pliiis vastatkaa nopeasti
saanko toimeentulotukea jos kieltäydyn väylän/työkkärin tarjoamista työpaikoista yms.
olen ollut sairas lomalla n.3kk joka loppuu varmaan 1 kk päästä. (ennen saikkua olin kuntouttavassa työtoiminnassa)
eikä enää huvita mennä töihin enkä edes jaksa enään käydä töissä.
eikä kukaan tajua etten ole työkuntoinen ihminen. käyn terapiassa 1x kahdessa viikossa. en koe siitä olevan apua.
haluaisin vain olla kotona rauhassa niin että saan jostakin vain edes sen minimi rahan että pysyn hengissä ja pystyn maksamaan pakolliset laskut.
kysymys on siis että jos väylän tai työkkärin tarjoamista töistä kieltäydyn kokonaan ja vaikka mainitsisin että haluan olla vain kotona niin saanko mistään yhtään rahaa vai voidaanko suomessa jättää ihan ilman rahaa.. joudunko sitten kadulle jos en vuokraa pysty maksamaan?..
minua ei siis nyt kiinnosta kenenkään ininä kommentit sillä joillakin varmasti on pakko mielle muita tänne tulla haukkumaan. tiedän olevani luuseri ja laiska ja se on mulle ihan ok.
haluaisin vain kysymykseeni vastauksen kiitos niille jotka tähän jotenkin auttavaisesti vastaavat koska minulla tässä on koko elämä kyseessä :)
onko pakko mennä töihin
10
1987
Vastaukset
- Soss
Sulla on koko elämä edessä! Toivon että menet töihin/toimenpiteisiin joita sinulle tarjotaan. Se on omaksi parhaaksesi.
Toimeentulotukea tulet kuitenkin saamaan, vaikka et mitään tekisikään. Perusosaa voidaan tosin alentaa. Ja ei pelkällä toimeentulotuella kauan tule toimeen.- Anonyymi
Moni ajattelee että jos menee töihin niin sitten on kaikki kunnossa ja elämä on raiteillaan. Eikä työnteko minunkaan mielestä ole haitallista pääsääntöisesti. Toisaalta Raamattu sanoo, että jos Jeesus puuttuu elämästä niin aivan turhaan herää aamulla ja menee opiskelemaan/töihin. Ihminen kun ei voi pelastua(ja päästä Taivaaseen) ilman Jeesusta. Näin uskon asian itsekin olevan ja omat kokemukseni osoittavat samaa. Sen lisäksi työssäkäyvät jumalattomat ihmiset ovat usein kovin katkeria jopa köyhille ihmisille. Vain Jumalan armo saa sydämessä olevan vihan sammumaan. Mikään maallinen omaisuus ei auta siihen ongelmaan.
Jeesus sanoi että etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja sitten perusasiat tulevat kuntoon(ruoka,vaatteet).
Matteus 6:33"Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttaan, niin teille annetaan lisäksi myös kaikki tämä."
Tässä sopiva viesti joka työssäkäyvien kuten myös työttömienkin olisi hyvä kuulla.
Seurakunnan armahduskutsu
Jeesuksen Kristuksen opetuslapsina toivotamme sinut tervetulleeksi löytämään elämääsi oikea sisältö! Se on ennen muuta Jumalan rakkaus.
Jeesus tahtoo antaa syntisi anteeksi! Hän otti kantaakseen sinulle kuuluvan rangaistuksen. Se tarkoittaa, että Jeesus Kristus kuoli sijaisuhrina Golgatan ristillä suurten kärsimysten keskellä.”mutta häntä haavoitettiin meidän rikkomustemme tähden, runneltiin meidän pahojen tekojemme tähden. Rangaistus oli hänen päällään, että meillä olisi rauha, ja hänen haavojensa kautta meidät on parannettu.” Jes. 53:5. ”Se on täytetty!” Joh. 19:30. Kiitos Jumalalle! Synnin valta on voitettu!
Kuolemansa jälkeen Jeesus nousi ylös kuolleista. Hänellä on nyt kuoleman ja tuonelan avaimet. Hän voi antaa syntimme anteeksi ja avata meille armon ovet. Ristintyö on ovi pelastukseen ja mahdollisuutemme pelastua kadotustuomiolta. ”Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan tuomitsemaan maailmaa vaan sitä varten, että maailma pelastuisi Hänen kauttaan. Sitä, joka uskoo Häneen, ei tuomita. Mutta se, joka ei usko, on jo tuomittu, koska hän ei ole uskonut Jumalan ainutsyntyisen Pojan nimeen.” Joh. 3:17-18.
Pelastussanoma Jeesuksesta vapauttaa ihmisen tuomitusta tilasta.
Jeesus antoi meille lähetyskäskyn mennä auttamaan ihmiset Hänen armonsa tielle: ”Menkää siis ja tehkää kaikista kansoista minun opetuslapsiani.” Matt. 28:19. ”Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläitä, ja Jumala kehottaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.” 2 Kor. 5:20. Jeesus antoi siis meille suuren ja vastuullisen tehtävän: ”Minkä te päästätte maan päällä, on päästetty taivaassa.” Matt. 18:18. ”Jumalan työtovereina me kehotamme teitä ottamaan vastaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi.” 2 Kor. 6:1. Kun rukoilemme yhdessä ja siinä selvitämme asiat Jumalan kanssa kuntoon, saat jatkaa elämäsi matkaa armahdettuna, uudestisyntyneenä Jumalan lapsena. Synti siirtyy Golgatalle, jossa Jeesus kärsi meille kuuluvan rangaistuksen. ”Rangaistus oli Hänen päällänsä, että meillä olisi rauha!” Jesaja 53:5.
Jo tässä ajassa sinua odottaa siunauksen tie alkuperäisen kristinuskon armahtavassa ilmapiirissä. Jeesus lupaa sinulle ikuisen Elämän. Se alkaa sillä hetkellä, kun otat vastaan Hänet sydämeesi. Hän on hyvä Paimenesi, joka johdattaa sinut ”viheriäisille laidunmaille virvoittavien vetten tykö”. Psalmi 23. Hänen hyvyytensä saa aikaan, että vapaudut syntielämän tuhoavista vaikutuksista, etkä enää tahdo elää synnissä.
Saat aloittaa uuden ja puhtaan elämän Jeesuksen kanssa. Room. 6.
Siunausta
Katso löytyisikö täältä apua omaan tilanteeseesi.
https://jeesusonherraturku.wordpress.com/
- inisijä
ja sitten ihmetellään, että Suomi on kusessa.
- öeasyliving
Oletko yli vai alle 25v. Jos yli niin työkkäristä saat työttömyyskorvauksen.
- öeasyliving
Jos käy niin "huonosti", että et saa työkkärin rahaa...niin hae 485e/kk sosiaalitoimistosta. Tosin he kyllä vähentävät jatkuvasti -20% tai -40% (ilman laillisia perusteita) siitä rahasta, eli käytännössä saat vaan pari hunttia.
Hae myös yleinen asumistuki Kelasta. Se pitää hakea kerran vuodessa.
Noi muut hakemukset on kerran kuussa.
Onnea elämällesi. Kyl se siitä. Toivottavasti voit paremmin. - Soss
Ei perusosaa saa alentaa ilman laillista perustelua.
- APUAH
kiitos kaikille vastanneille :)!!
olen siis tällä hetkellä saanut sitä sairauspäivärahaa
ja sitten kun se loppuu niin mitähän tässä pitäisi tehdä.
haen vain toimeentulotukea?
en usko että työmarkkinatukea myönnetään jos en itseäni ilmoita työnhakijaksi työkkäriin/väylään.
olen saanut asumistukea siitä saakka kun muutin omilleni, eli noin 4 vuotta? vaikuttaakohan tälläinen tilanne kelan myötämään asumistukeen :/?- Soss
Työttömyysetuutta ei voi saada jos ei ole työnhaku voimassa. Perusosaa voidaan toimeentulotuessa alentaa 20% jos työnhaku ei ole voimassa. Asumistukea saat todennäköisesti jos saat rahaa vain, sossusta ja/tai kelasta.
Suosittelen kuitenkin edelleen että aloittaisit jonkun toimenpiteen jos vain mahdollista. Ota edes yhteys asuinpaikkasi sosiaalityöntekijään/sosiaalitoimistoon ja varaa sinne itsellesi aika.
Onnea ja jaksamista jatkoon ☺ - APUAH
elikkä periaatteessa onko se sitten niin että jos kotiin jumiutuisin niin ei kaikkia rahoja voida vetää pois?
- Soss
Kyllä näin on, ainakin vielä Suomessa. Rahamäärät ei tosin ole isoja ja tiukkaa tulee olemaan. Ja varmasti sossut jne. yrittää saada sinut johonkin toimenpiteisiin. Mieti nyt tarkkaan, kyse on sun omasta tulevaisuudesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711903- 1161332
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96952
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691