Olen nuori Joensuuhun vähän aikaa sitten muuttanut nainen. Haluaisin alkaa käydä yksin ulkona kun seuraa ei näytä löytyvän mukaan lähtemään ja tutkimaan paikkoja, enkä tiedä mistä aloittaa yksin.
Tarvitsisin siis paikka ehdotuksia, mistä saa hyvää ja kohtuuhintaista ruokaa, paras kahvila, mihin mennä istumaan iltaa ja juomaan viiniä, ja mikä on paras baari? Paikassa pitää olla hyvä, rauhallinen tunnelma :)
Tarvitsisin siis paikka ehdotuksia, mistä saa hyvää ja kohtuuhintaista ruokaa, paras kahvila, mihin mennä istumaan iltaa ja juomaan viiniä, ja mikä on paras baari? Paikassa pitää olla hyvä, rauhallinen tunnelma :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
".. kun seuraa ei näytä löytyvän mukaan lähtemään.."
Aika ihmeellistä, sillä normaalisti nuorille naisille -jos vähän vanhemmillekin- on Joensuussa seuraa riittänyt.
Itse asiaan on vähän vaikeampi jo vastata, sillä vanha sanonta "niin monta on mieltä kuin on miestäkin" (eli tässä tapauksessa naista) pitää paikkansa myös ruuan, kahvilan, baarien kuin illanviettopaikkojen kohdalla.
Olen itsekin joskus kauan sitten ollut vastaavanlaisessa tilanteessa, joten kehoittaisi ihan reippaasti ottamaan aloitteen omiin käsiisi ja etsimään ne paikat jossa tunnet olevan omassa ympäristössäsi.
Hyve&Pahe kahvila alakerrassa, yläkerrassa on tarjolla herkullista wokkiruokaa&salaattia. Houkutus on toinen hyvä kahvila, Kauppaneuvoksen kahvilasta tykkään myös. Coffee House avautuu remontin jäljiltä pian, se on kai pidempään iltaisin auki kuin nuo muut.
Illanistumispaikoista en osaa sinulle vinkkiä antaa, kun en niissä käy enkä juo viiniä.
Coffee House onkin avattu jo :).
Hyvää sunnuntaipäivää neiti "95joensuusta "! Panit sitten tommosen provon. Kevyenlainenhan tuo on. Mikä lie ollut tarkoituksesi?
Aika heikoissa hihnoissa on aktiivisuutesi ja aloitekykysi jos täältä pitää neuvoa hakea.
Suoraan kerron sinulle ilman korupuheita niin kuin muut nyt täällä yrittää lässyttää.
Joensuussa ei pidä tai ei olisi hyvä lähteä yksinään yhtään mihinkään kotoaan iltaisin,ei edes miesten,voi tulla pahoinpidellyksi tai jopa raiskatuksi tai hyväksikäytetyksi ,kaupunki on uskomaton toimissaan kokoonsa nähden.
Ulkomaalaisilakaan esim:vaikka opiskelijoilla se ei helppoa ole kun imago on nyt joensuussa lähellä 0,ei tulisi yö baareihin mennä hakattavaksi mahdollisesti ym.
Illat ja yöt olisi syytä pysyä kotosalla ja miettiä miten pääsisi pois joensuusta. muualla on useinmiten suvaitsevaisempaan kaupungeissa.
Joensuussa on sama juttu meneillään kuin 1990 luvun lamassa.
Joensuussa on niin kuin mainitsitkin hyvin vaikeaa saada oikeanlaista seuraa.
Katohan..ränkyttäjä esiintyi tällä kertaa nimimerkillä "mainemennyt".
Et malttanut pysyä pois tästäkään viestiketjusta, kuten ei mistään muustakan.
Vaan minkäpä tuolle voi. Kun olet mielenterveyspotilas niin olet, etkä milloinkaan enää terveeksi tule, jos lienet edes synnyttyään sitä ollutkaan!
Juuri noiden länkyttäjien ymmärtämättömien ihmisten takia ei joensuu ole hyvä paikka asua.
He ovat olleet koko tämän ajan sokeita 1990 tähän päivään saakka ,nyt heräsivät kun media rummuttaa kaikkialla joensuun suohon.
Alueena se on sitä luokaa ettei sinne akateeminen mitään perhettään vie,se on niin 1990 lukulainen alue rotusortovihainen kyläpahainen.
Mitään ei ole ,hyvin huonot aukiolo ajat,kauppoja ei tule vaan puhutaan,esim: monia vuosia sitten päätetty super hyper citymarket ilomantisintien varteen jäi toteutumatta,sen piti siis jo olla vuosia sitten mutta ostovoimaa ei ole.
Sama oli abc kanssa ,sitäkään ei tule.
Jussi Vohonen vihelsi myös pelin poikki.
Liikekeskus myy täysin kuolut sunnuntaisin ,ovet on kiini.
kylä on täysin uinuva rajaseutukylä jossa vain rasismi kukoistaa tai erinlaisuutta ei siedetä.
On se kyllä uskomattoman sairas , on se.
Mm:tuossa ylempänä joku joensuulainen ei siedä todellisuutta edes lukea .
Niin kieroja ovat etteivät huomanneet painuvan jälleen suohon,avarakatseisuus on niin toisenlaista.
Sielä saaetaan sairaita pilkata ja syyttömiä syyttää sekä jumalaton kyttääminenhän on sielä pienessä kylässä arkipäivää.
Tuleppas tänne koulukadulle niin näytän sulle mitä nussiminen on. Sen jälkeen voidaan tutustua vaikka yöelämään. Ps.en nyt kuitenkaan ihan ketä vaan pane että pitäs nähä sun naamasta kuva eka.