Oletteko mille viikoille asti tehneet yötyötä? Koitin kvtes:istä saada selvää, mutten saanut mitään tolkkua.
yötyöstä
minna
61146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis mitä mille viikoille asti?
No niin, nyt selvis, sitä ollaan raskaana.Kun ei näkynyt että mihin aiheeseen tuo kysymys liittyi.Naiset varmaan vastailevat, öitä.
jos jutellaan odotusasioista niin luultavasti viikot tarkoittavat raskausviikkoja, veli hyvä :):)
Kai niitä periaatteessa voi tietenkin tehdä, jos haluaa ja tuntee ennen kaikkea että jaksaa. Itse olen vaihtanut yövuorot pois jonkun työkaverin anssa, kun ne hyvin tuntuvat kelpaavan lisien takia. Klo 06 aamutkin tekevät välillä niin pirun tiukkaa... Neuvolasta sanottiin, että niitä ei tosiaan kannata tehdä, jos vähänkin tuntuu, ettei jaksa.
Itse tein vielä viikolla 24, sen jälkeen hain lääkäriltä lapun että ei enää yötöitä, oli niin hankala palautua.
Mulle oikeastaan vaikeimmat yöt tehdä duunia oli alkuraskauden aikana kun oli kamala olo, enkä saanut päivällä olenkaan nukuttua. Taisin tehdä öitä tonne 25rv jonka jälkeen siirryin kaksivuorotyöhön. Meillä kun ei saa raskaana olevat tehdä öitä tiettyjen riskien takia, joka oli mulle helpotus. Kannattaa miettiä mitä jaksaa ja jos mahdollista niin anoa lekurilta sellainen lapuu jossa kielletään yötyö jos työnantaja ei muuten suostu.