Kepuloisille 7,3 milj puoluetukea

muiden_tukien_päälle

Eikös nuo maataloustuet olisi jo riittäneet teille siannussijoille.

9

107

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärrän kyllä että nyt on vaikeat ajat. Teet vähän pidempää päivää ja keskityt omiin asioihisi. Ellei ole töitä, kannattaa tehdä jotain vapaaehtoistyötä. Joutenolosta tulee vaan paha mieli.

      Me täällä maalla keskitytään tuottamaan laatua suomalaisella ammattitaidolla.

    • Rosvojakunovat

      Demarit saavat kymmeniä miljoonia ay-liikkeltä muiden puolueiden kannattajien rahaa.

      • Pankkomajuri

        Eipäs vähätellä kyllä niitä kymmeniä miljardeja on ja vielä verottomana.


      • dcjxccjx

        Ai miten? Ei kenenkään ole pakko antaa ay-liikkeelle rahaa jos ei halua. Veronmaksajan on pakko maksaa kepuelätille ja mtk:lle.


      • räyhärinne
        dcjxccjx kirjoitti:

        Ai miten? Ei kenenkään ole pakko antaa ay-liikkeelle rahaa jos ei halua. Veronmaksajan on pakko maksaa kepuelätille ja mtk:lle.

        On pakko, jäsenmaksut ovat verotuksessä vähennyskelpoisia, joten telee vähemmän veroja ja kaikki veronmaksajat joutuvat antamaan rahaa AY järjestöille. Järjestöt eivät maksa veroja joten siinä taas ollaan veronmaksajan kukkarolla.


    • Ei_minun_rahaa_kepulle

      Ay-liikkeeseen ei ole pakkokuulua ja siihen kuuluvat valitsevat oman liittonsa valtuuston ja hallituksen ja samalla ne on valtuutettu toimimaan palkansaajien etujen ajana täysin valtuutuksin.
      Kukaan ei voi estää sitä jos hallitus taas jakaa meidän rahojamme omalle puolueelleen. Minä en voi estää vaikka haluaisin sen tehdäkin. En voi erota mistään, voin vain lähteä takaisin Ruotsiin. Ehkä pian lähdenkin.

    • dv8

      Puoluetuki tulee jokaisesta kansanedustajasta. Demarit kärsivät taas tappion ja menettivät puoluetukea ja joutuivat myymään puoluetalonsakin. Älä ole katkera kepulle kävi samoin. Nousi kuitenkin sitten suurimmaksi puolueeksi joten tukea tulee tas enemmän

    • Kysymys lienee siis vuoden 2016 tuesta poliittiseen toimintaan ja tiedotustoimintaan yhteensä. Saman verran kepu saa tukea myös vuosina 2017 ja 2018. Viime vuodelta eduskuntavaalien jälkeen maksettiin tukea noin viisi miljoonaa ja vuonna 2019 eduskuntavaaleja edeltäviltä kuukausilta on tulossa pari miljoonaa.

      Kyllä 29,2 miljoonan euron luulisi riittävän isompaakin toimintaan ja vaalipropagandaan.

    • Kalttaaja

      Sian näköne mies on täälä näyttäny alasti itseä. Harjaksetki samanmoiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2790
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      511
      1694
    3. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      303
      1365
    4. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      1354
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      913
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      66
      802
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      35
      715
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      704
    9. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      32
      703
    10. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      694
    Aihe