Montakos matua Satalinnassa lienee

33x33

Meille valehdeltiin 260 päätä - juuri Satakunnankansa kirjoitti täällä olevan paljon yli 400 joista kokkelissa 79 kpl - yksinkertainenkin laskutoimitus varmistaa että näitä on Satalinnassa (Harjavaltalaisten niskoilla ) paljon yli 300 matua _ sekin täytyi valehdella , 260 ja paskat , miksei mitään , yksinkertaisintakaan asiaa voi kertoa rehellisesti .

15

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukutaito

      Jos ei ole lukutaitoa, ei voi mitään.
      Kyllä se jutussa luki ihan selvästi.
      Taas korvataan salaliittoteorioilla ja valtamedia valehtelee-teorioilla oman lukutaidon puutteet ja niitä omia teorioita esitetään ihan totena.

    • 2012

      Selvästihän jutussa sanottiin, että spr:llä on satalinnassa, kokemäen vok:issa ja pitkäjärven hätämajoitusyksikössä yhteensä 430. Pihlajalinna on oma palveluntarjoajansa ja yksikkönsä, heillä on 79.
      Mitä salaamista tai hämärää noissa muka oli?
      Valehtelijoilla on taipumus epäillä kaikkia muita valehtelijoiksi.

    • hauskaa.kerrassan

      Voi pikkuista kun paljasti juuri, ettei luetun ymmärtämistaito ole ihan kohdillaan.
      Ja nämä on niitä jotka haukkuu muita tyhmiksi ja nenästävedetyiksi... XD

      • lapsimorsian9v

        GOOGLE : ASIALEHTI.


    • 33x33

      Huh helpotus , onneksi olin väärässä , luin hieman huolimattomasti - nykyinen määrä on ihan riittämiin .
      Kiitokset oikaisusta :)

    • asennepaistaaläpi

      Et kuitenkaan viitsinyt ensin lukea juttua uudelleen, vaan ensisijaisesti lähdit someen väittämään mediaa valehtelijaksi ja tietojen salaajaksi?
      Jos asia jää mietityttämään, tuon saman asian olisi voinut kysyä asiallisestikkin (se on eri asia olisiko tullut asiallisia vastauksia) ilman syytöksiä ja provokaatiota.

      • RaiskariMAMUpartio

        GOOGLE : YLE WATCH.


    • asennepersläpi

      Ne valehtelut ja salailut joita suvakit harjoittavat eivät kyllä yhtään helpota sitä että kansa alkaa suhtautumaan erittäin kriittisesti kaikkeen kaunisteltuun media tietoon.
      Mitenkään puolustelematta sitä että lukemansa täytyisi ymmärtää myöskin vihaisena , , vai mitä ketjun aloittaja ?

    • menny.ohi.silmien

      Saisko jonkun esimerkin suvakkivalheesta?

    • asennepersläpi

      Matut ei raiskaile , matut ei ole täällä elintasopakolaisina , ne ei tuo tänne sairauksia , ne arvostaa Suomalaisia ja sääntöjä täällä. Siinä sulle alkuun pyytämiäsi esimerkkejä .

      • lkjhdtuytrety

        Jep. Ja ne on kovia työmiehiä.


      • menny.ohi.silmien

        No jos tuollaisia jossain todella on uutisoitu, niin on menneet tuollaiset otsikot ohi silmien.
        En ole missään nähnyt väitettävän, että nämä olisi jotain pyhimyksiä. Sekalaista sakkia ovat, kuten kaikki ihmiset kaikkialla maailmassa. Joukossa monenlaisia mulkvisteja.
        Melko tasapuolisesti mielestäni uutisoidaan sekä hyvin sopeutuneista mamuista, että niistä jotka tekee pahuuksia, eivätkä sopeudu. Kumpaakaan ääripäätä ei voida yleistää koskemaan kaikkia, mutta olisi ehkä hyvä tutkia mikä on johtanut sopeutumiseen ja mikä sopeutumattomuuteen. Se hyödyttäisi jatkossa, että pystyttäisi välttämään sopeutumattomuus ja tukemaan sopeutumista.
        Rötöksiä tekevä osa on kaikista ihmisistä prosentuaalisesti todella pieni, mikä on toki ikävää ja väärin, mutta ei silti anna edellytyksiä väitteelle, että he kaikki ovat sellaisia.
        Elintasopakolaisuuden ymmärrän ilmeisesti eri tavalla kuin mitä tarkoitat. Ilmeisesti tarkoitat, että tulevat tänne yhteiskunnan elätiksi. Minä taas käsitän asian niin, että etsivät parempaa elämää. Siis sellaista jossa voisi asua pelkäämättä, olisi töitä, eikä olisi korruptiota, eikä tarvitsisi miettiä mihin ryhmittymään naapuri kuuluu. Tai voiko lapsen lähettää ulos leikkimään pelkäämättä, ettei se tule ammutuksi tai räjäytetyksi.
        Osa toki tulee asenteella, että heitä pitäisi kohdella kuin kunniavierasta. Väärin sekin on, mutta moni heistä on salakuljettajien ympäripuhumia. Heidän kotimaassaan ihmisten salakuljetus on valtava bisnes! Jopa suurempi kuin huumekauppa. Salakuljettajien intressi on saada väkeä mahdollisimman paljon lähtemään matkaan ja maksamaan matkasta järjettömiä summia. On heidän etunsa luvata että euroopassa oikein halutaan heitä tänne. Totuus on usein kuitenkin märkä rätti vasten kasvoja. Pahimmin huijatut taitavat olla juurikin näitä ruuast ja majoituksesta valittajia.
        Asioita voidaan aina tarkastella eri kanteilta. Voidaan esimerkiksi kauhistella että mamu valittaa ruuasta kymmenen kertaa useammin kuin suomalainen. Tai katsoa että 1% mamuista valittaa ruuasta, mutta vain 0,1% suomalaisista tekee niin. Mikä kuitenkin tarkoittaa että 99% mamuista on tyytyväisiä, eikä valita. Esimerkki on keksitty, mutta monet uutisoidut asiat pitää osata vielä asettaa kokonaisuuteen. Pelkkä lause "mamut ovat kymmenen kertaa tyytymättömämpiä kuin suomalaiset", on kyllä mukavan raflaava otsikko, mutta ei kerro koko totuudesta mitään. Lisäksi kaikessa tilastoinnissa pitää muistaa, että suuremmassa väestönosassa rikosten lisääntyminen vaikkapa sadalla, ei heilauta prosentuaalisesti niin paljon, kuin pienemmässä populaatiossa jo kymmenen rikosta. Monesti ei tarvita kuin yksi henkilö, joka tekee useamman rikoksen sarjan, niin se näyttää jo prosenteissa valtavalta nousulta.
        Nämä rikoksiin syyllistyneet yksilöt pitää minun mielestäni voida palauttaa lähtömaahansa.


    • 33x33

      Juu mutta kun täällä tehty rikos , vaikka raiskaus tai varkaus ei oikeuta turvapaikan eväämiseen -vain lähtömaan jutut vaikuttaa -näin se valtiovalta uutisoi .
      Ja terroristikin voi jäädä , saa määräaikaisen oleskeluluvan , koska kyseisen menneisyyden vuoksi häntä voidaan kotimaassaan vainota , tästäkin on virallinen tiedoitus olemassa . Ei mulla muuta .

      • menny.ohi.silmien

        Nuo molemmat ovat epäkohtia, joihin toivottavasti tulee lakimuutos. Rikollisella ei voi olla oikeutta turvapaikkaan.


    • UunitLämpiämäänVaadittu

      Rajat kiinni -yhdistys vaati viime viikolla Rajat kiinni ja uunit auki.

      Krematorioissa on toki kapasiteettia. Vaikuttaa silti rajulta vaatimukselta. Ovat varmasti tosissaan. Aikovat luonteensa puolesta varmaan vapaaehtoisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6329
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6142
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5970
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe