mistä kateus syntyy?

inhottavatunne

Ja miksi kateus syntyy? Olen miettinyt tätä pitkään.

11

273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äläluota

      Kateus syntyy omien kykyjen puuteen tiedostamisesta eli tyhmyydestä saavuttaa itse mitään joten ei halua toisenkaan saavuttavan ja se on kommari meinikiä. älä enää kelaa tätä juttua vaan pyri eteenpäin ja omin nokkines ei pidä luottaa kenenkään apuihin.

    • kateus syntyy suomessa. perisuomalainen luonteenpiirre. ei osata iloita muiden menestyksestä vaikkei se ole itseltä pois millään muotoa. Mutta jos itse tiedostaa tämän epäkohdan ja kasvaa henkisesti niin voi tuottaa myös tyydyttävän tunteen

    • Hei
      Hyvä ja aiheellinen kysymys!
      Itse ymmärrän kateuden niin, että se on jotenkin sidoksissa itsetuntoon. Jos kokee itsensä jotenkin epäkelvoksi, sitä tarkkailee sitäkin enemmän muiden tekemisiä ja olemisia ja vertaa jatkuvasti itseään muihin. Kateus saa myös näkemään toiset ihmiset jotenkin täydellisinä ja ihmeellisinä. Kuitenkin se mitä ulospäin itse kenestäkin näkyy, on vain pintaa. Emme voi tietää mitä näennäisesti menestyneen ja jopa täydellisenoloisen ihmisen elämä todellisuudessa on. Ehkei kenenkään elämä kuitenkaan ihan täydellistä ole.

      Yleensähän pidetään selviönä, että me suomalaiset ollaan kateelista kansaa kun taas esim. amerikkalaiset eivät ole. Kun amerikkalainen huomaa, että naapurilla on uusi hieno auto, hän menee ja onnittelee hyvästä saavutuksesta. Ja päättää samalla tehdä itse töitä oman unelmansa eteen yhä enemmän..

      Nämä tietysti ovat yleistyksiä, mutta voihan olla, että jotain totuuden siementä on siinä, että me olemme kateellista kansaa. Ajattelemmeko me, että toisen hyvä on aina itseltä pois? Olen vakuuttunut siitä mitä alussa totesin: hyvä itsetunto on lääke kateutta vastaan. Vaikei siitä kai koskaan täysin voi päästä eroon. Vai voiko?

      J.R. Ward on kirjoittanut kateudesta ja kirjan nimi on ytimekkäästi
      " Kateus". Olisiko siinä lisää osviittaa kateuden salojen selvittämiseen!

      Pappi Elisabet

    • hiemanrönsyileväätekstiä

      Itse en ole ollut eläissäni kateellinen muille juurikaan mistään. Jos joku suoriutuu hyvin osaan aidosti olla iloinen tämän henkilön puolesta ja usein inspiroidun muiden hyvistä suorituksista. Tyylillä "Jos hänkin siihen pystyy niin miksi en minäkin."
      Tämä johtuu siitä että tiedän että minusta on moneen jos vain laitan tahtoni johonkin asiaan. Olen myös hyväksynyt sen että lähes aina löytyy joku joka tekee asiat sinua paremmin ja että ei ole edes tarvetta olla paras. Se on ylpeyttä jos tahtoo tuntea olevansa parempi kuin muut. Nöyryys ei siis ole sitä että ajattelet itsestäsi vähemmän kuin olet vaan sitä että ajattelet itseäsi vähemmän. :)

      Olen kuitenkin ollut mustasukkainen ja omistushaluinen mitä tulee ihmisiin. Kai se on vaan se syvällä oleva riittämättömyyden tunne ja pelko siitä että mielitty löytäisi jonkun vielä mieluisemman ja jättäisi minut. En ole täysin oppinut rakastamaan itseäni, joten välillä epäilen että rakastaako muka tuo ihminen minua vai tahtooko vain käyttää hyväksi. En ole siis kelvannut muille ja olen usein ollut koulu -ja työpaikkakiusattu (osaksi myös kateellisuuden tähden). Mustasukkaisuuden siis aiheuttaa hieman eri tekijät kuin kateuden. Molemmissa ehkä oma riittämättömyyden tunne tavalla tai toisella läsnä. Koen että kateutta ei itsestä löydy koska omat suoritukset ja taidot ovat itseni kontrolloitavissa. Toisella ihmisellä on taas vapaa tahto ja mustasukkaisuus ja syntyy enemmän menettämisen pelosta.

    • karu.totuus

      Kateus syntyy siitä että toiselle annetaan jotain minkä sinä ansaitset, mutta et saanut vaikka teit ihan hiton paljon saavuttaaksesi sen, mutta se toinen ei tehnyt mitään ja silti sai sen.

      • elämäeiolereilua

        Niin käy kaikille joskus, mutta eivät silti ole kateellisia. Tuo ei kateutta selitä.


    • makaajatjapetaajat

      Rakkaudesta ja edellisen tekstin hyvin kuvailemasta epäoikeudenmukaisuudesta. Kukatahansa kyynistyy ämpärin tullessa täyteen. Miten maailma makaa, siten ihmiset on petaavinaan.

    • 1.K

      voin antaa pois kaiken muun, paitsi sen, jonka olen ansainnut. ja sitten samat pohdiskelijat keksivät nimen käyttäytymiselleni: itsekäs ihminen olet. kas siinä lisää pohdittavaa

    • whatsupmansmind

      en ole kade. kaikki vietiin jo lapsena, mutta minkäpä sille mahtaa, jos vanhempi kokee jonkun muun arviokkaammaksi kuin oman lapsensa resurssit ja terveyden. ei ole juuri mahdollisuuksia kulttuurissamme parannella asemiaan, joten kitkutellan sit vaan ihan hissukseen. enpä tiedä mitä mahdn ollakaan. aika moneksi on nimitelty joidnkin arvostelukykyisten taholta. minulta kun puuttuu sekin, koska sekin on viety. kade ja kade... kait sitten vaan kummastelen ja taivastelen tätä tiettyä asemaa... jotain hunajapimpheroita..?

    • ovateriasioita

      Suurin osa täällä näyttäisi sekoittavan keskenään katkeruuden ja kateuden..

    • 1518

      Loppu peleissä fysiikan laeista ja siinä välissä on evoluutio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4894
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      86
      1752
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      288
      1602
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1554
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      256
      1428
    6. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      135
      1187
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1170
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1109
    9. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      1084
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1064
    Aihe