Patongilta jommekin

Miljamaria

Suosittele jotain kivaa päiväretkikohdetta Patongilta. Voi olla jokin saari tai toinen ranta. Myydäänkö retkiä kojuissa kuten Krabilla oli?

4

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akim100

      Myydään joka nurkalla. Phi phi saaret ja muuta semmosta.kaikki ne menee samoihin paikkoihin. Tripadvisor ja patong googleen niin löytyy tekemistä, tietoja biitseistä, risteilyjä jne. Asiallista tietoa.

    • käynyt.ja.kokeillut

      Hei. Saarille ei mun mielestä kannata tehdä päiväretkeä. Ei ainakaan PhiPhille.
      Jaa miksikö ei? No matka toki alkaa aamuvarhaisella hotellilta, mutta kuljetus rantaan keeestää. Rannassa odotellaan vähintään tunti niitä viimeisiäkin saapujia. Laivamatka on kiva, kestää n. 1-2 tuntia paatista riippuen. Pikaveneellä pääsee nopeammin, mutta ainakin minulle yksi kerta sitä riitti.
      Laiva saapuu PHIPhin laituriin aamupäivästä, ja niin saapuvat kaikki muutkin laivat. Jo laiturilla tungos aivan uskomaton, rannalle pääsy saattaa kestää jopa tunnin. Saarella tungos ei vähene vaan ahtaat kujat on niin täynnä ihmisiä että verrata voi vain ruuhkabusseihin.
      Kun lopulta onnistut taistelemaan itsellesi ranta-/ ravintolapaikan kello onkin jo niin paljon, että pitää kiiruhtaa takaisin paatille. Phuketin päässä on se normaali iltaruuhka, joten paluumatka pikkubussilla kestää halposti parikin tuntia. Hotellille päästyä on jo ilta, olet kuluttanut suurimman osan päivästäsi joko tungoksessa tai ahtaassa pikkubussissa, etkä varmasti ajattele että kylläpä tuli rahalle vastinetta.
      PhiPhi on toki kaunis, mutta en tiedä yhtään ihmistä joka haluaisi tehdä päiväretken uudelleen. (Varmasti niitäkin silti on).
      Sama rumba hieman kevyempänä on myös esim. Rayan päiväretkillä.

      Saarille kannattaa silti lähteä. Ottakaa yliyön retki jostain kadun matkatoimistosta. Se ei maksa paljoakaan enempää ja kun päiväturistit lähtevät on vielä pitkä ilta aikaa huomattavasti rauhallisemmalla saarella -ja todella hieno aamu. Myös veneretket saaren ympäri halpenevat huomattavasti iltapäivällä -silloin on tarjontaa enemmän kuin kysyntää.

      Kannattaa silti muistaa, että PhiPhi ei "rauhoitu". Kun päiväturistit on lähteneet niin on hiljaisempi aika, mutta kun ilta pimenee alkaa uimarannalla aivan saamarinmoiset bileet joiden musikki on toki hyvää, mutta sitä soitetaan KOVAA! Jos haluatte nukkua yönne rauhassa niin ottakaa hotelli saaren keskeltä tai sataman läheltä.
      PhiPhi on oikeastaan parhaimmillaan aamulla kun bilettäjät on menneet nukkumaan ja päiväturistit on vasta tulossa.
      Jos etsitte rauhallista saarta, missä voi lähteä snorklaamaan heti rannasta, niin suosittelen Rayaa yliyön retkelle.
      Jos taas etsitte rauhallista rantaa päiväretkelle, niin kertokaa taksikuskille mitä haette niin se vie teidät rauhalliselle rannalle Phuketissa ja hakee illalla takaisin.
      Oikein hyvää lomaa teille!

    • Miljamaria

      Kiitos vastauksestasi. Phi phi katsastettiin viime talvena Krabilta päin. Nuo lähisaaret kiinnostavat, samoin Phuketin muut rannat. Mitä Phuketin muita rantoja suosittelet?

    • Akim100

      Moi. Minä tekisin niin että reppu selkään ja skootteri vuokralle päiväksi pariksi. Rannat löytyy niin että ajeli menemään ja jos oli jossain tien vieressä autoja/skoottereita parkissa niin sinne siis. Oltiin patongilla ja hirvien liikenne oli siellä. Eteläpäässä katon/katasta eeenpäin sai ihan rauhassa ajella mutta patongin pohjoinen kanalaan päin oli vilkas. Nyt kohta uudestaan patong/karon reissu edessä ja google "Phuket best beaches" kertoo paljon ja sieltä huomaakin että 10 parasta biitsiä listalta oli vahingossa tullut puolella käytyä mopolla ajettaessa. Jos ei mopoilu kiinnosta niin kuski ja auto alle ja selvä pläni mihin biitsille haluaa. Yllä oleva phi phi pitää paikkansa,minutilleen mennään ja tuhat ihmistä on samaan aikaan samoissa paikoissa. Tripadvisor kertoo paljon... Kirjoita vaikka patong niin sieltä löytyy muutama muukin viitsi sitä läheltä mitä ei muuten huomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe