Windows 8 on vaihdettu kymppiin ja Avast välillä skannailee ja ilmoittaa tuollaisen tilanteen. Osaako noita kasin jäänteitä itse poistaa? Varmasti kone nopeutuisi.
1 gb turhaa täytettä levyllä
1epätietoinen
54151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Voit poistaa windows.old -kansion.
Ei kannata poistaa, vaan kannattaa perua win 10 päivitys ja asentaa se puhtaasti 8:n rinnalle.
Mikä järki?
Tiedostot eivät hidasta konetta.
Hidastaa ne, seekliiner sen todistaa.
Ei hidasta. Ainoastaan jos ne on työpöydällä, niin voi käynnistys hieman hidastua.
Kyllä hidastaa kummasti..
Mites jos kiintolevy on 99,9 % täynnä tiedostoja, niin eikö silloinkaan hidasta?
Oletko mitannut millä tavalla?
Ei SSD:llä. Mekaanisilla tiedostojärjestelmä pirstoutuu hidastavalla tavalla kun ei ole vapaata tilaa joten niissä pidetään aina 15%:a vapaana.
Tiedostojen määrä ei merkitse.
Käytännön tavoilla eli peruskäytöllä. Jos levy menee liian täyteen niin se hidastaa ainakin Windowsia.
Eli tiedostot siis voivat hidastaa konetta. Joillakuilla on vähemmän kuin 15% vapaana.
Eli siis et ole mitannut mitään ja keksit omiasi.
Mekaanisilla levyillä pidetään 15% vapaana jotta se tiedostojärjestelmä ei pirstoudu, sillä se pirstoutuminen hidastaa tiedostojärjestelmää. Tiedostojen määrä ei itsessään vaikuta.
Sen lisäksi Ccleanerin käyttö ei vaikuta tähän millään tavalla sillä poistamalla väliaikaistiedostot, ne tehdään saman tien uusiksi. Se vapaa levytila pitäisi mekaanisilla levyillä olla vähintään 15% vaikka olisi väliaikaistiedostoja. Sen lisäksi saadaan lisää suorituskykyä kun säätää niin, että väliaikaistiedostoille on mahdollisimman paljon käytetty levytilaa jolloin se tehostaa enemmän suorituskykyä.
"Eli tiedostot siis voivat hidastaa konetta."
Liian täysi kiintolevy voi hidastaa, ei tiedostojen määrä.
"Joillakuilla on vähemmän kuin 15% vapaana."
Sitten tyhjentää kiintolevyä. Mekaanisilla levyillä pidetään se 15% tyhjänä vähintään.
"Liian täysi kiintolevy voi hidastaa, ei tiedostojen määrä."
Aijaa. Voiko kiintolevy siis olla liian täynnä ilman että siellä on liikaa tiedostoja?
"Sitten tyhjentää kiintolevyä. Mekaanisilla levyillä pidetään se 15% tyhjänä vähintään."
Ei voi tyhjentää, jos kaikki tiedostot ovat tärkeitä eikä ole enempää kovalevyjä.
Peruskäytöllä voi aina mitata:) Eihän autoakaan tarvitse viedä mihinkään mittauspisteeseen jos haluaa mitata sen nopeuden tai toimivuuden.
"Aijaa. Voiko kiintolevy siis olla liian täynnä ilman että siellä on liikaa tiedostoja?"
Siellä voi olla vaikka yksi iso tiedosto mikä rohmuaa kaiken tilan. Mekaanisille kiintolevyille riittää kun on vain riittävästi tyhjää tilaa kaiken aikaa, että tiedostojärjestelmä ei pirstoudu.
"Ei voi tyhjentää, jos kaikki tiedostot ovat tärkeitä eikä ole enempää kovalevyjä."
Osta.
Autossa on nopeusmittari ja voi käyttää sellaista työkalua kuin kello.
Ymmärrätkö kuinka järjetöntä tuo selittämisesi on kun ensiksikin niitä väliaikaistiedostoja tehdään nopeuttamista varten, ei huvikseen tai vahingossa vaan tarkoituksella nopeuttamista varten. Toisekseen selaimesta voi aivan vapaasti säätää, että väliaikaistiedostoja ei tehdä jos ei halua.
Itsehän olen nostanut väliaikaistiedostojen määrää ja pidän kaikki SSD:llä joten saan parhaan suorituskyvyn.
Mittaaminen on mittaamista.
Kun se sinun tietämisesi ei perustu mihinkään mittaustuloksiin, niin voit jättää kommentoimatta.
Milloinkas opiskelet jotain tietotekniikkaan tai elektroniikkaan (tai mittaustekniikkaan) liittyvää asiaa?
Autoa katsastaneena tiedän paikan missä joutuu käymään toimivuutta tarkistuttamassa.
Ei ole yhtään järjetöntä:) Sinun taas on kuten aina..
Miksi sitten poistat nopeuttamista varten tehtyjä väliaikaistiedostoja joita ei ole mikään pakko tehdä kun sen saa säädettyä pois parilla klikkauksella jos haluaa hitaamman selaimen?
"Aijaa. Voiko kiintolevy siis olla liian täynnä ilman että siellä on liikaa tiedostoja?"
Siellä voi olla vaikka yksi iso tiedosto mikä rohmuaa kaiken tilan. Mekaanisille kiintolevyille riittää kun on vain riittävästi tyhjää tilaa kaiken aikaa, että tiedostojärjestelmä ei pirstoudu."
No silloin siellä on yksi iso tiedosto liikaa. Eli tiedostoja voi olla liikaa.
""Ei voi tyhjentää, jos kaikki tiedostot ovat tärkeitä eikä ole enempää kovalevyjä."
Osta."
Aina ei ole mahdollisuutta ostaa lisää.
"No silloin siellä on yksi iso tiedosto liikaa. Eli tiedostoja voi olla liikaa."
Puhe oli tiedostojen määrästä, ei datan määrästä. Ainoa millä on väliä on se, että vapaata tilaa on riittävästi.
"Aina ei ole mahdollisuutta ostaa lisää."
Aina on mahdollisuus ostaa lisää tilaa, ja kannattaa jatkossa mitoittaa oman ympäristönsä tilan tarpeet oikein.
Eli:
1. Paljon tarvitsee tilaa päätelaitteelle? (käyttöjärjestelmä, asennetut sovellukset, profiileissa olevat asetukset, väliaikaistiedostot ja työtila)
2. Paljon tarvitsee tilaa tiedostoille? (eli omat tekstiasiakirjat, videot, kuvat jne. mitä nyt koneellaan tekeekään)
3. Paljon tarvitsee tilaa kaiken varmistukselle.
Siitä vaan lasket gigat/terat ja ostat.
Tämä muuten yksi malliesimerkki siitä, miten jotkut urpot syyttää tietotekniikkaa, Windowsia tai mitä tahansa muita omista hölmöilyistä jos toimii hitaasti tai kömpelösti. Aivan perusasioita huolehtia siitä, että tilaa on tarpeeksi. Varmistuksen jälkeen tärkein asia.
Jos yksi iso tiedosto on liikaa, niin silloin koneella on yksi iso tiedosto liikaa. Eli tiedostoja voi olla liikaa.
Ei aina ole mahdollisuutta ostaa lisää. Tällainen tilanne voi olla esimerkiksi silloin, jos ei ole rahaa.
"Ei aina ole mahdollisuutta ostaa lisää. Tällainen tilanne voi olla esimerkiksi silloin, jos ei ole rahaa."
Tuota varten on olemassa kulutusluotot ja luottokortit.
Säilytät siis koneellasi kaiki väliaikaistiedotot nettisivuilta vaikka et kävisi niillä koskaan uudelleen, vanhat mainoksetkin vaikka ne uusiutuu jatkuvasti ja sinähän et käytä edes mainoksenestoa. Nykyisillä nopeuksilla ja mainoksenestolla ei väliaikaistiedostoilla ole mitään merkitystä, pelkkä tietoturvariski. Windowsin omat tiedostotkin hidastavat kun kasvavat isommiksi ja kaikki vakoiluun tarkoitetut hidastavat...esim index.dat tiedostot kannattaa ilman muuta poistaa.
Prefetch-tiedostot ja DLL-tedostot voi nopeuttaa, mutta eipä iso merkitys niilläkään. CCleanerissä on sekin hienous, että voi ihan itse säätää mitä poistaa, mutta ethän sinä siitä mitään ymmärrä.
Ei niitä DLL:iä sieltä levyltä pidä poistaa, joissakin ohjelmissa vaan asetus pitääkö muistissa, CCleanerissä tosin ei taida ollakaan.
Ottaa tavaksi ajaa Ccleaner joka ilta ennen kuin menee nukkumaan niin on taas seuraavana päivänä "puhdas kone" odottamassa ilman turhaa roinaa. Näin on tullut tehtyvä jo useiden vuosien ajan ja hyvin on kone pelittänyt ja pysynyt nopeana.
Mitä niitä vanhoja selaustietoja ja evästeitä säilöö..
"Säilytät siis koneellasi kaiki väliaikaistiedotot nettisivuilta vaikka et kävisi niillä koskaan uudelleen"
Selain poistaa ne automaattisesti. Minulla on säädetty gigan tila väliaikaistiedostoille ja gigan tullessa täyteen selain poistaa automaattisesti niitä joita ei ole pisimpään aikaan tarvittu uudestaan.
Google Earthissa on niin ikään säädettyä pari gigaa tilaa väliaikaistiedostoille, sähköpostit on ladattuna lokaalisti joten sinne menee myös jotain viisi gigaa.
Sitä varten se kiintolevytila on, että sitä käytetään ja nopeutetaan asioita.
"Näin on tullut tehtyvä jo useiden vuosien ajan ja hyvin on kone pelittänyt ja pysynyt nopeana."
Tietokoneet pysyy nopeana muutenkin. Ja toimii nopeammin kun on väliaikaistiedostot tehostamassa.
Teet jotain väärin jos on jotain hitautta jossain. Minulla on aina tietokoneet nopeita. Ovat nyt ja ovat olleet vuosikymmeniä.
Vaikka poistaisin "väliaikaistiedostoja" Windowsin "Vapauta levytilaa poistamalla tarpeettomia tiedostoja"-toiminnolla (ei tarkka sanamuoto), ei minulla ainakaan näy mitään hidastumista, vaikka kyseisiä tiedostoja olisikin koneelta poistettu. Noh, kukin keksiköön omia iltasatujaan aivan omassa pääkopassaan...
"Minulla on aina tietokoneet nopeita. Ovat nyt ja ovat olleet vuosikymmeniä."
Niin, vaan mitäpä sitten?
Niin mitä tiedostoja poistit ja millä mittasit?
Sitä sitten että mitä varten tarvitsee jotain turhanpäiväistä Ccleaneria nopeana pitämiseen kun toimii nopeasti muutenkin?
Kulutusluottoa ja luottokortteja ei ole fiksua käyttää. Menee pian luottotiedot.
Et siis osaa käyttää rahaa.
Kyseisessä tapauksessa muistaakseni ruksin jokaisen kohdan Levyn uudelleenjärjesteäminen-ikkunasta. Sen jälkeen käynnistin tietokoneen uudelleen (uudelleenkäynnistystoiminnolla) ja katsoin rannekellon sekuntiviisaria tietokoneen käynnistyessä, Eroa oli kuitenkin jotain vajaan sekunnin luokkaa, mikä on mielestäni merkityksetöntä ja sitä aikaa et saa käytettyä oikein mihinkään hyödylliseen.
Toki olisit voinut kokeilla itsekin, mutta kun ei niin ei (unohdin teroittaa osan penaalin kynistä tänään kiireessä..)
Niin, enhän minä mistään CCleanerista ole puhunutkaan, voi sun kanssas... en edes sanonut sitä tarpeelliseksi :D
Ei tarvitse kulutusluottoja eikä luottokortteja jos osaa käyttää rahaa.
Windowsin levytilan vapautus toimii ilman uudelleenkäynnistystä, pois lukien Windows updaten cleanup.
Niin? Ei tuossa tapauksessa olisi tarvinnut käyynistää tietokonetta uudelleen (ei ainakaan kehottanut tekemään niin), mutta ajattelin, että eihän uudelleenkäynnistymisessä niin kauaa kestä, etteikö sitä voisi tehdä. Muutenkaan en väliaikaistiedostojen poistamisen jälkeen huomannut hitautta missään niissä tavallisissa jutuissa, joita yleensä tietokoneella teen.
Et paljon tiedä jos luulet että selaimen asetuksilla saa kaikki pois.
Tuntuu vaan kun olet hidasälyinen.
Se hidastus liittyy olennaisesti välimuisteihin. Ei milläään backuppien poistamisella ole muuta vaikutusta, kuin levytilaa vapautuu.
Eli jos IE:n tai Edgen välimuistin tyhjentää niin se tuntuu nettiselailussa silloin kun samoja juttuja ladataan hitaamman verkkoyhteyden yli. Esikatselukuvien poisto taas hidastaa kuvakansioiden avaamista.
"Esikatselukuvien poisto taas hidastaa kuvakansioiden avaamista."
Nähdäkseni vain kuvatiedostojen esikatselukuvakkeet latautuvat hitaammin, eikä niiden poistamisesta mitään hyötyä muutenkaan saa (muuten kuin kokeilemisen ilosta ehkä)
Rupesit sitten viemään keskustelua sivuraiteille ja ad hominem -hyökkäyksiin, kun hävisit väittelyn, voivatko tiedostot hidastaa konetta. Säälittävää.
Tiedostojen määrä ei edelleenkään hidasta, vaan liian täysi kiintolevy pirstouttaa tiedostojärjestelmän ja se hidastaa mekaanisella levyllä.
Eli huolehtii siitä, että on aina vähintään 15% levytilasta vapaana mekaanisilla levyillä.
Niin. Sinä sanoit näin:
"Ei aina ole mahdollisuutta ostaa lisää. Tällainen tilanne voi olla esimerkiksi silloin, jos ei ole rahaa."
Jos sinulla ei ole rahaa, et osaa käyttää rahaa. Täytyy olla tosi paska rahan käyttäjä, jos muutaman kympin levy on ylitsepääsemätön asia.
Painuppas vittuun valehtelemasta siitä. Se ei ollut En_ole_Matti, joka niin sanoi, vaan se olin minä.
Komppaan edellistä. :D
Ei varmaan pyyhi persettäkään paperilla kun vessapaperin ostaminen on ylitsepääsemätön asia. Käyttää sitten Intian tyyliin omaa kättä siihen.
Raha on tehty säästettäväksi.
Raha menettää arvon jos sitä ei käytä. Se kun on vaihdannan väline ja inflaatio syö arvon pois vähitellen.
Tämä nykyinen raha kun on fiat rahaa jota tehdään lisää lainaamalla, se ei ole mikään rajallinen juttu kuten vaikka kultaharkot missä olisi hyödyllistä hamstarata, että saisi omaisuutta.