Kellään kokemuksia että toimiikos tommonen yhdistelmä? Mistä aujrit? Tuo sisänen telewellin kortti on kyllä tuottanut harmaita hiuksia mulle redhat 8 ja 9 kanssa mutta moelmmissa oon kyllä saanut toimimaan. Nyt kiinnostaisi tietää vielä että onko mahollista saada tuon suse 9.1 kanssa?
Kiitos.
Kiitos.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nuo sisäiset pci-kortit on tuettu vain tietyillä jakeluilla ja niiden versiolla riippuen nimenomaan kernel-versiosta.
Pääsääntöisesti ne eivät ole soveltuvia Linux-käyttöön.
Maahantuojan sivuilta löytyy ajurit, jotka siis on tarkoitettu vain tietyille jakeluille:
http://www.telewell.fi/tuotteet/tw_ia300c/ajurit_linux.shtml
Varmasti Linuxissa toimivat ADSL-laitteet ovat ulkoisia, verkkokorttiin RJ-45-kaapelilla yhditettäviä laitteita. Suosittelen.
mutta eikös tuo tw:n kortti käytä conexantin piirisarjaa ja olen kuullut että jollain ajureilla tuon jopa saattaisi saada toimimaankin (?)
"mutta eikös tuo tw:n kortti käytä conexantin piirisarjaa ja olen kuullut että jollain ajureilla "
Samoin olen itsekin lukenut monta kertaa... Mutta kernel-versiot (ja binääriajurit) muuttuvat ja päivittyvät.
Ota nyt onkeesi yksinkertainen ratkaisu:
ulkoinen, vaikka palomuurilla varustettu (tuetulla ja hyvällä verkkokortilla ja rj-45 -kaapelilla liitettävä) laite, eivätkä harmaat hiukset tee kiusaa.
Mutta siitä vain kokeilemaan, jos haluat repiä hiuksiasi yksinkertaisella asialla.