tappo/kuolemantuottamus

kiinostaa

mikä on tapon ja kuolemantuottamusken laillinen ja rikostuomiollinen ero? siis tarkalleen...olisin/olisimme kiinnostunut7kiinnostuneet aiheesta...poliisilta ei oo ilenny mennä kysymään...ottavat viä kuullusteluihin..

7

2861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orcish

      Kuolemantuottamus on vahingossa aiheutettu kuolema, tappo tahallaan. Kuolemantuottamuksesta selviää usein sakolla ja taposta saa sen 9 vuotta vankeutta.

      Myös pahoinpitelyn uhri voi kuolla ja se voidaan silti katsoa kuolemantuottamukseksi mikäli on ilmeistä, ettei tappaminen ollut tarkoitus eikä odotettavissa.

      Esimerkiksi tilanne jossa tuuppaat jotakuta ja tämä sen takia kompastuu ja kuolee on hyvä esimerkki sellaisesta tilanteesta, koska on ilmeistä ettei tuuppaus normaalisti johda kuolemaan. Puukotuksen ja päähän ampumisen suhteen asia on toinen.

      • Mies

        Taposta saa vähintään 8 vuotta vankeutta. Kuolemantuottamuksesta selviää usein sakolla tai ehdollisella, mutta törkeästä kuolemantuottamuksesta tuomitaan usein vankeutta.

        Kaikkia noita arvioidaan sillä, miten tahallinen/tahaton on toisen kuolemaan johtanut teko ollut.


    • tapaus

      menee surmana?

      • Oikeuden puheenjohtaja

        sama asia kai


    • tapaus

      surmasta saa pienemmän tuomion kuin taposta herra tuomari.. =)

    • ...

      Asian oikeudelliseen arviointiin vaikuttavat tekotapa - lähinnä siis arviointi tahallisuuden ja tuottamuksen välillä. Tuottamuksellinen teko on tässä tapauksessa kuolemantuottamus. Suosittelen lukemaan A-M Nuutilan teoksen Rikosoikeudellinen huolimattomuus.

      Tämä lisäksi arvioinnissa vaikuttavat myös sellaiset seikat kuin mitkä olivat teon odotetut seuraukset. Siis oikeammin, olisiko "normaali henkilö" kyennyt olettamaan kuoleman olevan tavanomainen seuraus teosta. Näin yleensä tulee arvioitua tekoa, jossa pahoinpitely on johtanut kuolemaan. Tällöin siis arvioidaan tapon, pahoinpitelyn ja kuolemantuottamuksen välistä yhteyttä.

    • Mikko ja Jarkko

      tappo:tahallaan surmaa toisen tai olisi pitänyt käsittää, että teosta seuraa todennäköisesti toisen kuolema. kuolemantuottamuksen lisäksi on törkeä kuolemantuottamus, joten en tiedä kumpaa tarkotat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      200
      4746
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      209
      3462
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2952
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2932
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2860
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2317
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2308
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      74
      2213
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2035
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2005
    Aihe