Kerrostaloläävissä lumityöt
Jassssssss
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lunta parvekkeella. Onpas kinkkinen ongelma. Miten ihmeessä ihmiset selviää?
Artikkelissa kerrotaan mm: "Nenonen suosittelee lumimassan siirtämistä pois parvekkeelta viimeistään siinä vaiheessa, kun lumi ylittää parvekkeen kynnyksen, eikä ovea saa kunnolla auki"
Kaipa tällaisille ohjeille on kasarmi-kehveleiden keskuudessa tilausta, kun ihan lehdessä kirjoitellaan.
Ilmeisesti kassukkaiden avuttomuus on tiedossa, koska jutussa mainitaan lisäksi: "Nenonen suosittelee jättämään parvekkeen tyhjennyksen huoltoyhtiön vastuulle."
Ei hyvänen aika sentään, kuoleeko ihmisiä kennostossa jos huoltoyhtiö on viikon lomalla?
Onhan se kauheata jos tarvitsee tehdä jotain, kun kennostossa ei yleensä tarvitse tehdä itse mitään. Vetelien laiskureiden ja uusavuttomien asumismuoto.
Toinen vakava ongelma on myös se, kun parvekkeelle sijoitetut tyhjät kaljatölkit nousevat kynnyksen tasolle. Tölkkien pohjalla oleva liemi kastelee sisällä olevat rakenteet eli muovimaton jne.
Se on pari päivää ja parveke on täynnä tölkkejä.
Tuo kuulostaa perin hankalalta. Lumityöt ovat asukkaan vastuulla ja sitä myöten mahdolliset vesivahingot.
Toisaalta lumitöitä ei saa tehdä itse, vaan siihen tarvitaan huoltoyhtiö.
Lisäksi lumen pudottaminen parvekkeelta ilma valvojaa ja asianmukaista lumenpudotuslupaa on ankarasti kiellettyä. Samalla voi kärähtää laittoman parvekegrillin hallussapidosta.
Menee ressin puolelle. Huhhuh, kasarmielämänhän piti olla huoletonta ja helppoa ja voi vain tuhnutella viininpunaisella vakosamettisohvalla tekemättä mitään.
Kasarmien ohi kulkevan iltalenkkini yhteydessä tein havainnon, että huoltoyhtiö ei ole ehtinyt vielä yhdenkään asunnon parveketta puhdistamaan. Saapa nähdä milloin ehtivät, epäilen että voi mennä pitkään, kun pihatiekin on vielä tekemättä.
Paljonkohan tästä aiheutuu yhtiölle lisäkuluja?
kennosto-keijoille voisi ohjeistaa lisäksi esim. näin: lavuaarin tulppa kannattaa irrottaa ennen kun vesi valuu reunojen yli lattialle tai että uunin luukku kannattaa paistamisen ajaksi sulkea niin ruoka kypsyy nopeammin.
Taitaa kasarmiasukkaiden keskimääräinen äo jäädä alle 70.