Nyt siellä myynnissä Sea Ray Sun Dancer, onko kellään kokemuksia? Lähteekö noin halvalla, venehän on tuplasti arvokkaampi!
huutokauppa.com
hienovene
19186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sen verran on tullut kyseistä sivua seurattua, että ei lähde halvalla, jos ilmoitus ei ole "myydään eniten tarjoavalle" tyyppinen.
Tuolla jostain syystä täydelliset romutkin, tuntuvat menevän kovilla hinnoilla. Tuon veneen ilmoitusta en ole vielä edes katsonut.
Mahtaako ne mennä oikeasti kaupaksi? Jotenkin sivusta seuranneena tuntuu että tuolla ei ole ihan puhtaat jauhot pussissa kaikilla myyjillä. Vai miltä kuulostaa että otsonaattoreita menee joka viikko kaupaksi kymmeniä ja kaikkien hinnat nousee loppumetreillä pilviin.
Missähän sivustoilla? Mikä Sea Ray Sundancer, niitä on "hiukan" montaa kokoa ja vuosimallia.
Otsikossahan se lukee eikä siellä ole kuin yksi searay myynnissä.
Ei siellä ole yhtään venettä myynnissä.
Tässä
https://huutokaupat.com/fi/v/253351
Aloittajan huutokauppa.com, menee aivan eri paikkaan.
Huutokaupassa hinta tulee jäämään lähelle tuota nyt tarjottua 11.000,-
Vanhoilla merivesijäähdytteisillä V6 varustettuna "arvo" lienee 25.000,-
Käyttöarvoa tuolla veneellä on sensijaan runsaasti, mutta siitähän ei rahaa saa.
Aika hitaasti kipuaa tuo hinta, ei tule menemään kaupaksi.
Näinhän siinä kävi
16 100 €, alv 0 %, hintaan ei lisätä arvonlisäveroa, 57 huutoa
Tila
Päättynyt, tarjous hylätty
Miksiköhän edes tuollainen laitetaan huutokauppaan, jos siitä halutaan rahaakin. Se nyt on selvä, ettei ihan käyttökelpoisesta ja kivastaan veneestä saa huutokaupassa yhtään mitään.
Ehkä tolla saitilla on hyvät myyntimiehet jotka osaa kertoa kuinka hyvät hillot heidän kauttaa myymällä saa?
Saittia seuranneena tulee enempikin mieleen rahanpesu tai joku muu kupru kun katsoo myytävien tuotteiden hintoja ja kaupankäynnin määrää.
Eikös ne radiossakin mainosta tätä sivustoa että lähtee varasto kiertämään ja vanhoistakin saa hyvän hinnan?
Tuossa toi searay on nyt nettiveneen puolella http://www.nettivene.com/moottorivene/sea-ray/628459
Ihan järjetön hintapyyntö noin vanhasta kiulusta. Masennus ja ahdistus iski kun näki tuon veneen sisustuksen, toki jos kotona on koululaisvitriini niin kelpaa tuokin.
No, jos nyt muotoilisi asian "fiksuhkosti". Tuossa on näköjään paljon läpikäytyä ja kunnostettua, hintakin kohdallaan - huomioiden että luultavasti niin kuin MarineMan kirjoittikin tuolla, 25.000,- luultavasti lähtee, ja silloin se on aivan kohtuu hinta käyttökelpoisesta suhteellisen tilavasta veneestä.
Mikäli tuo on jonkun mielestä "järjetön" hintapyyntö, on hän aivan väärää kohderyhmää tuollaiselle veneelle, ja sanoisin veneelle yleensäkin.
Ei noihin sivustoihin kannata tuhlata aikaa. Lähes kaikissa on myyjällä oikeus hyväksyä tai hylätä korkein tarjous. Ihan turhaa ajan hukkaa.
Totta, yhtääkään kertaa ei noista, ja vastaavista "huippuhuutokaupoista" mitään älykästä löytynyt kohtuuhintaan. Juttuja kyllä sivustoilla "käyttäjien kokemuksia" otsikoilla mitä mielikuvituksellisimmista "onnistumisista".
Olennaista on seurata vain "Myydään eniten tarjoavalle" -kohteita. Valinnan saa filtteröityä ja muita ei kannata edes katsoa. Itse ostin erinomaisen läppärin alle markkinahinnan, tuote myytiin juuri eniten tarjoavalle ilman ehtoja.