Kun olette kotona omissa asunnoissanne, vaikkapa tietokoneenne ääressä, niin tuntuuko teistä siltä, että asuntonne pysyy paikallaan, vai siltä, että talo ikäänkuin matkustaa universumissa kaiken muun mukana, että niinkuin kaiken aikaa matkustaisitte, vaikka istutte kotonanne ?
Elo universumissa
10
126
Vastaukset
- todellisuus.on.huima
Tänä talvena on tullut mukaan tunne siitä että nyt lähden matkaan vaikka olen rentoutuneessa tilassa, ei tietokone auki.
Suunta on aina sama,etelän suuntaan. Matka pysähtyy. Viihdyn tässä ruletissa. Jotain muutosta on tapahtumassa.
Mehän eletään universumissa. Sen fysiikka on aivan mieletöntä. Neutriinovuo kiitää lävitsemme joka hetki valonnopeudella myös maapallon läpi vauhdin juuri hidastumatta.- matkailuakotosalla
Tuntevatko kaikki ihmiset tämän "matkustamisen" aistillisesti, vai onko ihmisiä, jotka eivät tunne sitä ollenkaan ?
- matkailuakotosallaa
Jännä minunkin asuntoni matkaa etelän suuntaan mikäli olen tässä ilmansuunnista tietoinen. Mistä se johtuu?
- minä_olen_minä
Minun asuntoni pysyy paikallaan.
- kello1842_tänään
Edelleen minun taloni pysyy paikallaan. Juuri siinä, missä se aina on sijainnut.
- ketjunaloittaja
Mielenkiintoista
Tästä olisi kiva tehdä galluppi. - Assimies
Höpsis. Noiden kahden kirjoituksesi lähettämisaikojen välillä talosi liikkui yli kolme miljoonaa kilometriä kohti Great Attractoria.
- iihggjllkmj
No siltä minusta tuntuukin. Siksi minulla on yhtä jännää yksin kotona kuin muilla maailmanympärimatkalla.
Ainoastaan en tiedä mikä Attectori ?
Mutta minua kiinnostaa onko neurologisesti "normaalimmilla" ihmisillä illuusiokokemus paikallaanolosta.
- jepppp
Eli koska taloyhtiön hallituksen jäsenet eivät ole oikeustoimikelpoisia mahdollisesti asettaessaan asian käsiteltäväksi yhtiökokouksen riepoteltavaksi, lähti asia käräjäoikeuteen. Oikeusprosessi tulee kestämään vähintään vuoden. Sovittelusta kieltäydyttiin taloyhtiössä, jonka asukkaista en vielä kerro enempää.
- sohvanautti
me ollaan oikeesti aika pieniä.ajattele sitä ,että näkisit aurinkokuntamme ylhäältä.maapallo siis kolmantena planeettana,mutta suurennuslasin läpi katsottuna.siten tajuat että aurinko on atomin keskusta ja planeetat sen elektroneja...voiko siis olla suuria murheita?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553610Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk843088Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852555Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442449Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?662389Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,212346Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1342300Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522185Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville341865Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121776