Puerto Ricon retket

Hei! Ollaan menossa elokuussa Puerto Ricoon omatoimimatkalle ja kysyisinkin, että mistä löytäisi retket, joihin pääsee, vaikkei ole minkään matkatoimiston listoilla?? Päästäänkö esim. FInnmatkojen järjestämille retkille, vaikkei olla käytetty kyseistä matkatoimistoa? Olisi mukavaa päästä esim. jollekin safarille tms. Onko teillä kertoa kokemuksia ja hintaluokkia erilaisista retkistä? Ollaan tulossa miehen ja kahden tytön (11-ja 12-vuotiaat) kanssa. Lämmin kiitos jo etukäteen :)
459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Finnmatkat ei lennä Kanarialle elokuussa, eikä tietysti järjestä mitään retkiäkään, koska sillä ei ole saarella edes henkilökuntaa. Hotellien respat ovat täynnä paikallisten järjestäjien esitteitä.

Äänestä

Moikka Tepa31..

Puerto Ricosta löytyy monenlaista aktiviteettia ilman matkatoimiston retkiäkin. Monissa hotelleissa ja apartamentoksissa on myös omia retkiä, kannattaa kysyä respasta.

Omatoimisia retkiä on helppo järjestää. Muutamia esimerkiksi:

Puerto Ricon satamasta pääsee aamuisin merelle katsomaan villejä delfiinejä. Retkiä on muutamasta tunnista koko päiväksi. Hinta jotain alk. 30 euroa/hlö.

Puerto Ricon satamasta pääsee myös laivalla Puerto de Moganiin, Anfille ja Arquinequiniin, joissa kannattaa käydä. Varsinkin Puerto de Mogan on käymisen arvoinen. Moganissa sukellusveneellä katselemaan pinnan alle, hinta jotain 30€/hlö.

Bussilla Puerto Ricosta Faron majakalle ja sieltä kävellen dyyneillä Inglesiin. Matka n. 7 km, suosittelen. Tuolta löytyy myös kameliratsastusta dyyneillä, hintaa en muista.

Bussilla vanhaa tietä Puerto Ricosta Las Palmasiin, kokemisen arvoinen matka.

Vuokra-autot myös edullisia, saarikierros vuokra-autolla myös kokemuksen arvoinen, kannattaa lähteä ajelemaan myötäpäivää saaren ympäri. Auton vuokra edullisimmillaan jotain 20-30 euroa/vrk bensat.

Palmitos Park, eläintarha Inglesin pohjoispuolella, käymisen arvoinen, tosin liput aika tyyriit, jotain 30 egee/hlö.

Gran Canarian sisämää oma maailmansa, jos sinne mahdollisuus mennä, ette kadu.

Gran Canarialla löytyy aktiviteetteja ilman matkatoimiston retkiäkin.

Hauskaa matkaa.

Äänestä

Hei! Terveiset täältä aurinkoisesta Puerto Ricosta! Täällä mainostetaan ainakin edullisia suomalaisoppaan vetämiä Suomiretkiä, jotka eivät vaadi ennakkoilmoittautumisia. Retkiä on laidasta laitaan (mm.ostosretki Las Palmasiin) ja hinnat retkestä riippuen 5-10e/hlö. Alle 12-vuotiaat ilmaiseksi. Hinta sisältää kuulemma ilmaisen lounaan. Meille esite oli jätetty hotellihuoneen oven taakse.

Äänestä
  • Lisäyksenä aiempaan kommenttiini, että emme siis itse ole Suomiretkillä käyneet, joten en tarkemmin tiedä niiden laadusta tms.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tepa31 kirjoitti:

Hei! Ollaan menossa elokuussa Puerto Ricoon omatoimimatkalle ja kysyisinkin, että mistä löytäisi retket, joihin pääsee, vaikkei ole minkään matkatoimiston listoilla?? Päästäänkö esim. FInnmatkojen järjestämille retkille, vaikkei olla käytetty kyseistä matkatoimistoa? Olisi mukavaa päästä esim. jollekin safarille tms. Onko teillä kertoa kokemuksia ja hintaluokkia erilaisista retkistä? Ollaan tulossa miehen ja kahden tytön (11-ja 12-vuotiaat) kanssa. Lämmin kiitos jo etukäteen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu