SAK, lakoilla ei Suomea rakenneta

Lakoista ei ole hyötyä kenellekään. Lakoilla ei Suomea rakenneta. Lakkoilu on vain SAK:n eunukkien tapa taistella hallitusta vastaan SDP:n kätyreinä. Suomen hallitus on oikealla asialla työpaikkojen puolesta.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ongelma ei ratkea lakaisemalla se maton alle, lakkoilemalla. Siellä se paska haisee. On tehtävä säästöpäätöksiä. Ei siinä puoluekannalla ole merkitystä. Hallitus on oikealla asialla.

Äänestä

Hyvinvointiyhteiskuntamme on rapautunut pahasti! Ei nouse enää jaloilleen, ellei saada lisää porukkaa töihin maksamaan veroja. Minimipalkka on suurin työllistämisen este - se pois ja palkasta, työajoista yms. sopiminen työnantajan ja työntekijän väliseksi sopimukseksi. Kaikenlainen lakkoilu on katsottava luvattomaksi poissaoloksi työpaikalta ja velvollisuuksiensa laiminlyömiseksi.

Kaikki henkisiin juttuihin perustuvat työttömyyseläkkeet olisi peruttava ja tehtävä jokaisen kohdalla uusi arvio. Olen ihaillut panssarikenraali Pattonia, joka kävi tervehtimässä sotasairaalassa haavoittuneita sotilaitaan ja kuultuaan erään olleen siellä psyykkisistä syistä, hän löi tätä hanskoillaan. Tämä nykyinen psykologien armeija tehtailee aina uusia "sairaita" ja jokaiseen geeneissä periytyneeseen luonteenpiirteeseen on Amerikassa kehitetty jo oma pillerinsä. Amerikassa tämä psykologia on yksityistä bisnestä, mutta meillä verovaroilla tuettua huuhaata. Huumeteollisuus tehtailee uusia pillereitä ja psykologit keksivät niihin sopivia uusia "sairauksia".

Julkista sektoria on leikattava rajusti ja kaikki tulisi yksityistää , lukuunottamatta erilaisia valtion ja kuntien hallintovirkoja. Verovaroilla on tuettava edelleenkin heikommassa asemassa olevia, mutta palvelujen on oltava kustannustehokkaampia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


solidaarisuuskunniaan kirjoitti:

Lakoista ei ole hyötyä kenellekään. Lakoilla ei Suomea rakenneta. Lakkoilu on vain SAK:n eunukkien tapa taistella hallitusta vastaan SDP:n kätyreinä. Suomen hallitus on oikealla asialla työpaikkojen puolesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu