Urosgerbiili jahtaa veljeään

kysyväinen

Meillä on kohta 2-vuotiaat gerbiiliveljekset. Viime kuukauden aikana toinen gerbuista, on alkanut jatkuvasti, yleensä iltaisin monta tuntia putkeen, jahtaamaan tätä veljeään kuin parittelumielessä. Jahdattu yrittää pakoon ja vikisee. Sitten sama toistuu uudestaan, monta kertaa. Tämä jahtaaja ei pysty edes keskittymään pahvin pureskeluun vaikka sitä on jatkuvasti terraariossa. Jahdattu pureskelee pahveja, mutta monesti tämä jahtaaja tulee keskeyttämään tämän jahtauksellaan. En ole nähnyt, että gerbiilit purisivat toisiaan. Muuten ovat hyvissä väleissä, nukkuvat samassa mökissä, pesevät toisiaan. Aikaisemminkin, melkein alusta alkaen on tuollaista jahtaamista tapahtunut, ehkä kerran pari päivässä mutta ei mitenkään noin massiivisesti. Silloin jahtaaja on luovuttanut paljon helpommin. Vain pari kierrosta jaksanut jahdata.

Viimeksi kun pidin gerbiilejä huoneessa vapaana juoksemassa, ne eivät keskittyneet niinkään ihmisen päällä juoksemiseen kuin aiemmin, ovat kiipeilleet olkapäälle asti jne, vaan tämä gerbiili vaan jahtasi toista koko ajan kuin haluaisi paritella, hyppäsi selkään ja nylkytti. Tämä on kamalaa katsottavaa. Minun niin käy sääliksi tätä jahdattua, etten kohta enää pysty katsomaan niitä ollenkaan. Ikinä tämä jahdattu ei jahtaa toista. Ovat suurinpiirtein samankokoisia. Pitääkö gerbiilit erottaa toisistaan eri paikkaan asustelemaan? Toisaalta yksin pitämistäkään ei varmaan suositella. Ei olla aiottu jatkaa gerbiilien pitoa jatkossa joten erottaminen ja uuden poikasten otto ei tule kyseeseen ainakaan minun omistuksessani. Onko parempi antaa gerbiilit uuteen kotiin ja uudet poikaset seuraksi? Mitä tässä asiassa olisi paras tehdä?

0

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        432
        3173
      2. Missä kokoomuksen naiset?

        Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
        Maailman menoa
        0
        2300
      3. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        112
        2251
      4. Finland is now Petter place

        Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
        Maailman menoa
        2
        2055
      5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

        Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
        Suomalaiset julkkikset
        18
        1964
      6. 177
        1953
      7. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

        HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
        Maailman menoa
        111
        1694
      8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

        Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
        Kaste
        459
        1318
      9. Olen varattu

        Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
        Ikävä
        149
        1280
      10. Vastuunkantoa

        Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
        Ähtäri
        55
        1180
      Aihe