Sisäilmakeskus

Laura_77

Millaisia kokemuksia teillä on sisäilmakeskuksen tekemistä tutkimuksista? Onko ollut hyviä/huonoja kokemuksia? Tuli vaan mieleen, kun aiemmin eräässäkin oppilaitoksessa oli merkittävä homeongelma aiemmassa tutkimuksessa (eri firman teettämä tutkimus). Sitten puolen vuoden jälkeen (kun ilmastoinnille tehtiin jotain), oli yhtäkkiä homeet poissa, mutta oireilijoita on edelleen. Mietin vaan, että mitä jos tutkimuksessa ei nyt ihan kaikki näykään? Voiko sellainen olla edes mahdollista? Kovasti haluaisin luottaa tuohon tutkimukseen, mutta koska rakennuksessa on oireilijoita, niin olen huolissani.

9

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkärsitty

      Sisäilmaa liittyen on rakentajatahon hallinnassakin oleva yhdistys ja eikös herkkyyksien hoidossakin olla altistuksen lisäämisen kannalla.

      Kysymykseen en osaa vastata, mutta tuokin huolestuttaa: http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/sisailmaongelmat-saivat-kyyneleet-silmiin-ei-muuta-kuin-puskutraktorit-paikalle-ja-koulu-monttuun/2223943#cxrecs_s

      Mielestäni korjaus on mahdoton, kun alunperin on väärin rakennettu ja sitäkös on vaikea asiantuntijoiden (mukamas) myöntää. Kaikkihan on oikein menetelmin ja teollisuuden laatimien määräysten mukaan rakennettu. On tehty tarkoituksella asia tuntijoita käyttäen homekouluja.

    • oimaammesuruinen

      http://sisailmakeskus.fi/yritys/sidosryhmat/

      Em porukka on niitä "asiantuntijoita", jotka korjauttavat kolmesti ja sitten on rakennettava uusi. Valitettavasta entisin menetelmin.
      Vai onko joku kuullut jostakin paremmasta.

    • Seuraallutoon

      Osaavat tehdä valtavan kattavia kokonaisvaltaisia sisäilmatutkimuksia. Ensin käyvät yleensä kahvilla (laskuttavat tästä tietysti) ja sitten laittavat mittarit hyrräämään eri reissulla, tietty. Niitä sitten käyvään tarkistelemassa. Kaikesta mittaamisista ja käynneistä toki laskutetaan. Mitataan ilman lämpötilaa, ilman suhteellista kosteutta, formaliinia, ammoniakkia, hiilidioksidia, häkää, typpeä, VOC:it, auringonpilkut ja hiirenpapanat. Erityisesti tutkivat löytyykö juuri hiirenpapanoita. Se mihin niiden löytyminen vaikuttaa en kyllä ymmärrä. Niitä nyt vain sattuu olemaan jokaisen pientalon rakenteissa ja joskus jopa hiiriä sisällä asti.

      Valitettavasti vain maksaa aika paljon saada vastaus em. sisäilman hienouksiin, jotka on siis ihan kiva tietää, mutta ei niillä tiedoilla mahdollinen homevaurio ja sen sijainti paljastu ja sehän on sitten jo lisätutkimus ja maksaa taas toisen mokoman jos homevauriopiakka pitää löytää ja tältä firmalta jää löytämäti.

      Tämän olen seurannut paikan päällä eli en todellakaan voi suosittella. Virmalle on tärkeintä kehrätä huikieta laskuja, mutta pääasia jää kokonaan selvittämättä.

    • Laura_taas

      Joo, selväksi on tullut, että asiat ainakin osataan lakaista maton alle. Joko hommassa töppäilee oppilaitoksen tai sisäilmakeskuksen väki. Raportti on kaunisteltu versio rakennuksen tilanteesta. Ällistyneenä luin sitä tekstiä. Opettajat ja opiskelijat oireilevat, osa onkin jo toisissa tiloissa, mutta "mitään ongelmaa ei ole". Juupajuu!

    • kannattaa kysellä täältä sisäilmatutkimuksen tekemisestä http://genano.com/fi/palvelut/

      * Näytteet analysoidaan ulkopuolisissa laboratorioissa, joten voit olla varma analyysien korkealuokkaisesta laadusta ja puolueettomuudesta. Yhteistyökumppaneitamme ovat mm. VTT, TTL ja MetropoliLab.

      • Genano

        Ainakin Genanolta saa asiallisen ja kattavan sisäilmatutkimuksen, josta ymmärtääkin jotain.


    • Totuuden.Torvi26

      Jokaisen näytteenoton tulosta voidaan manipuloida. Voiko sitten olla puolueetonta näytteidenottajaa olemassakaan jos tehdään vain se mitä tilataan. Hei herätkäähän jo pikkuhiljaa ja katsokaa totuutta silmiin sekä kuunnelkaa tämäkin pätkä. Täyttä asiaa. Jos näytettä (vaikka toksisuus) ei ole validoitu Asumisterveysopasta vasten ja viitearvot eivät ole terveysperusteisia, niin paskapaperin arvoisia tutkimuksia kaikki oikeudessakin.

      http://www.mediaserver.fi/live/tehy

      • Aliisa4

        On kuitenkin olemassa yksikertainen testi, joka kelpaa myös tuomioistuimissa todisteeksi. Se on se itse tehtävä hometesti vehnäpaahtoleivällä. Menetelmä on EU:ssa hyväksytty ja siitä hyvä, että sen voi jokainen itse tehdä eikä maksa kuin leipäviipaleen hinnan ja sitten mahdollisen analysoinnin laboratoriossa. Testi on paljon luotettavampi kuin mikään sisäilmamittaus ja tuo esiin myös Stachybotrys chartarumin, joka ei Andersenilla löydy.


    • SuviAnne45

      testejä manipuloidaan täysin, puolueetonta testiä ei löydy, jos kunta tilaa testin esim. kouluunsa varmasti ei löydy mitään vakavampaa,

      valistuneet kotiäidit, jotka ovat lastensa kanssa päivittäin tietävät varmasti tarkemmin löytyykö jostain sisäilmaongelmia, samoin löytyy monista facebook-ryhmistä oikeaa totuutta
      homekoirat ovat usein myös hyviä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      41
      7044
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3958
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3384
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2959
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2736
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2163
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2117
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2078
    Aihe