Tuli vaan mieleen, kun täällä kehuskellaan jotain Octavian RS mallia jotenkin sporttisena. Antaa tulla vaan niin se todellisuus selviää autokokemuksistanne?
Minkälaisia autoja olette kokeilleet?
Ihme.porukkaa.RSOculla
1352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ainoa Skoda jota olen ajanut on se ensimmäinen VAG-octavia joskus 1990-luvulla, joka oli autoliikkeen esittelyauto, 1,8-litrainen VAG-bensa, SLX varustus ja mitä kaikkia herkkuja nyt olikaan. Kattoluukku saattoi olla. Ämpärimuovinen sisustus ei kuitenkaan vakuuttanut, joten itäblokin romuihin ei ole tarvinnut enää tällä vuosituhannella uhrata aikaa.
"täällä kehuskellaan jotain Octavian RS mallia jotenkin sporttisena"
Kuka on kehuskellut? Nämä "Räsän kehujat" eivät ole sellaista autoa nähneetkään. Taidat olla näitä pärinäpoikia, jotka perjantai-illan ratoksi laittavat RS-provon palstalle ja perään väittöä, että "täällä kehuskellaan jotain Octavian RS mallia jotenkin sporttisena".
Kateutta se vaan on. Vanha bimmeri ei enää tyydytä pojujen autoilutarpeita, mutta uuteen ei ole varaa. Ikälopuista mersuista ei kannata edes kirjoitella tällä palstalla.
On Keijo pääsyy ajamaan oikein skodalla? Et sitten parempaa ole päässyt kokeilemaan ikinä. No sinun on ongelmasi ja harmisi
Mikä on kun vastauksia ei tule? Eivät kehtaa skodistin myöntää surkeaa autohistoriaansa
Polkuautoa Mopoautoa Ladaa Skodaa. Skoda on paras kaikist
Meillä oli lapsuudessa Mosse Elite 1500M (terästetty, BMW:ltä kopioidulla tehokoneella) ja ajokortti-ikäisenä eno osti isolohko Lada 1600:sen jota sai lainata. Nyt ostin RS:n, paljolti koska opin jo tuolloin pitämään erittäin voimakastehoisista, tyylikkäästi muotoilluista autoista ja RS jatkaa onnistuneesti ja hyvin saman omaisena kahden ensin mainitun urheilullista perintöä.
Tässä oiva esimerkk,i miten "täällä kehuskellaan jotain Octavian RS mallia jotenkin sporttisena".
Luotettava lähde ja postitettu "virka-aikaan". Kuka Jorma kehtaa väittää, että nämä olisivat provoja. 100% oikeiden omistajien kokemuksia inhasta itäkiposta jo kolmannessa polvessa!
Työttömällä trollilla kaikki vuorokauden ajat ovat "virka-aikaa".
Jaa minäkö? Hyvin ansaitulla viikkovapaalla.
Nut kun pitäisi totuutta ja rehellisyyttä kaivaa skodistin sielusta niinkin yksinkertaisesta asiasta kuin autohistoriasi, mutta eihän sitä löydy. Onneksi on kuitenkin jopa rallipetterien perustama vRS foorumi josta voi rekisteröitymättä käydä katsomassa keskustelun laatua ja tasoa. Autotietoisuus on siellä lähes nolla ja merkille pantavaa on, että kyselyketjussa vRS foorumilla moni pärinäpetteri on omistanut todella surkeita menopelejä. Voisin kutsua niitä jopa traktoreiksi (esim. 90-lukuvuoden Mitsubishi Pajero, 90-luvun 1.3 Corolla, Nissan Almera,VW Golf 1.6 -96). Sitten on kusi noussut hattuun pärinäpettereillä kun tuollaisen romuhistorian jälkeen lainarahalla revitään joku säälittävä RS-malli alle. Ovat sitten niin teiden ritaria, vaikka todistetusti Saksalaisten premiumien (BMW,Mercedes) perusdieselit kulkee yhtä rivakasti. Ajo-ominaisuudethan etuvetoisessa yli 200 hv kipassa ovat aina varmaa vetelevät, nykivää paskakajakki tasoa. Tuollaiset vRS sopii hyvin sirkuspelleille työsuhdeautoiksi ja vaikka sirkuksen apinalle myös, ainakin apinan ajotaito olisi lähellä ihmis vRS kuskien kanssa.
Ja tämänkin vRS foorumin "arvion" olet postannut tänne jo aiemmin.
Kysyä saa, mutta ei ole pakko vastata. Ainakaan, jos kysyjä on vastenmielinen pärinäpoika.
Autohistoria. :D
Skoda Lada Marina Corsa Kadett Volvo 340 Nissan sunny cerry ym.. corolla -87 aj 437000 km ja corolla -89 aj 368000 km
Fait Marea vastannee skooda ocktaaviaa, vaikea sanoa kumpi oli parempi, toinen on länsimainen kaiketi, samantasoisia sanoisin.
Dacia Duster tuntui laadukkaamalta verrattuna jeti skootaan.