Savon vaiva,kertokaa mistä syystä sähkönsiirtoa ei voi kilpailuttaa.Nytkin siirtomaksu satasta kalliimpi,kuin toisesta yhtiöstä ostamani sähkö.Onko kysymys ahneudesta,vai mistä on kyse.Meneekö rahat johtajien optioihin,paratiisisaarelle,vai minne.
Suututtaaaaa
Vastausta
2196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Miks kyselet,kun tunnut tietävän vastaukset.
Lisäksi keräävät rahaa kepulaisten sähkölinjojen kaapelointiin. Kepulaiset tulevat joka suhteessa kalliiksi yhteiskunnalle. Kansa vaan maksaa.
Idiot
Se jolla sitä dähköä on myy sitä niille, joilla sitä ei oo...eiköhän se syy oo ihan diinä, en oo kyllä ihan varma
Oli kysymys sähkönsiirrosta,ei itse sähkön ostosta.Hiton Hönö,et ymmärrä lukemaasi.
En ymmärrä niitä perusteluita, joilla sähkönsiirtohintojen korotuksia aina perustellaan. Että hintoja täytyy äkillisesti korottaa, että saadaan korjausinvestoinnit tehtyä.
Eikös sitä hintaa olisi pitänyt periä "tasaisen vauhdin taulukolla" alusta asti sen verran, että mihinkään äkillisiin korotuksiin ei olisi tarvetta? Olisihan siinä ollut kymmeniä vuosia aikaa. Taitaa vain olla niin, että ne investointeihin kerätyt ja korvamerkityt rahat on kupattu osinkoina ulos vuosittain ja sähkön NYKYISILTÄ käyttäjiltä peritään maksua sellaisestakin verkon "kulumisesta", johon heillä ei ole ollut osaa eikä arpaa.
Vähän sama homma, kuin että kaupan kassalla sanottaisiin, että "Sori nyt vaan, mutta emme muistaneet ottaa tarpeeksi maksua kymmeneltä edelliseltä asiakkaalta, joten sinä saat nyt maksaa puuttuvan osuuden."
Jos maksua ei ole muistettu aikanaan periä tarpeeksi, niin siihenpä voisi tuumata, että Pitäkee ruttu kuppeessanne.
Kaikki perusmaksut on huijausta. Jos maksut ei liity kulutukseen, niin aina joku muu maksaa toisten kulutuksen. Sähkönhintaa pitäisi korottaa niin paljon, että se kattaisi kaikki siirto-perus-vero ja muut kulut. Vain silloin asiakas voisi aidosti omalla kulutuksella vaikuttaa maksuihinsa.
Ihmeellinen on msaila
Siirtoo ee kilipaeluteta. Meejän aluveen linjat, pylyväät ja pollit ovat meejän.Tuljko seleväks?
Kuvitteleeko tyhmä aloittaja saavansa täältä Savon Voimalta vastauksen?????
Ite oot tyhmä.
Muistetaan asutaan kepulandiassa, jossa on aina vallinnut diktoorinen johtaminen.
Lapsellista inttämistä selvässä asiassa, siirtomaksuja ei voi kilpailuttaa,
uskokaa jo kerralla! Kulutus- ja siirtomaksut ovat kaksi erillistä asiaa, ja
esim. "mökkiläiselle" siirtomaksut ovat suhteettoman kalliita.
Pienkuluttajalla voi siirtomaksu olla jopa viisinkertainen kulutusmaksuun
nähden ja vielä kuukausimaksut päälle.
Sama käytäntö on koko "landiassa", joten täällä on turha itkeä, kyllä ne on
Helsingin Herrat, jotka tämän asian ovat junailleet.
Ja kepu
Kaikki maksaa- hengessä rakennetaan kallista kaapelointia joka niemeen notkoon ja saarelmaan. Vuosikymmenien urakka maksaa. Tarvitseeko joka tyhjenevä talo maalla 50 vuotta kestävää investointia kaapelointiin, onkin jo toinen juttu.
Tulevana keväänä sähkön siirtomaksuja tullaan korottamaan valtakunnallisesti n.30%,
kalliiksi kuluttajalle sähkön siirtelyt tulee.
Paljonkahan Savon- Vaivan hallitus maksaa jäsenille, ja ketä siellä istuu!
Jotain parikymmentä tonnia/vuosi. Varmaan on korotuspaineita palkkioihin.
Hallituksen kokoonpano löytyy helposti Googlella.
Sähkön jakeluverkon omistaja voi periä ihan mitä tahansa siitä että sen verkkoa voi käyttää. Suomessa myytiin männävuosina innolla sähköverkot esim. Elenialle ja nyt senkin verkon alueella ihmisiä ryöstetään että saavat sähkönsä. Sähköverkkojen täytyisi olla kunnallisessa omistuksessa, niin että vain todelliset kulut jouduttaisiin maksamaan, eikä mahtavia voittoja verkkojen omistajille.
Tuohon hinnoitteluun voisi perusteena käyttää sitä millaisen sähköpiuhan päässä sitä kulutusta on tekemässä. Jos tyytyy ilmakaapeliin ja hyväksyy satunnaiset mahdolliset katkot = halvempi hinta.
Jos on joka katkosta korvausvaatimusta tekemässä ja maakaapelia vailla niin kovempi hinta siirrolle.
Lisäksi se miten kaukana muuntamosta/jakamosta on, voisi hintaan jotenkin vaikuttaa.
Ja laskutuksen pitäisi myös perustua TÄYSIN käytetyn sähkön määrään. Pois siis kuukausimaksut ja veloitettaisiin pelkästään käytetyn sähkön mukaan.
Nykyisin esim. kerostalossa asuva, vähän sähköä käyttävä maksaa kuukausimaksua suhteessa huomattavasti enemmän verrattuna vaikka johonkin tehtaaseen, joka imee virtaa verkosta niin että langat hehkuu punaisena.
Kuukausimaksut ovat tulonsiirtoa vähän sähköä käyttäviltä paljon käyttäville.