Vuokrat on nouseet hurjasti jo 2012 alusta

Sosiaalisesta asuntotuotannosta on Suomessa tullut ahnetta bisnestä. VVO:n vuokra-asunnoista rahaa saalistavat ay-johtajat liitoilleen. Työttömän tai maahanmuuttajan ei kannata mennä töihin, koska se alentaisi verotonta toimeentulotukea. Asumisesta aiheutuva kannustinloukku on tehokas estämään työnteon. Ylisuuret asumistuet tuhoavat niin työttömien kuin maahanmuuttajien omatoimisen elämisen mahdollisuudet.

Kohonneet vuokrat nostavat pääkaupunkiseudulla asuntojen hintoja. Se taas johtaa vuokrien korottamiseen. Ja asuntotuen korottamiseen. Jatkuva asuntopula nostaa asuntojen ja vuokrien hintoja. http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2015/12/13/lobbarit-saalistajat-ja-kannustinloukut/comment-page-2/
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eipä nuo SATO:n ja VVO:n asunnot enää edes yritä olla sosiaalista asuntotuotantoa. Kovan rahan asuntoja joissa saavat päättää vuokran vapaasti. Ovat monet vielä huonokuntoisia koska kiinteistönhoitoa on laiminlyöty. Luulisi että niillä voitoilla laittaisi kämpät priimoiksi.

Äänestä

Niin, ainoat asunnot joissa vuokra tällä hetkellä nousee ovat ns. yleishyödylliset toimijat, yksityisellä puolella ovat laskussa tai pysyvät ennallaan. Miten paljon olet valmis kommunistina menettäämään rahaa ennen siirtymistä yksityisen omistamaan asuntoon.

P.S. Vuokratilastojen näennäinen vuokrannousu johtuu juuri yleishyödyllisten yhtiöiden remonttien siirroista vuokriin, yksityisellä puolella vuokrat ovat ainakin pk-seudulla laskussa.

Äänestä
  • Jotain tällaista se tosiaankin. Eikä nää esim. kaupunkien vuokratalojen vuokrat vain pääkaupunkiseudulla ole korkeampia mitä yksityisten omistamissa asunnoissa.
    Eräässsä eteläsuomen taajamassa tiedän tapauksen missä kaksi saman ikäistä kerrostaloa vierekkäin taajaman keskustassa. Toinen näistä taloista on kaupungin vuokratalo ja toinen yksityinen, missä siinäkin kyllä myös vuokralaisiakin seassa. Kaupungin talossa 60 neliön kaksion vuokra on nyt yhdellä vesimaksulla 720€ josta vesimaksun osuus 18€. Yksityisessä talossa on 56 neliön kaksion vuokra on 508€ mistä vesimaksun osuus 18€. Toki kaupungin taloon on tehty remppaa kustannuksista piittaamatta, mutta ei se nyt ainakaan viihtyisämpi silti ole, ja kaikenlaista häiriöitä siellä paljon on ja poliisien käyntejä yhtämittaa, nyttemmin autokuorman monikulttuurisia pakolaisiakin sinne vielä majoittivat.

    Pääkaupunkiseudulta löytyy yksityisten asuntoja 12€ neliövuokrasta lähtien ainakin vanhemmista taloista, siis lähinnä asuntoja joita ei sisältä uuteen uskoon ole rempattu. Toki ei nämä tällaiset asunnot tahdo kelvata muuta kuin itse vuokransa maksaville, sossulinjalla olevat vaativat uutta tai uuteen uskoon saneerattua asuntoa.

    Äänestä

Hyvä kirjoitus, up up.

Äänestä

Nyt pitäisi rohkeasti puuttua Kelan asumistukien leikkaukseen. Tämä laittaisi seinäästen myös ns VVo ym julkisella rahalla pumppaavat ruotuun. Kyllä yksityiseltä löytyy asuntoja tarjottavana, Jos vain vuoralaiset hoitavat asiansa ei luottotiedossa häikkiä..

Äänestä

Kenellä on varaa maksaa vuodessa vaikka 72.000 mummon markkaa vuokrarahoja. Miten ihmeessä joku voi olla näin hölmö.

Äänestä

Mitä nämä kunnat tai kaupungitkin muka saalistavat asunnoillaan ja niiden vuokrilla. Ei ne mitään saalista. Kaupungin vuokratalojen ylläpito asuttavassa kunnossa vaan tulee hintoihinsa kun yhtämittaa isoa remppaa pitää tehdä, siksi kun yhtäältä asukkaat urakalla asuntojaan ja talo tuhoavat ja toisaalta rempat tehdään kustannuksista piittaamatta.

Äänestä

Tää Vahtera nyt tässä viisastelee pelkistä tilastonumeroista pähkäillen, eikä huomioi tai tiedä, ja tuskin haluakkaan tietää mistä nämä kirjatut vuokrien nousut tilastoihin johtuvat muista syistä kuin mitä hän tähän omasta päästään päättelee ja haluaa ainoiksikin syiksi väittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


P.Vahtera kirjoitti:

Sosiaalisesta asuntotuotannosta on Suomessa tullut ahnetta bisnestä. VVO:n vuokra-asunnoista rahaa saalistavat ay-johtajat liitoilleen. Työttömän tai maahanmuuttajan ei kannata mennä töihin, koska se alentaisi verotonta toimeentulotukea. Asumisesta aiheutuva kannustinloukku on tehokas estämään työnteon. Ylisuuret asumistuet tuhoavat niin työttömien kuin maahanmuuttajien omatoimisen elämisen mahdollisuudet.

Kohonneet vuokrat nostavat pääkaupunkiseudulla asuntojen hintoja. Se taas johtaa vuokrien korottamiseen. Ja asuntotuen korottamiseen. Jatkuva asuntopula nostaa asuntojen ja vuokrien hintoja. http://blogit.iltalehti.fi/pauli-vahtera/2015/12/13/lobbarit-saalistajat-ja-kannustinloukut/comment-page-2/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu