Huittisissa on paljon HK,n orjia, ja yksisilmäisiä kehujia. Mitä tuumitte kun HK,n johtaja sai potkut ja samalla miljoonan erorahan? Sehän on teidän palkastanne pois kun tuo saamaton, kelvoton johtaja sai sikamaisen rahasumman pieleen johdetusta puljusta.
Itse aikoinani olin tuottajana, ja tämä kyseinen firma kusetti tuottajaa minkä ehti. Nykyään olen ison firman myyntipäällikkö, ja nauran partaani kun ei tarvitse haista sianpaskalle. Se haju ällöttää minua yli kaiken. Se ei lähde edes pesussa pois.
Itse aikoinani olin tuottajana, ja tämä kyseinen firma kusetti tuottajaa minkä ehti. Nykyään olen ison firman myyntipäällikkö, ja nauran partaani kun ei tarvitse haista sianpaskalle. Se haju ällöttää minua yli kaiken. Se ei lähde edes pesussa pois.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hk:n johtaja sai mitä ansaitsi,eli potku ja mainekin meni.Se kylläkin ihmetyttää miksi
eroraha annetaan epäonnistujallekin? T.uo on kuitenkin omistajien(maanviljelijöiden)
päätös
HK,lla on aina ollut sama laulu. Varsinkin entinen toimitusjohtaja Kai Seikku hölötti aina, että koko lihaketjun pitää olla kunnossa, ja tarvittaessa joustaa. Tosiasiassa joustoa ei tee muu kuin tuottaja.
Seikkukin kuittasi erorahana 1,3 miljoonaa euroa. Eli se siitä joustosta. Milloin joku tuottaja saa tuollaisen rahan kun lopettaa tuotannon? Todella törkeää toimintaa. Näissä osuustoiminta firmoissa on jotain todella pahasti pielessä. Välillä pistää todella vihaksi näin epäoikeudenmukainen toiminta.
Onneksi minulta loppuu lopullisesti sikojen kasvatus tänä vuonna. Sen jälkeen en osta yhtään kiloa HK,n tuotteita koskaan.
Yhteiskunta on läpimädänneinen kun vielä nykyään sallitaan tuollaiset tulospalkkiot.
Omistajat erorahoja makselee. Rahat "revitään" milloin tuottajalta, milloin ns. "työntekijältä", tai kuluttajalta. Pääkysymys tässä , on sellainen: Valintatilanteessa, kuvitellaan, parasjohtajaehdokas, on henkilö, jolla on" muhkein" erosopimus. Hälytyskellot pitäisisilloin soida. Hakija on epävarma "asiastaan" . Tai varmistelee "ponnahdyslautaa" tulevaan.
Täällä Huittisissa on selvästi tunnistettavissa kateus.
Ei varmaan missään muussa Suomeb kunnassa ole näin kateellisia ihmisiä. Ainakin tuntemani perushuittislaiset ovat sitä. Ei hyväntahtoisia...vaan päinvastaisia.
Miksi Huittisissa ei ole ihmiset sydämellisiä. Kuten muualla?
Yks sellainen mediumina
Joko uudesta toimarista on tietoa?
Seikku on v.ittumainen mies. Haisee p.askalle.