mökin seinärakenne

Onko toimiva, käytiin katsomassa yhtä mökkiä ihmetytti seinärakenne missä ei tuuletusrakoa. Seinärakenne ulkoverhouslauta, tervapaperi, eriste 10 cm, tervapaperi ja sisä verhous paksu vaakalaudoitettu paneeli. ulkoverhous on vaakalaudoitettu ja alimmainen lauta on tiiviisti sokkelissa kiinni ilman mitään rakoa. mökissä on ollut talvisin peruslämpö 12-14 astetta.
515534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Kuinka vanha mökki, mita materiaalia se eriste on.

Äänestä

Aika normaali rakenne vanhemmassa lautamökissä. Rakenne pysyy kunnossa huonossa eristävyyden ansiosta eli koko seinärakenne on plussan puolella pakkasessa, jolloin kastepistettä ei pääse muodostumaan seinän sisään.

Äänestä

On toimiva rakenne, mikäli eristeet ovat hygroskooppista materiaalia (esim. sahanpuru tai selluvilla) ja ulkolauta on maalattu hengittävällä maalilla (pellavaöljymaali tai punamulta tms.)

Äänestä

Mökki on 1996 ja eriste on keltaista lasivillaa... Mutta ei sisällä lasinpaloja, tarkkaa tietoa materiaalista ei vielä ole aukaistiin yksi venttiili ja päästiin sieltä kokeilemaan. Mökki on 50 neliötä ja pieni parvi. Öljypatterit joka ikkunan alla sekä joka huoneessa ikkunan yläpuolella nurkassa ilma venttiili, takka. Lämmitykseen ja käyttöön kulunut vuodessa sähköä 6500 kw, jolloin pakkasilla sisällä noin 12-14 saunassa ja suihkutilassa on lattialämmitys. Talvikäyttö satunnaista.

Äänestä

Rakenne on totaalisen huono oli rakennusvuosi mikä tahansa.

Kuten edellä kirjoitettu rakenne toimii huonon eristävyyden seurauksena, sekä lämpöjen pitämisellä päällä.

Jos mökillä asuu ja saunoo reilusti alkavat ongelmat. Satunnaiskäyttöön melkein mikä tahansa kelpaa.

Kuten itse aloituksessa kirjoiti
- Ei tuuletusrakoa
- Ei kunnollista höyrysulkua
- Olematon eriste
- Rakenne sokkelissa kiinni ilman kapillaarikatkoa

Miksiköhän joku on tuollaisen edes viitsinyt kyhätä tuohon aikaan kun tietämystä jo on ollut?!?

Äänestä

Tuo on toteutettu vanhalla rintamamiestalon rakenteella, mutta sahanpurun/kutterin tilalle on laitettu kosteushengittämätön mineraalivilla. Ulkoseinätkin on varmaan maalattu lateksilla. Ja jos vielä seinän ja sokkelin välistä puuttuu kattohuopakaistale tai muu kapillaarikatko, saattaapi mökki tuolla rakenteellaan olla aikapommi homeen suhteen.

Äänestä

Mökki tontin naapurustossa samanlainen mökki, ja vuotta aikaisemmin rakennettu. Isäntä itse oli ollut mukana rakennuspuuhissa, kertoili että pohja on eristetty myös. Mineraalivillasta ei ole varmuutta, äijän mökissä ei ole olllut ongelmia. Taidan alkaa tehdä kauppaa.

Äänestä

Eihän tuossa ole mitään ideaa, kun villa ei ole hengittävää. Onkohan edes oikeaa tervapaperia ettei olisi muovia välissä?

Äänestä
  • Hei esonvaarit, villahan hengittää! Liiankin hyvin... siinä se ongelma on, kun villa eristää lämpöä tehokkaasti, mutta päästää kosteuden esteettä lävitseen, seinärakenteen ulko-osiin ... jotka ovat kylmiä, em. hyvästä eristyskyvystä johtuen.

    Äänestä

  • pidätä_henkeä kirjoitti:

    Hei esonvaarit, villahan hengittää! Liiankin hyvin... siinä se ongelma on, kun villa eristää lämpöä tehokkaasti, mutta päästää kosteuden esteettä lävitseen, seinärakenteen ulko-osiin ... jotka ovat kylmiä, em. hyvästä eristyskyvystä johtuen.

    Joo-o. Taidat olla rakennusinsinööri? Ei ihme että talot homehtuvat.

    Äänestä

  • onneavaansitten kirjoitti:

    Joo-o. Taidat olla rakennusinsinööri? Ei ihme että talot homehtuvat.

    Taidat olla essonvaarin ja panukailottajan lehtolapsi. On luuloa muille jaettavaksi, tietoa ei ensinkään

    Äänestä

  • pidätä_henkeä kirjoitti:

    Hei esonvaarit, villahan hengittää! Liiankin hyvin... siinä se ongelma on, kun villa eristää lämpöä tehokkaasti, mutta päästää kosteuden esteettä lävitseen, seinärakenteen ulko-osiin ... jotka ovat kylmiä, em. hyvästä eristyskyvystä johtuen.

    Hulluja horiset. Villa tarvitsee muovin sisäpuolelle, ettei kosteus pääse villaan muhimaan. Kas kun villa ei hengitä.

    Äänestä

  • hörhöthiljaa kirjoitti:

    Hulluja horiset. Villa tarvitsee muovin sisäpuolelle, ettei kosteus pääse villaan muhimaan. Kas kun villa ei hengitä.

    Mökillä ollut 35 vuotta sisäpuolelta lukien: paneeli-muovi-villa-hirsi ja hyvin on toiminut, ei hometta tms

    Äänestä

Katso ilmaventtiilin kohdalta, mitä seinän sisässä on ? Ota kuva.

Äänestä

Kymmenen sentin eristys on kesää varten. Jos pitää talvella lämmöt päällä,. pitää olla vähintäin 15 sm eristys, muuten menee paljon lämpöä. Talvilämmitys on tuhlausta. Ulkopuolella toimioi ilman ilmarakoa jos ei ole lateksia seinässä. Satunnainen mökillä käynti talvella ei ole rakennukselle hyväksi, tekee vain kosteutta rakenteisiin. Jos on oikein rakennettu ja jätetään tuuletusta auki talvella niin mökki säilyy ongelmitta talven.

Äänestä

Olis toimiva rakenne purueristeillä, mutta lasivilla pilaa rakenteen. Jos tervapaperi olisi sisäpuolella, niin rakenne olisi edes vähän toimivampi, mutta jos mökkiä käytetään talviaikana, niin nyt kaikki asumisesta tuleva kosteus jää villoihin ja homehtuu, eikä poistu siitä ainakaan ulospäin.

Soveltuu pelkästään kesäkäyttöön.

Äänestä
  • Ei se ole purullakaan toimiva kuin tuurilla. Kas kun puruseinäkin on vituilleen suunniteltu (tiivis pinta, vinolaudoitus ulkoverhous ilman tuuletusrakoa, kylmällä puolella) eli sekin toimii, jos toimii, ihan sen ansiosta, että lämmöneristys on heikko = ulkopintakin pysyy lämpimänä sen vuoksi, että puru pystyy sitomaan jonkin verran kosteutta ja ohut rakenne kykenee kuivumaan kesän aikana.

    Hirsiseinä on toimiva rakenne. Puru ei. Vaikka panukailottajat sitä hirren veroiseksi luulee, niin enemmänhän se muistuttaa näitä villaseiniä. Sama juttu egovillojen kanssa, ne vasta ovatkin mineraalivillan kaltaisia, mutta mielikuvissa jos ei umpipuuta (hirsi) niin ainakin purua vastaavia.

    Äänestä

  • essonvaarien_harhaluulot kirjoitti:

    Ei se ole purullakaan toimiva kuin tuurilla. Kas kun puruseinäkin on vituilleen suunniteltu (tiivis pinta, vinolaudoitus ulkoverhous ilman tuuletusrakoa, kylmällä puolella) eli sekin toimii, jos toimii, ihan sen ansiosta, että lämmöneristys on heikko = ulkopintakin pysyy lämpimänä sen vuoksi, että puru pystyy sitomaan jonkin verran kosteutta ja ohut rakenne kykenee kuivumaan kesän aikana.

    Hirsiseinä on toimiva rakenne. Puru ei. Vaikka panukailottajat sitä hirren veroiseksi luulee, niin enemmänhän se muistuttaa näitä villaseiniä. Sama juttu egovillojen kanssa, ne vasta ovatkin mineraalivillan kaltaisia, mutta mielikuvissa jos ei umpipuuta (hirsi) niin ainakin purua vastaavia.

    LOL

    Äänestä

Minä syön nyt kyllä pyttipannua.

Ennen kuin tukehdun nakkeihin ja kananmunaan perunoihin...ohjeena älä osta sitä mökkiä.

Sitten syömään

Äänestä

Asun rintamamies talossa eikä ulkovuorauksen alla ollut tuuletusrakoa. Vaihdoin ulkovuorauspanelit, koska en nähnyt järkeväksi maalata vanhoja paneleita. Ulkovuorilautojen alla oli hieman vahvempi "paperi" jonka alla vinolaudoitus. Ei ollut minkäänlaisia kosteusvaurioita. Laitoin 30mm eristeen, ilmaraon ja uuden laudoituksen.
Vanhoissa taloissa ei nähtävästi käytetty ilmarakoja. Hyvin näyttää toimivan. En viitsinyt eristämiseen paljon panostaa, koska talo lämpiää maalämmöllä eikä pienet lämpöhäviöt aiheuta merkittäviä kustannuksia.

Äänestä
  • > Vanhoissa taloissa ei nähtävästi käytetty ilmarakoja. Hyvin näyttää toimivan

    Joo, ritsikoissahan ei koskaan ikinä ole ollut ongelmia, joten ei ole tarvinnut keksiä käsitettä "homerintsikka" eikä kukaan koskaan ole joutunut kymppitonneja korjauksiin upottamaan. Eikä kysy voi olla siitäkään, että ne huonoimmat on jo purettu...

    Äänestä

  • "Homerintsikka" syntyi samaan aikaan, kuin lateksimaali. Sattumaako?
    Sinulle näyttää kosteushengittävä rakenne olevan edelleen täysi mysteeri.
    Lukaisepa Panu Kailan kirja Talotohtori.

    Äänestä

  • Hahhah, rintsikoissa on jo lähtökohtaisesti rakennusfysiikka pielessä, mutta osa niistä on selvinnyt näihin päiviin sen ansiosta, että lämpövuoto pitää seinärakennetta lämpimänä & kuivana talvella, ohut rakenne kerkiää kuivumaan kesällä tai siihen rakenteeseen on vahingossa luoto jonkinlainen höyrysulku juurikin lateksimaalin tai muovitapetin avulla.

    Sitten tulee joku panukailottaja, repii tapetit pois ja laitaa henkittävää materiaalia tilalle. Pari vuotta myöhemmin löytyy kosteusvaurio, mutta sen aiheuttajaksi AINA selitetään joku aiempi, väärin tehty, remontti.

    Rakennehan on ihan yhtä fiksu kuin valesokkeli. Kyllä nekin aina joskus sattuu toimimaan. Mutta hyvä / varma ratkaisu se ei ole, kuten ei ole höyrysuluton puruseinäkään.

    Tai pula-ajan seinähän se on. Kailottajat vertaavat puruseinää hirsiseinään, mutta sehän on valetta. Massiivihirsi ei höyrysulkua tarvitse, umpipuu itsessään vastustaa riittävästi höyryn diffuusiota. Puruseinästä umpipuuta löytyy ulkopinnasta, vinolaudoituksesta ja tuuletusraottomasta ulkoverhouksesta. Eli siinä on "höyrysulku" kylmällä puolella!

    Noh, samalla lailla kailottajat kehuvat egovilloja ja selittävät myös niitä hirren veroiksiksi, vaikka materiaaliominaisuudet ovat kaikin puolin paljon lähempänä mineraalivillaa.

    Mutta aito uskishan ei aivojaan vaivaa, vaan keskittyy ummistamaan silmänsä tosiasioilta.

    Äänestä

  • sokea_usko kirjoitti:

    Hahhah, rintsikoissa on jo lähtökohtaisesti rakennusfysiikka pielessä, mutta osa niistä on selvinnyt näihin päiviin sen ansiosta, että lämpövuoto pitää seinärakennetta lämpimänä & kuivana talvella, ohut rakenne kerkiää kuivumaan kesällä tai siihen rakenteeseen on vahingossa luoto jonkinlainen höyrysulku juurikin lateksimaalin tai muovitapetin avulla.

    Sitten tulee joku panukailottaja, repii tapetit pois ja laitaa henkittävää materiaalia tilalle. Pari vuotta myöhemmin löytyy kosteusvaurio, mutta sen aiheuttajaksi AINA selitetään joku aiempi, väärin tehty, remontti.

    Rakennehan on ihan yhtä fiksu kuin valesokkeli. Kyllä nekin aina joskus sattuu toimimaan. Mutta hyvä / varma ratkaisu se ei ole, kuten ei ole höyrysuluton puruseinäkään.

    Tai pula-ajan seinähän se on. Kailottajat vertaavat puruseinää hirsiseinään, mutta sehän on valetta. Massiivihirsi ei höyrysulkua tarvitse, umpipuu itsessään vastustaa riittävästi höyryn diffuusiota. Puruseinästä umpipuuta löytyy ulkopinnasta, vinolaudoituksesta ja tuuletusraottomasta ulkoverhouksesta. Eli siinä on "höyrysulku" kylmällä puolella!

    Noh, samalla lailla kailottajat kehuvat egovilloja ja selittävät myös niitä hirren veroiksiksi, vaikka materiaaliominaisuudet ovat kaikin puolin paljon lähempänä mineraalivillaa.

    Mutta aito uskishan ei aivojaan vaivaa, vaan keskittyy ummistamaan silmänsä tosiasioilta.

    Hyvin olet nimimerkkisi valinnut. Ja kosteushengittävä rakenne edelleen täysi mysteeri rinnastuksestasi mineraalivilla kautta ekovilla päätellen. Sinulla on aika erikoinen viha-rakkaussuhde Panu Kailaan.

    Äänestä

  • ksteushengittävä kirjoitti:

    Hyvin olet nimimerkkisi valinnut. Ja kosteushengittävä rakenne edelleen täysi mysteeri rinnastuksestasi mineraalivilla kautta ekovilla päätellen. Sinulla on aika erikoinen viha-rakkaussuhde Panu Kailaan.

    Näissähän on usko vastaan fysiikka.

    Pätee aivan tavallinen keskustelu uskovaisen kanssa. Keskustelu asiasta on turhaa, koska toinen uskoo olevansa oikeassa.

    Panu on kirjoittanut Kirjan, joka tekee siitä sitten uskovaisille heidän raamattunsa. Kaikki mitä Kirjassa lukee on heidän mielestään totta. Panulla ei ole minkäänlaista koulutusta, eikä tietämystä fysiikasta, saati rakennusfysiikasta. Mutta tuohan on vain maallista.

    Luin muuten kirjasta suuriman osan ennen kuin asia muuttui liian paksuksi,eikä pystynyt jatkamaan. Olisiko ollut ensimmäiset 20 sivua suhteellisen asiaa. Sen jälkeen mentiin todella pahasti metsään ja näitä metsään meneviä kinttupolkuja totuutena pitämällä sitten totaalisen eksyksissä. Taisin luovuttaa luettuani 2/3 kirjasta.

    Äänestä

  • lukekaafysiikkaakin kirjoitti:

    Näissähän on usko vastaan fysiikka.

    Pätee aivan tavallinen keskustelu uskovaisen kanssa. Keskustelu asiasta on turhaa, koska toinen uskoo olevansa oikeassa.

    Panu on kirjoittanut Kirjan, joka tekee siitä sitten uskovaisille heidän raamattunsa. Kaikki mitä Kirjassa lukee on heidän mielestään totta. Panulla ei ole minkäänlaista koulutusta, eikä tietämystä fysiikasta, saati rakennusfysiikasta. Mutta tuohan on vain maallista.

    Luin muuten kirjasta suuriman osan ennen kuin asia muuttui liian paksuksi,eikä pystynyt jatkamaan. Olisiko ollut ensimmäiset 20 sivua suhteellisen asiaa. Sen jälkeen mentiin todella pahasti metsään ja näitä metsään meneviä kinttupolkuja totuutena pitämällä sitten totaalisen eksyksissä. Taisin luovuttaa luettuani 2/3 kirjasta.

    Olisit vain lukenut kokonaan, vaikka asiat siinä eivät vastaisikaan uskoasi.
    Ja, mikäli arvaan oikein, et vieläkään tiedä, mikä on kosteushengittävä rakenne...

    Äänestä

  • kosteushengittävä kirjoitti:

    Olisit vain lukenut kokonaan, vaikka asiat siinä eivät vastaisikaan uskoasi.
    Ja, mikäli arvaan oikein, et vieläkään tiedä, mikä on kosteushengittävä rakenne...

    Suuren Kirjan mukaan se on solutasolla tapahtuvaa kosteuden hengitystä. Ja koska tämä hengitys tapahtuu solutasolla mikään epäorgaaninen aine ei voi tätä tehdä.

    Hengittävä rakennehan on Kirjan lanseeraama termi, eikä maallisesssa maailmassa käytössä, kuten fysiikassa. Mutta vaikka fysiikka ei sen olemassaoloa ole todistanut, niin usko sen olemassaoloon on vahva.

    Äänestä



  • LOL

    Äänestä

  • No, joko Wikipedian hengittävän rakenteen sivu on päivitetty?

    Äänestä

Edellisen kirjoittaja on keksinyt gravitaatiolain ?
Ja parhaillaan Kailamäen kanssa yhdistelee suhteellisuusteoriaa ja kvanttimekaniikkaa ?

Äänestä
  • Aamen sille

    Äänestä

Täällä taas näemmä kailottajat vauhdissa. Usko on vahva.

Äänestä

Voi, teitä kaikkitietäviä reppanoita! Kaila on kuitenkin opiskellut jotain, hän on rakennusinssi ja arkkitehti. Hänellä on kokemusta rakennusvirheiden tutkijana. Olkoonkin että hän myös omistaa pintakäsittelyainefirman. Näiden palstojen asiantuntijat ovat enimmäkseen sellaisia jotka eivät ole rakentaneet koskaan mitään.
Mistähän se johtuu, että aikoinaan, esim 1800-luvulla tehdyt hirsitalot eivät ole vieläkään homeessa? Johtuisikohan siitä, että muutaman sadan vuoden kuluessa kokemus oli opettanut, kuinka talo pitää tehdä.

Äänestä
  • Hirsi ei homehdu :D :D :D :D

    Metsässäkään ei ole tullut ikinä yhtäkään lahoa puuta vastaan :D :D :D :D

    https://www.google.fi/search?q=hirsi homeessa&biw=1344&bih=726&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjriePmhrjPAhUBlSwKHX3gBGsQ_AUIBigB

    Äänestä

  • Joo.+Ei+yksikään+hirsitalo+ole+Suomessa+ikinä+homehtunut,+tai+lahonnut.+On+vain+tilastoharhaa,+että+1800-+luvun+hirsitaloista+on+vain+alle+1%+jäljellä.

    Äänestä

  • "...muutaman sadan vuoden kuluessa kokemus oli opettanut, kuinka talo pitää tehdä. "
    Jostain syystä tätä kokemusta ei ole osattu tai haluttu käyttää hyväksi.
    https://www.google.fi/#q=homekoulut suomessa

    Äänestä

  • huonoa_rakentamista kirjoitti:

    "...muutaman sadan vuoden kuluessa kokemus oli opettanut, kuinka talo pitää tehdä. "
    Jostain syystä tätä kokemusta ei ole osattu tai haluttu käyttää hyväksi.
    https://www.google.fi/#q=homekoulut suomessa

    Vastoin kuin hirsiset koulut ovat kaikki terveitä ja purkamattomina pystyssä.

    Voisiko joku kertoa millainen on hengittävä rakenne sisäsaunassa ja suihkussa? Lattiasta ja seinästä voisi aloittaa. Ilman mitään muoveja, uretaania, kosteuseristyksiä, betonia, laattaa jne.

    Voisiko lisäksi joku kertoa omia kokemuksia tällaisesta?

    Äänestä

  • lukekaafysiikkaakin kirjoitti:

    Vastoin kuin hirsiset koulut ovat kaikki terveitä ja purkamattomina pystyssä.

    Voisiko joku kertoa millainen on hengittävä rakenne sisäsaunassa ja suihkussa? Lattiasta ja seinästä voisi aloittaa. Ilman mitään muoveja, uretaania, kosteuseristyksiä, betonia, laattaa jne.

    Voisiko lisäksi joku kertoa omia kokemuksia tällaisesta?

    Jaa, tuollaisesta sisäsaunasta ei kokemuksia. Mutta mökkisaunan seinärakenne sekä löylyhuoneessa, että pukuhuoneessa sisältä lukien paneli,tervapaperi, puru/kutteripuru, tervapaperi ja ulkolaudoitus ilman ilmarakoa. Katossa paneeli, tervapaperi, puru ja harjakaton ilmatila. Lattiassa löylyhuoneessa betoni ja pukuhuoneessa muovimatto ja ponttilauta sekä rossipohja. Tehty joskus 50-luvun lopulla. Eikä homeesta tietoakaan.

    Äänestä

  • eräs_esimerkki kirjoitti:

    Jaa, tuollaisesta sisäsaunasta ei kokemuksia. Mutta mökkisaunan seinärakenne sekä löylyhuoneessa, että pukuhuoneessa sisältä lukien paneli,tervapaperi, puru/kutteripuru, tervapaperi ja ulkolaudoitus ilman ilmarakoa. Katossa paneeli, tervapaperi, puru ja harjakaton ilmatila. Lattiassa löylyhuoneessa betoni ja pukuhuoneessa muovimatto ja ponttilauta sekä rossipohja. Tehty joskus 50-luvun lopulla. Eikä homeesta tietoakaan.

    Kannatta purkaa tuo betonilattia ja muovimatto pois. Eivät ole hengittäviä.

    Toisen mökkisaunan lattia lauta, puru, lauta. Kesti 24 vuotta ennen kuin jalka meni lattiasta läpi.

    Toisen mökkisaunan lattia lauta, vuorivilla, vaneri. Kesti 22 vuotta ennen kuin muurahaiset valtasivat ja piti purkaa.

    Molemmat rakennettu 70- luvulla ja niin totaalisen väärin tehtyjä, mutta tuon verran kestivät tuolla rakenteella ja käyttöä lähinnä kesäisin.

    Vuorivilla oli suhteellisen OK, mutta purut olivat lähinnä multaa.

    Esimekkkejä ja kokemuksia hengittävästä rakenteesta sisäsaunassa ja suihkussa odotellaan edelleen.

    Äänestä


  • lukekaafysiikkaakin kirjoitti:

    Kannatta purkaa tuo betonilattia ja muovimatto pois. Eivät ole hengittäviä.

    Toisen mökkisaunan lattia lauta, puru, lauta. Kesti 24 vuotta ennen kuin jalka meni lattiasta läpi.

    Toisen mökkisaunan lattia lauta, vuorivilla, vaneri. Kesti 22 vuotta ennen kuin muurahaiset valtasivat ja piti purkaa.

    Molemmat rakennettu 70- luvulla ja niin totaalisen väärin tehtyjä, mutta tuon verran kestivät tuolla rakenteella ja käyttöä lähinnä kesäisin.

    Vuorivilla oli suhteellisen OK, mutta purut olivat lähinnä multaa.

    Esimekkkejä ja kokemuksia hengittävästä rakenteesta sisäsaunassa ja suihkussa odotellaan edelleen.

    Löylyhuoneen betonilattia näyttäisi hengittävän omalla tavallaan. Kuiva lattia imee vettä saunomisen alussa kivasti kihisten ja on taas kuiva seuraavana päivänä.
    Katsoin nyt pukuhuoneen muovimaton alle. Ikää sillä on jo niin paljon, että se näyttää vuotavan hiukan muutamasta kohdasta. Asia ei ole onneksi vielä aiheuttanut hajuhaittaa, koska vähäinen kosteus on näköjään imeytynyt käsittelemättömän ponttilattian läpi ja tuulettunut pois. Joten noudatan neuvoasi ja poistan tuon muovin. Tilalle kävelykohtiin vaikkapa riepumatto. Pääsee lattia kuivumaan paremmin myös ylöspäin.
    Muuta en aio saunalle tehdä. En esim. maalaa sen ulkopintaa lateksilla. Ainakaan ilman tuuletusraon rakentamista.
    En tiedä, auttoiko tämä sinun sisäsaunaprojektissasi, mutta hyviä löylyjä sitten, kun saunasi on valmis!

    Äänestä

  • eräs_esimerkki kirjoitti:

    Löylyhuoneen betonilattia näyttäisi hengittävän omalla tavallaan. Kuiva lattia imee vettä saunomisen alussa kivasti kihisten ja on taas kuiva seuraavana päivänä.
    Katsoin nyt pukuhuoneen muovimaton alle. Ikää sillä on jo niin paljon, että se näyttää vuotavan hiukan muutamasta kohdasta. Asia ei ole onneksi vielä aiheuttanut hajuhaittaa, koska vähäinen kosteus on näköjään imeytynyt käsittelemättömän ponttilattian läpi ja tuulettunut pois. Joten noudatan neuvoasi ja poistan tuon muovin. Tilalle kävelykohtiin vaikkapa riepumatto. Pääsee lattia kuivumaan paremmin myös ylöspäin.
    Muuta en aio saunalle tehdä. En esim. maalaa sen ulkopintaa lateksilla. Ainakaan ilman tuuletusraon rakentamista.
    En tiedä, auttoiko tämä sinun sisäsaunaprojektissasi, mutta hyviä löylyjä sitten, kun saunasi on valmis!

    Oma saunani kotosalla on ollut jo valmis pitkän aikaa. Kiitoksia vain! Olen tehnyt sen tosin kailottajien uskomuksia vastaan, koska siellä on käytetty kosteuseristeitä, klinkkeriä, uretaani jne., jotka kaikki pilaavat rakenteen.

    Mökkisaunojen lattiat olen korjannut jo aikoja sitten. Kun väärin tehdyt kestivät yli 20v, niin nykyiset menevät jo seuraavalle, tai sitä seuraavalle sukupolvelle, paitsi kailottajien mielestä.

    Kai nyt joku voi kertoa esimerkin hengittävästä rakenteesta sisäsaunassa ja suihkussa? Jos edes yksi kunnollinen ratkaisu löytyisi Suomesta?

    Äänestä

OK. Muistathan sitten tehdä saunallesi säännölliset rakennekosteusmittaukset. Ei tarvinne kertoa syytä.

Äänestä

Sauna kun kuivuu kunnolla
niin ikään kuin hengittää.
Eli avaa lopuksi ikkuna.
Laita löylyjen jälkeen vaikka kuormalavoja kiukaaseen palamaan niin kuivuu sauna.

Äänestä
  • Kaikki puulämmitteisen saunan käyttäjät tietävät, että saunan kuivumiseen riittää vajaan pesällisen polttaminen saunomisen lopuksi. Muuta ei tarvita.

    Äänestä

  • Ei kaikki, esimerkiksi minun mieheni. Puun säästön nimissä löylytkin loppuu usein kesken.

    Minä haluaisin, että lämmitettäisiin siten harvemmin mutta kunnolla.

    Äänestä

Kitupiikkimiehelle ala purkamaan kuormalavoja.
Ilmaista polttopuuta.
Tietenkin kitupiikki valittaa kun kuluu työkalut.
Käpyjä keräillessä kuluu kengät jne.
Sauna kenties kosteana homehtuu vaan ainahan voi säästää saunan korjauskuluissa.

Äänestä

"... hengittävästä rakenteesta sisäsaunassa ja suihkussa?.."

Hengittävää rakennetta ei tule ilman erillistä selvi-
tystä sen toimivuudesta käyttää kohteissa, joissa
on pitkäkestoisia ja suuria huoneilman kosteus-
kuormituksia. Tällaisia kohteita ovat mm.:
• uimahallit ja uima-allashuoneet
• yleiset saunat märkätiloineen
• runsaasti käytetyt työpaikkojen, hotellien,
majoitusliikeiden yms. märkätilat
• tilat, joissa tuotantoprosessista tai vastaavasta
vapautuu jatkuvasti runsaasti vesihöyryä
huoneilmaan
• kylmä- ja pakkasvarastot.

http://www.ekovilla.com/fileadmin/user_upload/dokumentit/ekovilla_hengittava_puukuiturakenne_opas.pdf

Äänestä
  • Aivan tavalliseen pientalon saunaan ja suihkuun riittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaja4 kirjoitti:

Onko toimiva, käytiin katsomassa yhtä mökkiä ihmetytti seinärakenne missä ei tuuletusrakoa. Seinärakenne ulkoverhouslauta, tervapaperi, eriste 10 cm, tervapaperi ja sisä verhous paksu vaakalaudoitettu paneeli. ulkoverhous on vaakalaudoitettu ja alimmainen lauta on tiiviisti sokkelissa kiinni ilman mitään rakoa. mökissä on ollut talvisin peruslämpö 12-14 astetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu