OK-talon ostaminen

5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jännää, että ok-asumista mollataan mediassa joka suunnalta. On monta veroa ja maksua jne. Mut summa näistä on murto-osa siitä mitä kassulla on vastike. Ison okt:n kulut voi olla vähemmän kuin vastike kaksiosta kassulla. Ja kassulla pukkaa remppaa, jotka maksaa saman mitä okt maksaa tehdä per neliö.

Johtuiskohan aivopesu siitä, että kassulla pääsee vetään välistä helpommin ja verottajakin saa kaikista pakollisista palveluista enemmän.

Äänestä
  • Sitä kutsutaan vihervassari- politiikaksi. Päämääränä on sulloa tyhmä rahvas pienelle ja ahtaalle alueelle, jotta heidän oikeuksiaan liikkua ja elää vapaasti voidaan rajoittaa.

    Äänestä

  • rajoittaa=verottaa

    Äänestä

Kaikkein olennaisin asia joka on muistettava omakotiostossa on tuossa unohdettu. Se on ostetun okt:n aina asunto-osaketta heikompi arvokehitys.

Nousukaudella arvonnousua rajoittaa omakotitalojen itserakentaminen ja laskukaudella arvonlaskua lisää ihmisten yleinen tarve siirtyä kaupunkeihin töiden perässä sekä itserakennettujen talojen myyntimahdollisuus tappioitta merkittävästi valmiina ostettuja taloja halvemmalla. Ero on lähtökohtaisesti hintaluokassa 250 000 jopa 70 000 euroa. Itserakentanut voi luopua tappiotta talostaan noin paljon edullisemmalla hinnalla verrattuna valmiina talonsa ostaneeseen. Lamassa on riittävästi taloistaan noilla ehdoilla luopumaan valmiita ja se täyttää laskeneen kysynnän tarpeet. Juuri siksi myöskään omakotitalojen uudisrakentaminen ei lamassa ole kannattavaa.

Silti edelleen pienehkö okt hyvällä alueella on hyvä hankinta useimmille suomalaisille. Neliöhinta jää parin tonnin pintaan, kaikki on omissa käsissä ja asuminen on rauhaisaa ja edullista. 300 lämpöön, 50 kiinteistöveroon ja joku kymppi veteen ja jätehuoltoon. Summa jää perhekoon asunto-osakkeen vastikkeen kanssa tasoihin.

Äänestä
  • Köh köh. Kyllä se kassunkin hinta voi olla laskussa. Ja veikkaampa, että hintakehitys seuravan 10 v on aika heikohkoa etten sanoisi. Tosin vastikkeet kassulla pukkaa nousua kymmennenkin pinnaa per vuosi.

    Siksi en laskisi hintakehityksen varaan mitään. Mut jossakin pitää asua. Siksi järkevintä on asua mukavasti okt:ssä. Sellaisessa jossa viihtyy niin sitä ei tarvitse myydä. Silloin ei hintakehityksellä ole väliä. Jos ei siis osta tai rakenna liian kallista, jota ei voikkaan pitää (edellytys tietenkin). Kassulla ei todennäköisesti viihdy, joten hintakehitys ja oston ajoitus on elintärkeää. Johonkin paskaluukkuun voi jäädä vangiksi loppuelämäkseen.

    Jos on nuori ja ei tiedä mitä haluaa, voi hyvin asua vuokralla. Tai ostaa halpa kämppä vaikka laidempaa. Mut missään nimessä ei kannata raudoittaa kassupalloa jalkaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OK-kurko kirjoitti:

http://www.mtv.fi/teemasivut/naapurit/artikkelit/artikkeli/haaveiletko-omakotitalosta-ota-nama-asiat-huomioon-ennen-ostopaatosta/5700398

Kateellisen kassukkaan kirjoittama artikkeli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu