Tässäpä uusi katoaminen pohdittavaksi, ei vaan taida olla mitään vihjeitä mitä tapahtunut. Tuli mieleen, että kielitaitoisena saattanut tehdä tuttavuutta matujen kanssa joita uutenavuotena ollut paljon liikkeellä, ehkä opiskelemassakin tuolla ammattiopistossa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016012521011812_uu.shtml
Uutenavuotena kadonnut opettaja
16
460
Vastaukset
- Tavisope_evp
Työnantajan edustajaa haastateltaessa kävi ilmi, että he vain toivovat, että opettaja voisi hyvin ja palaisi opettamaan. Ihmisellähän on kuulemma oikeus kadota?! Kyseessä on yksin asuva ihminen, joten mitään ei ole kuulemma voitu tehdä ennen kuin omainen (tässä tapauksessa sisar) on tehnyt katoamisilmoituksen.
Onko tässä asiassa kokonansa unohtunut maalaisjärjen käyttö? Jos kerran kyseessä on tunnollinen työntekijä, joka alkaa käyttäytyä itselleen epätyypillisellä tavalla, niin eikö työnantajalla ole mitään vastuuta? Voihan olla, että välit omaisiin ovat olleet niin löyhät, ettei näillä ole todellakaan mitään tietoa mahdollisen henkirikoksen uhrin elämään liittyvistä yksityiskohdista.
Kylmä totuus on se, että taviksen kohdalla olisi jo annettu potkut ja haettu uutta työntekijää tilalle, jos olisi vain aihetta olettaa, että työntekijä olisi vain tehnyt "oikeutetun" katoamistempun. - yksi.ja.sama.vai.kaksi
Nyt oli uutinen, että tämän ikäinen kieltenopettaja on pidätetty epäiltynä miehensä murhasta viime juhannuksena.Siis etelä -suomalaisia "molemmat."
- Lusifer11
No tämä oli yksineläjä. Jos etsittäisiin murhasta, niin voisi etsintäkuuluttaa, eikä etsiä "vain" kadonneena ...
- tietoa-varmaa
Joku mamu tappanut ja sillä hyvä. Tietää noista maamme rikastuttajista ne ei pidä, että nainen opettaa heidän poikiaan.
- Pohdiskelija2
Sama tullut mieleen...
- vantaalaine
Luulen että on joutunut rikoksen uhriksi. Nostaessaan rahaa pankkiautomaatilta, joku on seurannut häntä kotiin asti tai myös hautausmaalle. Ryöstäjä on ehkä kolauttanut ohimoon, laittanut uhrin autoon ja ajellut Nikkilään päin. Pudottanut ruumiin Keravan jokeen, jossakin kohtaa missä on silta ja joessa sula virtauspaikka. Puhelin on linkittynyt sipoon suuntaan ja sammunut sitten kun akku loppunut.
Teoriaani tukee se, että eräs tuttavani ryöstettiin puukolla uhaten Malmilla keskellä kirkasta päivää romanipojan toimesta.
Toinen tuttavani nosti rahaa automaatilta markka-aikaan reilusti ja ryöstäjä seurasi häntä pari tuntia kaupoissa ja busseissa, kunnes tuli tilaisuus ryöstää rahat teräaseella uhaten. Malmillakin on huume/lääkekoukussa olevia suomalaisia, romaneja tai maahanmuuttajia. Huumevelan pakottama ryöstö/tappo.
- pienikorjaus
"Asumisen merkeistä päätellen Heikinheimo on viimeksi ollut kotonaan Helsingin Tapanilassa 2. tammikuuta."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016012621021161_uu.shtml
Ei siis vielä uutena vuotena ole kadonnut, mutta onkohan asunnolla ollut vieraita. Aika erikoista ettei minkäänlaista vihjettä mihin olisi lähtenyt tai mitä olisi tapahtunut. - nettipalikka
Varmaan nettitreffi harhautuksia nää kadonneet naiset. Huijauksia tapahtuu sielläkin.
- Liukastuminen
Sipoonkorvessa on paljon geokätköjä, jotkut saattavat olla vaarallisissakin paikoissa. Vaelluskengät antavat vihjettä, että maastoon on oltu menossa.
- tuskinrikos
2. ja 5. päivä kännykkä paikantunut Sipooseen, joko itse liikkunut siellä tai sitten joku löytänyt kännykän. Voisihan murhaajakin vaikka lavastaa, että etsittäisiin väärältä suunnalta, mutta tuskinpa siitä kyse, toisaalta ihmetyttää ettei ole yhtään näköhavaintoja. Tuskinpa enää hengissä löytyy tämäkään ellei haluaisi jostain syystä piileskellä.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1454559391882
- Outo.juttu
Melko paljon on nyt kateissa keski-ikäisiä tai sen ylittäneitä naisia - Päivi, Eeva ja Birgitta. On se kumma, miten tässä maassa voi kadota pitkäksi aikaa jäljettömiin, etenkin kun kaikki kolme ovat tiettävästi kadonneet kaupunkimaisessa ympäristössä, eikä missään Lapin erämaassa.
- 098797685
Jos se takki on todiste siitä että hän on ollut kotona atm-jälkeen niin en olisi varma siitä. Voihan olla että ryöstön/raiskausken jälkeen on otettu takki ja menty kämpille zekkkaa jos siellä on muuta ryöstettävää. ja takki sinne jätetty hämäystä varten...???
- hyvinoutoa
Onkohan miesystäviä tai treffituttavuuksia kuvioissa mukana? Kukapa tietää?
- kkkkkkkkkkkkk
Heikinheimo on 49v perheetön nainen. Lesbo ? Joku entinen naisystävä aggressiivinen rekkalesbo tappanut ?
- epäilen.stooria
Outoo, onko edes missään Sipoossa vai kolkattu Malmille ja puhelin kulkeutunut jollekkin maksuna kamasta. Pitkät pyhät ja rahapula saa nistit sekaisin. Kannattais ettii Tapanilan pellot ja ojat ja siltarummut.
- AINUTKOJOTAKIINNOSTAA
Jotenkin tuntuu,että tämä Päivi olisi ollut työpaikka kiusattu,ei olisi enää halunnut palata töihin-meni jonnekkin "nuuksioon." putosi jyrkänteeltä-sairaskohtaus-itsemurha-tsm ja löytyy vasta keväällä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143