Hätäraketti aiheutti etsinnät Paraisilla

Ilmiantakaa_idioottit

http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/845112/

Turun Sanomat | 7:40 | 0

Ilkivaltaisesti ammuttu hätäraketti aiheutti etsinnät Paraisten Kirkonselällä lauantai-illalla noin yhdentoista aikaan.

Meripelastuskeskus Turku on kahden viimeisen kuukauden aikana vastaanottanut samalta alueelta useampia hätärakettihavaintoja. Havainnot ovat painottuneet lähinnä Paraisten keskustan eteläpuolella sijaitsevan Kirkkoselän itä- tai etelärannalle.

Länsi-Suomen merivartiosto haluaakin muistuttaa, että rannikkoalueella rantaviivan läheisyydestä ilkivaltaisesti ammutut hätäraketit tuovat kustannuksia yhteiskunnalle. Jokaiseen hätärakettiin reagoidaan täydellä vakavuudella ja oletetaan ihmishengen olevan vaarassa.

Jokaisessa hälytyksessä on mukana lähes aina Rajavartiolaitoksen meripelastushelikopteri, useita partioita merivartioasemilta ja -laivoilta sekä muita merenkulkijoita ja viranomaisia.

Huonoimmassa tilanteessa ilkivaltaisesti ammuttu raketti tuo viivettä todellisten hätätilanteiden avun saapumiseen, koska resurssit on sidottu toisaalle. Tekijä joutuu korvaamaan turhista etsinnöistä aiheutuneet varsin suuret kustannukset valtiolle.

Havainnot hätäraketin ampujasta pyydetään ilmoittamaan Länsi-Suomen merivartioston johtokeskukseen puh. 0294 1010.

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

        Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
        Kuhmo
        67
        2149
      2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

        Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
        Kemi
        35
        1724
      3. Harmi että välimme

        Menivät niin solmuun.
        Ikävä
        99
        1132
      4. Hei sinä rakas mies.

        Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
        Ikävä
        46
        879
      5. Ajatuksia

        Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
        Ikävä
        87
        803
      6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

        Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
        Ikävä
        25
        766
      7. Mille kirjaimelle

        toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
        Ikävä
        29
        670
      8. Katse

        Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
        Ikävä
        39
        648
      9. Äimän käki

        Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
        Sinkut
        132
        591
      10. Nainen, miten suhtautuisit

        Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
        Ikävä
        56
        578
      Aihe