Mikäli toisesta EU-maasta muuttaa pysyväluontoisesti Espanjaan ja kirjautuu virallisesti residentiksi, niin kuinka kauan vaikkapa suomalaisissa kilvissä saa ajaa ennekuin auto on rekisteröitävä Espanjaan?
Auton rekisteröinti Espanjaan?
2
355
Vastaukset
- suomiauto
Voit ajella max 6 kuukautta. Säännöt on samat kuin suomessa ja kaikissa eu maissa.
tuolta löysin ite tietoa asiasta jos kiinnostaa
http://espanjasta.blogspot.com.es/search/label/Auton rekisteröinti - formaliteetit
Mikäli liikkuu ei residentti-turistina / oleskelijana alle 6kk, niin rekisteröintipakkoa ei ole.
Mutta sitten jos kirjautuu residentiksi niin tilanne muuttuu, joka oli avauksen pointtina. Aina ei edes ole muuttajan oman edun mukaista roikkua uudessa asuinmaassaan kirjautumattomana turistina ensimmäiset 6 kk.
Esimerkiksi Belgiassa kunnantalolle kirjautumisen jälkeen (pakollinen etappi residentiksi tullakseen) ja samalla tilapäisen henkilökortin saatuaan on vain 48 tuntia aikaa tullata, vakuuttaa ja rekisteröidä auto Belgiaan, joka jo byrokratialtaan ja eri toimistojen aukioloajoiltaan on haastava homma toteuttaa. Kilvet saa vain postitse. Jos yksikin pyydetty dokumentti upuu / unohtuu, niin vielä hauskempaa tiedossa.
Vaikkapa vuokrasopimuksen allekirjoitettuaan vaaditaan vuokranantajalta, että hän kirjauttaa sen kunnantalolle viipymättä ja sen jälkeen virkavalta / poliisi vielä erikseen saapuu asunnolle tarkistamaan tilanteen, eli asuuko muuttaja todella ko. osoitteessa.
Suomeen muttajiin kohdistuvaa käytäntöä en ole tarkistanut ja eri maissa on erilaisia vaatimuksia tämän suhteen, kuten Belgian esimerkki osoittaa.
Sitten edelleen eri maiden vakuuttajilla on erilaisia käytäntöjä sen suhteen kuinka pitkäksi aikaa ylipäätään mahdollistavat autovakuutuksen asuinmaan ulkopuolella. Joillakin raja on 3kk. Ehtojen vastaisesti salaa toimiminen kolarin sattuessa riskeeraa tuottaa vakavia ongelmia.
Sitten jos maa vaihtuu virallisesti, niin moni vakuuttaja ei edes mahdollista vakuutuksen säimyttämistä maastalähdön jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1107020- 954521
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista524257Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493617- 513598
- 1923545
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san242999- 492589
- 131964
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.191882