Poliisin mukaan Auvilassa on marraskuusta lähtien ollut kymmenkunta poliisitehtävää, tuottaen kaksi rikosilmoitusta onnenonkijoiden keskinäisistä rähinöistä. Asiasta kertoi uusin Jämsän Seutu.
Paljonkos tuolla oli majoittuneena?
Paljonkos tuolla oli majoittuneena?
Vastaukset 28
Vanhimmat
Poliisin mukaan suurin osa vain pieniä asioita. Suurimmat pari asukkaiden välistä kahinointia. Poliisin mukaan on ollut rauhallista, eikä hälytysten määrä ole suurempi kantaväestön aiheuttamiin verrattuna.
Varmaan aikamoinen pettymys natseille?
Natseista en tiedä, mutta hyvä näin. Joskin paljolta se kuulostaa vrt. miten suomalaiset käyttäytyvät.
esim. armeijassa poikia ja miehiä on isompia määriä sullottuna todella pieniin tiloihin, heikompiin olosuhteisiin eikä vastaavia kähinöitä ole tuossa mittakaavassa.
Hyvä, että toppasit tuon yhden tällä sensaatiohakuisesti kirjottelevan aloittajan asiatiedolla. On se outoa, että kirjoitetaan vaan osatotuuksia, jotta saadaan asiat näyttämään pahemmalta kuin ovatkaan.
Mitä on nyt topattu ja mikä oli osatotuus? Laita ihmeessä koko totuus tänne jos sinulla on enemmän tietoa. Otsikko ja teksti on sisällöllisesti suoraan Jämsän Seutu -lehdestä vai tarkoititko peräti että kyseinen lehti kirjoittelee sensaatiohakuisesti?
Kerran viikossa poliisit paikalla, kuulostaa minusta korkealta väkimäärä (alle 200?) huomioiden. Pakkaset lienee tosin hieman rauhoittanut ne pahimmat veren kuohahtelut.
Helsingissä ovat olleetkin jonkun kuukauden pitempään ja siellä on niitetty esim. tällainen yksittäistapaus:
http://yle.fi/uutiset/nelja_miesta_vangittu_joukkoraiskauksesta_helsingissa_-_poliisi_vaitonainen_asiassa/8623357
Imaamien mukaan vastaavanlaisten tapahtumien syynä on naisten pukeutuminen ja esim. hajuvesien käyttö. Verrataan mielikuvilla alastoman antiloopin (suominainen) heittämistä leijonien (islamistit) eteen.
Kuinkahan moneen kertaan tuokin marraskuussa sattunut tapaus on jo näillä palstoilla "uutisena" kerrottu?
Aihe on ajankohtainen, sillä siitä uutisoitiin vasta tänään vaikka rikos oli jo tapahtunut marraskuussa. Miksiköhän poliisi ei tiedottanut jo aikaisemmin?
Ymmärrän kyllä kun näitä sattuu nyt, niin ei ihan pysytä kärryillä. Tämä on kuitenkin tänään julkaistu, enkä nähnyt palstalla. Siitä syystä laitoin kun tapauksella on uutuusarvoa.
Voitko nyt kertoa monennenko kerran itse olet tästä nähnyt palstalla keskusteltavan?
On nämä suvakit kyllä merkillistä sakkia. Se on näköjään ihan sama mitä nämä lankkinaamat tehtailee, niin se yritetään painaa villasella. Näillä on tämä pakonomainen tarve hyssytellä mamujen tekemisiä keinolla millä hyvänsä, ummistamalla silmänsä, että paha menee ohitse. Jännää tässä on se, että ei kantaväestökään vähättele suomalaisen raiskaajan tekemisiä tai muita vastaavanlaisia rikoksia mitä mamutkin tekee. Varmasti olisi "järkyttänyt" suvakkeja jos vastaavanlaiset poliisi tapaamiset olisivat sattuneet kantaväestön kesken, mutta kun ne tapahtuvat vokissa niin painetaan nämä villasella ja vähätellään jotta saadaan oikeat totuudet vääristeltyä. Suvakeille tiedoksi, että ei poliiseja ilman syytä hälyytellä.
Ihailemasi toppaajahan esitti aivan samat "faktat" kuin sensaatiohakuisesti kirjoittava aloittaja. Mikä siinä mielestäsi on hyvää?
Kaksi kuukautta ja siinä ajassa vähintään 2 % asukkaista on ollut osallisena poliisioperaation vaatineeseen väkivaltarikollisuuteen. Vuositasolla tämä tarkoittaa sitä, että vähintään 12 % asukkaista on osallisena vastaaviin tekoihin.
Paljonkos niitä asukkeja siellä olikaan? ...ja paljonko siitä on tuo vähintään 12 % ? Olisikohan se jälkimmäinen lukumäärä armeija-sanastolla kerrottuna yksi joukkue? Kyllä, kyllä se on. 1 joukkue väkivaltarikollisia koulun naapurissa. Hyvä Jämsä, hyvä me.
Nyt tuli julkisuuteen uusimman tietoon tulleen joukkoraiskaustapuksen tekijöiden nimet. Kaikki ovat taharrush gamae harrastavia turvapaikanhakijoita musliminimineen.
Intiassa kun tapahtui näitä joukkoraiskauksia, uutisoitiin siitä ympäri maailmaa suomen tiedostusvälineet mukaanlukien. Nyt poliisi ei tiedota, eivät lehdet ja suvakit, SPR:t ym. yrittävät vaieta asian kuoliaaksi.
Aika uskomatonta minusta. Taitaa jäädä näitä asioita suorastaan pimentoon.
Aloittaja jätti pois, aika tärkeän asian: ". Poliisin mukaan on ollut rauhallista, eikä hälytysten määrä ole suurempi kantaväestön aiheuttamiin verrattuna." Olisiko ollut pikkuisen tarkoitushakuista.
Olisikohan uutisointi ollut "pikkuisen" tarkoitushakuista? Sillä minä vaan, että tilastollisin menetelmin voidaan todeta, että Auvilassa on se "joukkueellinen" väkivaltarikollisia.
No, niitä on sitten poliisien mukaan aika monta joukkueellista Suomessa noin tilastollisesti, jos hälytysten määrä on sama kuin kantaväestöön verrattuna. Tilastollinen harha tulee siitä, että samat henkilöt aiheuttavat useampia hälytyksiä.
Samat henkilöt aiheuttavat useampia hälytyksiä? Onko tälle jotain faktapohjaa vai mutuilitko?
Eiköhän tuon järkikin jo sano, jos laskennallisesti 12 % ihmisistä on poliisin hälytystehtävien piirissä, tarkoittaisi se, että nämä hälytystehtävät aiheuttaisi noin 600000 eri suomalaista. Lisäksi jo elämänkokemus kertoo sen, että kotihälytykset ovat usein samassa osoitteessa, tappelut ovat usein samoissa porukoissa jne. Järjen käyttö on sallittua ja suositeltavaa.
Sehän on selvä, että samassa osoitteessa mutta tuo loppu kuulostaa lähinnä mutuilulta. Suomalaisilla ei ihan noin korkea prosentti onneksi ole. Jokatapauksessa veri siellä kuohahtelee siihen tapaan, että poliisia tarvitaan kerran viikossa.
Jos saman verran hälytyksiä kuin kantaväestössä, kuten poliisi on kommentoinut, ja joku laski tuon 12 % vuotuiseksi määräksi. Se on silloin 600000 suomalaista Elon laskuopin mukaan. En tietenkään tiedä millaista matematiikkaa sinä olet opiskellut.
taitaa olla taas keksitty rasisti tarina
ETKÖ PAREMPAAN ENÄÄ PYSTYNYT!!!!!!!!
lähdenkin tästä illalla raiskaamaan pari herkullista lankkinaamaa,varmasti pääsen iltasanomiin ja tuomio on n.4v kiinteää.auvilaankin tulee pysyvä poliisivartio.
Montako hälytystä muuten Jämsään?
keskimäärin kuus, mutta toisinaan voi olla kahdeksankin.riippuu aivan siitä, mistä on kyse kuten myöskin vastauksesta ja sen laadusta kysymyksenkään kvalitatiiveja unohtamatta.
Tämä uutisointi on hienosti työstetty, "auvilan vok ja hälytystehtäviä vaan tämän verran". On selvää että valtaosa matuihin liittyvät hälytystehtävät kohdistuu muualle kuin itse vastaanottokeskukseen. Entä koko jämsän alueella matuihin liittyvät tehtävät? auvilasta kirkon ohi keskustaan johtavan kävelytien varresta ainakin on kuulunut palautetta että miltei viikottain joutuu ilmoittamaan poliisille sekavasti käyttäytyvästä matulaumasta.
Olisi hienoa jos joskus Jämsän Seudun toimittajat käyttäisi aikaa muuhunkin kuin jutun tekoon lasten askarteluista. Tosin kun palkan maksaa Alma Media niin kaippa se on pakko noudattaa yleistä linjaa.
Niin ja turpa kiinni, muuten lehdistötuki lähtee!!!!
Nyt kun kohta kevät koittaa ja ilimat lämpiää. Haluaisin meidän päälehden toimittajien tekevän ns. kenttä työtä ja sinne vaan,kamera, lehtiö, kynä, ja käveleen kirkon ohittavalle kävelytielle kysymään minihameessa tai parfuumeissa että miten on kotoutaminen sujunut? Ja saatuaan..jutun .. nii blokkaamaan vaan.
Pitää kuitenkin muistaa että suvakki ei poliisia kutsu ennen kuin kyse on todellisesta hengenvaarasta, joten tuo 10 on aika helvetin iso luku.
Nämä natsit on kovia poikia kertoilemaan ja kuvailemaan minkälainen on suvakki. Sitten ne toisessa ketjussa kyselee, että ketähän ne on. Mistä ne tietää kaikki suvakin asiat, kun eivät ainuttakaan tunne?
Itse ainakin vihaan natseja aivan yhtä paljon kuin muslimeja, koska natsit ja muslimit on liittolaisia ja käytännössä aiva sama asia. Tietenkin natseilla on järkevämpi syy vihata juutalaisia. Muslimit nyt vaan vihaa koska satuolento käskee.