Mitä tekee pohjois-norjan vesillä Islantilaiset-, Venäläiset- ja Grönlantilaiset kalastusalukset? No, varmaan kalastavat niin, mutta miten se on mahdollista? Eikö niiden pitäisi pysyä poissa norjan aluevesiltä?
Ulkomaalaiset kalastusalukset norjassa
3
91
Vastaukset
Läpikulku on sallittua aluevesilläkin. Kalastus on sitten eri asia, mutta onko näyttöä, että sitä tehtäisiin aluevesillä tai talousalueella (en nyt muista enkä jaksa tsekata, oliko kalastaminen talousalueella sallittua)?
Islantilainen, venäläinen ja grönlantilainen kirjoitetaan muuten pienellä muulloin paitsi virkkeen alussa. Aivan kuten suomalainenkin. Ja maan nimet taas isolla, kuten Norja.- sldvn9
Ainakin Kirkkoniemen satamassa oli taannoin paljon venäläisiä aluksia. Toisivatko sitten saaliin Norjaan? Muutenhan niiden voisi kuvitella olevan esimerkiksi Murmanskissa.
sldvn9 kirjoitti:
Ainakin Kirkkoniemen satamassa oli taannoin paljon venäläisiä aluksia. Toisivatko sitten saaliin Norjaan? Muutenhan niiden voisi kuvitella olevan esimerkiksi Murmanskissa.
Voi olla, että myyvät saaliinsa Norjaan. Ei se kai kiellettyä ole? Itse asiassa mielenkiintoinen kysymys, johon minulla ei ole vastausta: voiko olla mahdollista, että norjalainen firma pestaisi ulkomaalaisia aluksia kalastamaan itselleen ja nämä alukset saisivat sellaisen diilin nojalla kalastaa Norjan vesillä?
Toinen mahdollisuus on tietysti bunkraus ja proviantin haku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64215Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1152546Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681078Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2081011- 39952
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38911- 47884
- 36846
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke120836Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35802