mamuulii tulos

Nyt se kohta mamuja karvias.. kenen mukaan nää ristitään. Kenen partalapsii
16124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

karviaan otetaan vain pakolais perhe ei yksittäisiä pakolaisia joten turha pelko pois. osoitetaan ettei karvia ja karvialaiset ole rasisteja,vaan ymmärtäväisiä ja auttavaisia hädänalaisia kohtaan.

Äänestä
  • Joo, otetaan ne sinne Kantin koululle. Siellä on viriili kylä takana. Lyhyt matka K:päähän ja sinne Niksulan vastaanottokeskukseen tapaamaan sukulaisiaan.

    Eikä Karvialaiset mitään pelkää! On vain kysymys siitä, mistä saadaan rahat tähän kaikkeen. Karvialaisilla itselläkään ei ole työtä, eikä kunnon toimeentuloa. Karviassa ei ole mahdollisuutta opiskeluun, ei oppisopimustyöpaikkoihin ym. Miten työllistät nämä pakolaiset? Entä missä he opiskelevat ammatin? Mistä saadaan tulkki? Kuka heidät opettaa Karvialaisten kulttuuriin??

    Äänestä

  • ei-järkeä kirjoitti:

    Joo, otetaan ne sinne Kantin koululle. Siellä on viriili kylä takana. Lyhyt matka K:päähän ja sinne Niksulan vastaanottokeskukseen tapaamaan sukulaisiaan.

    Eikä Karvialaiset mitään pelkää! On vain kysymys siitä, mistä saadaan rahat tähän kaikkeen. Karvialaisilla itselläkään ei ole työtä, eikä kunnon toimeentuloa. Karviassa ei ole mahdollisuutta opiskeluun, ei oppisopimustyöpaikkoihin ym. Miten työllistät nämä pakolaiset? Entä missä he opiskelevat ammatin? Mistä saadaan tulkki? Kuka heidät opettaa Karvialaisten kulttuuriin??

    tyhmä! valtiohan sen kustantaa.

    Äänestä

  • ajattelijavaan kirjoitti:

    tyhmä! valtiohan sen kustantaa.

    Tosiaankin...valtio kustantaa. Mistähän valtio rahat saa tähän kustantamiseen?Valtio kerää ihmisten palkoista, kiinteistöistä ja muista tuloista veron, joka sitten tulonsiirtoina jaetaan mm. näille elintasopakolaisille.
    Mistä kuvittelit valtion saavan rahat, joilla kustantaa pakolaisten elämisen, opiskelun, asunnot ym?

    Äänestä

  • ajattelijavaan kirjoitti:

    tyhmä! valtiohan sen kustantaa.

    Mistä valtio saa rahaa?
    Vastaus: Suomalaisten veroista! Pakolaisten elinkustannukset ovat meidän kaikkien pussista pois, kuten myös toimeentulotuki, asumistuki, työttömyyskorvaukset ym.
    Etkö tosiaankaan tiedä miksi veroja maksetaan, vaikka kuvittelet olevasi viisaampi kuin muut!

    Äänestä


On kyla iha mukava tula Karvia.Tame Soomi hieno maa.Tala hyva ola.
Soomi rooka vahan hoono.Mine ei tukata.Mine tulla Karvia.Kaiki kaunis nainen juosta mina perasa.Tame olla mukava.
Mine haluta paljon kaunis nainen.Soomi mies kiukuinen kun mine vieda kaiki nainen.Ei mine mita sille voi.

Äänestä

Montakohan henkilöä tähän perheeseen mahtaa kuulua? Entäpä sitten kun perheet yhdistetään...

Äänestä
  • Aluksi tulee vain 10.Myöhemmin sitten vielä noin 30 lisää.
    Tosin on mahdollista että tulisi jopa vieläkin enemmän.

    Äänestä

Sen verran voi laskea että jokainen maahantulija maksaa kunnalle/valtiolle 50000€ vuodessa.
(Asunto, tulkit, desing vaatteet ja kalusteet, avustajat, taksisetelit, kotipalvelu, koulunkäynti, koulunkäyntiavustajat, discoraha, ajokortit kyllä näitä riittää..
Mukavasti se kunnan talous näytäisi toisenlaiselta jos tulisi muutaman sadan tuhannen kulut....

Äänestä

Olette melkoisia vatipäitä. Mitä isompi äijä, sen suurempi maailman pelkääjä.

Äänestä
  • Jos noin kiihkeästi on tarvetta kannattaa hakeutua vapaaehtoiseksi ja mennä vastaanottokeskukseen töihin. Toinen vaihtoehto on, että haet itsellesi oman partalapsen omaan asuntoosi elätettäväksi.

    Äänestä

Tämä on kyllä nyt vähän huono juttu.Jos tänne nyt tulee paljon matuja.
Karvian naiset sekoavat täysin.Nämä matumiehet vievät nyt kaikki naiset.Huonosti käy nyt Karvian miehet.

Äänestä
  • Herranen aika, haastepyöräilykin alkaa keväällä. Puumalauma lähtee matumiehiä etsimään. Pitää hakee rautakaupasta kettinkiä ja laittaa akka koivesta kiinni sängyn jalkaan. Eipä silti, ei siinä kyllä enään sirppihallaa tulisi, mutta kyllä sillä voi sulaa vielä suussa.

    Äänestä

Valtio maksaa siihen asti kun matut saa oleskeluluvan tai kansalaisuuden. Sen jälkeen maksut ja kulut kuuluu kunnalle. Kuka noita matuja pelkää kyse on siitä kuka ne elättää ja maksaa niitten kulut.

Äänestä
  • Kummassakin tapauksessa kulut maksaa ensisijaisesti veronmaksaja. Verotuloista valtio tulonsa saa. Jokaisella kauppareissulla maksat alv:in valtion kassaan, eli jokainen joutuu osallistumaan, eivät vain työssäkävijät.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


örkkiä kirjoitti:

Nyt se kohta mamuja karvias.. kenen mukaan nää ristitään. Kenen partalapsii

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu