Fortum varasi joku vuosi sitten tuulivoimalaa varten Hsttomista maapläntin. Onko siellä näkynyt mitään tuulivoimalaa vai oliko Fortumilla ihan muita suunnitelmia sen pläntin suhteen?
Hattomin tuulivoimala
4
161
Vastaukset
- ei.tule
Lovari kirjoitti näin
"Fortum on suunnitellut tuulivoiman koepuistohanketta Loviisan Hattomiin. Tavoitteena on ollut hankkia Loviisassa kokemuksia uusimmista tuulivoimalatyypeistä. Alueelle on suunniteltu enintään kolmea noin 3 megawatin tuulivoimalaa. Hankkeeseen on tehty parin vuoden ajan monipuolisia selvityksiä mukaan lukien meluselvitykset.
Juuri meluselvitysten tulosten perusteella hanke on päätetty nyt keskeyttää. Niiden mukaan Hattomiin suunnitellun tuulivoimapuiston melu ylittää ympäristöministeriön uudet yöajan melusuositukset. Viime kesänä julkistettujen suositusten mukaan tuulivoimalan melu ei saa ylittää 35 desibeliä öisin loma-asuntoalueilla. Lähimmillään tuulivoimala sijoittuisi Hattomin alueella noin 600 metrin päähän vapaa-ajanasunnosta. Loviisan Hattomin hankkeen kehittämiseen on nyt otettu tästä ympäristösyystä aikalisä. Fortum odottaa tuloksia ympäristöministeriön työryhmältä, jonka on määrä antaa aikanaan tarkempaa ohjeistusta tuulivoimaloiden melun laskennasta ja mittaamisesta." - Oliskohanoikeesti
Olikohan Fortumilla oikeasti tarkoitus kokeilla tuulivoimalaa Loviisanlahden kainalossa eikä esimerkiksi merellä?
Vai oliko kysymyksessä hanke jonka oikeana tarkoituksena oli vaan jarrutella maakauppoja niemellä? Fortumilla saattaa tulevaisuudessa olla tarve rakentaa lisää ydinvoimaa ja/tai vetää putket kaupolämmön hyödyntämiseksi. Eihän sitä koskaan tiedä: jos fennovoimahörhötys kuopataan lopullisesti, Olkiluoto on ryssitty lopullisesti ja tulisi nousukausi ja energiantarve kasvaa, niin nykyhallitushan haluaa tehdä Suomesta oikean halvan energian huvipuiston vaihtoehtoja ja hintoja kyselemättä. Kenties Fortum haluaa tehdä koko niemestä turva-alueen. - Opti
Ehkä Fortumilla ymmärsivät jotain tuulivoimaloiden haittavaikutuksista:
http://tvky.info/tiedostot/infra_aani.pdf
Jo nyt useita perheitä on joutunut jättämään kotinsa tuulivoimaloiden aiheuttamien terveyshaittojen vuoksi. Tässä yhden perheen tarinaa:
http://areena.yle.fi/1-3084875 - Anonyymi
Pyärikö jo ,,,,ai ei viellä ,,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562821
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541719Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461694Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1511459- 721420
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3251308The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181211Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m661026- 1561016
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25985