Voiko vesiskootteriin saada tukea

Täällä Iisalmessa niin mukavat rantamaisemat tuossa tuilla ostetussa mökissä. Tyrnävän lantaveli väitti, et hää oli ostanu venee perkele tuilla ja lukenu sen 'tuotantokustannukseksi'.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voihan se vene olla maatalouskäytössä, jos sillä viedään vaikka lampaita saareen tai ainakin ruokaa niille joka päivä. Isommalla veneellä liikkuu traktorikin, mutta eiköhän siihen koneiden kuljetukseen käytetä jo lauttaa suorastaan. Ainakin Iijärvellä, jossa joillakin järven yli pellolle satoja metrejä, tietä pitkin lähes 20 kilometriä.

Äänestä
  • "Tyrnävän lantaveli väitti, et hää oli ostanu venee perkele tuilla ja lukenu sen 'tuotantokustannukseksi'."

    Yksinkertasethan uskoo sen mitä ne haluaa kuulla :)

    Mahtanu olla Tyrnävän miehel naurus pidättelemist :)

    Äänestä

mää ostin chrokee piperin lentolannoituksia varten
hyvin meni läpi verovähennyksissä

tuntikirjanpitoon ku vaa merkkaa kaiken ilmassaolon verottajalle lannoituslennoiksi ni halpaa on harrastus

Äänestä
  • Verottajahan ei tietenkään kysele levitettyjä lannoitemääriä ja aloja :)

    Ilmeisesti entinen ministeri verojohtajana sielläpäin :)

    Äänestä

ns. kuiteilla hoituu omien lentojen "lannoitteet"

Äänestä
  • Sarjaan :"Köyhän ainut huvitus on vilkas mielikuvitus" vaiko harmaantalouden kuittikauppaa tutkivalle rikospoliisille?

    Veikkaan ykkösvaihtoehtoa :)

    Äänestä

  • lentäisit sinäkin... avartaisi persjalkaisen perspertiiviä

    Äänestä

  • Sinäkään lentää muuta kuin kapakista pihalle :)

    Äänestä

  • suthan kuulemma heitettiin ulos jo seuroistakin...

    Äänestä

  • suviseurat kirjoitti:

    suthan kuulemma heitettiin ulos jo seuroistakin...

    vaikeeta kun en menny sisäänkään :)

    Äänestä

Tukaisia saa mihin vain. Vesiskootteri-tukiaset saa ilmoittamalla, että ajelet sillä maatalouslomituksesi rauhaa häiritsevät vesilinnut poikueineen sipuksi järven pohjaan.

Äänestä
  • Tuo nyt on vähähuono, mutta Jos olis sivuelinkeinona vaikka möökinvuokraus saaresta. Ja justihi IIsalamella päin, nii möökkiläisten huolto onnistuus skuutterilla; Olovia pitääs kuskata etteivät janoon kuole keskellä järviä.

    Äänestä

  • eläsinäalakuulekuule kirjoitti:

    Tuo nyt on vähähuono, mutta Jos olis sivuelinkeinona vaikka möökinvuokraus saaresta. Ja justihi IIsalamella päin, nii möökkiläisten huolto onnistuus skuutterilla; Olovia pitääs kuskata etteivät janoon kuole keskellä järviä.

    Eipä tuosta vieläkään löydy syytä että sen hankkimiseen tukee sais :)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


törsäpuroscretörkyturpo kirjoitti:

Täällä Iisalmessa niin mukavat rantamaisemat tuossa tuilla ostetussa mökissä. Tyrnävän lantaveli väitti, et hää oli ostanu venee perkele tuilla ja lukenu sen 'tuotantokustannukseksi'.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu