntöä en ole tarkistanut ja eri maissa on erilaisia vaatimuksia tämän suhteen, kuten Belgian esimerkki osoittaa.
Sitten edelleen eri maiden vakuuttajilla on erilaisia käytäntöjä sen suhteen kuinka pitkäksi aikaa ylipäätään mahdollistavat autovakuutuksen asuinmaan ulkopuolella. Joillakin raja on 3kk. Ehtojen vastaisesti salaa toimiminen kolarin sattuessa riskeeraa tuottaa vakavia ongelmia.
Sitten jos maa vaihtuu virallisesti, niin moni vakuuttaja ei edes mahdollista vakuutuksen säimyttämistä maastalähdön jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 968549
- 454210
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371478- 241450
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341189Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121160Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31852Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29827