Auraukset Mikkelissä ja taajamissa

Ymmärrän, että lunta tuli taivaan täydeltä , mutta en ymmärrä miksi
keskusta oli vielä klo 21 huonolla aurauksella ?
Sieltä täältä vedetty ja jätetty kaistaleita, jotka osuivat auton pohjaan.
Eipä näkynyt tiekarhuja eikä auroja töissä vaikka nyt autot olivat poissa häiritsemästä.
Taajamissa yhtä lohdutonta -
Laajalammelle menevä ramppi jätetty auraamatta jne.
Teiden hoito alkaa olla jo retuperällä. Säästöt menevät ohi turvallisuuden.
Venäjän malliako tämä ?
91594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja mitähän tuokin mahdollisesti auttaa avautua asiasta suomi24 palstalla....? Otappa hyvä ihminen suoraan yhteyttä firmaan mikä aurailee. Tokkopa firman työntekijät/pomo tulloo lukemaan palautetta täältä..

Äänestä
  • Viherpalvelu Hyvönen seurailee keskustan katuja!

    Äänestä

  • Helou, tämähän on keskustelupalsta. Ovatko muut tien käyttäjät tyytyväisiä
    teiden kuntoon ? Varsinaista kynnöspeltoa oli äskenkin ajo, kun käväsin Porrassalmentiellä ajelemassa Lähemäen suuntaan.
    Kyllä auto joutui koville vaikka ajelin ali nopeuksien mukaan.
    Poliisipartiokin piti siellä nopeusratsiaa -D. Eipä noilla liukkailla teillä kukaan
    kaasuttele, kun näköjään toi hiekkakin näkyy olevan jo kortilla.
    Taas terveisiä sille auraajalle, joka toit naapurienkin lumet tontilleni klo.23.55.
    Ei sitten älyä sielläkään kopissa et mitä jäi tekemättä - yksi kaista jäi vielä minulle !

    Mihinkähän ne verorahat Mikkelissä palaa , kun teiden hoito on jo tuota ?
    Minkäs merkkisillä autoilla muut ajaa jos ette huomaa teiden kuntoja ???

    Äänestä

  • Talvella on lunta, kesällä vähemmän. Hyvin täällä pärjäillään vaik on vanha tatsuni alla.

    Äänestä

Ehdotus et traktorin kyytiin muutama pakolaismies lapio hommiin.
Kuski kun ei jaksa kääntää rattia niin siinä ajalla rreipas matu jaksaa lapioida !
Lumityöt sujuisi näin kaupungilta mallikkaasti.

Äänestä

Eilinen aamupäivä oli ennustettu säiden osalta. Mutta kaaos oli valmis. Valtateiden auraus oli aivan ala-arvoista ja kadut olivat liukkaita ja osa auraamattomia! Ristiinaan menevä tie oli jo lumen peitossa klo 8:00 eikä aura autoa näkynyt kun klo 10:00 ajoin takaisin mikkeliin. Mistä kyse?
Onko suomalaiset unohtaneet kuinka aurataan? Eikö osata ennakoida? Mikä tääsä mättää?
KILPAILUTUS!!!!
Urakat annetaan halvimman tarjouksen tehneelle! Aliurakoitsijoita ei päästetä auraamaan kun se tuo tappioita. Joskus joku yritys oli ottanut sakot viikonlopun auraamatta jättämisestä kun oli halvempaa kuin pistää miehet töihin?????
Ennen kaupungilla oli omat miehet ja kalusto sekä luotettavat aliurakoitsijat. Töitä tehtiin ja kadut olivat kunnossa. Sama oli kun tielaitos hoiti valtatiet. Kalustoa ja miehiä oli kuin sieniä sateella. Ja tiet kunnossa.
Nyt tehdään urakkasopimus ja jokainen aurattu metri syö voittoa tavoittelevan yrityksen voittoa. Tienkäyttäjien turvallisuudesta tinkien. Herätys!

Äänestä
  • Puhut täyttä asiaa. Se halvin ei ole yleensä hyvä missään asiassa.

    Äänestä

  • Valtatiet auraajat osaavat sentään aurata koko tien leveydeltä, toisin kuin hyvösen "auraajat".

    Äänestä

Huomenta! Ei se mitään, kyllä tästä selv8tää niinkuin aina ennenkin. 😀🌹 Kohta on kevät tulossa ja sit on lumet sulamassa. No sit on liukasta ja uudet jutut🤗

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikkelinmeininkiä kirjoitti:

Ymmärrän, että lunta tuli taivaan täydeltä , mutta en ymmärrä miksi
keskusta oli vielä klo 21 huonolla aurauksella ?
Sieltä täältä vedetty ja jätetty kaistaleita, jotka osuivat auton pohjaan.
Eipä näkynyt tiekarhuja eikä auroja töissä vaikka nyt autot olivat poissa häiritsemästä.
Taajamissa yhtä lohdutonta -
Laajalammelle menevä ramppi jätetty auraamatta jne.
Teiden hoito alkaa olla jo retuperällä. Säästöt menevät ohi turvallisuuden.
Venäjän malliako tämä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu