Olisiko testamentilläni merkitystä?

Avioliitossa olevana puolisona haluaisin hyvittää toista lastani, joka on jäänyt paitsi puolisoni vanhempien lahjoituksia toiselle lapsellemme. Meillä on omakotitalo irtaimistoineen puolisoni kanssa. Jos teen testamentin toiselle lapselleni, niin onko sillä mitään merkitystä?
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Testamentillä on aina merkitystä,loppupeleissä.
Hienoa kun huolehdit lapsistasi.

Äänestä

//Jos teen testamentin toiselle lapselleni, niin onko sillä mitään merkitystä?//

???

Äänestä
  • Onhan sillä se toinen ei varmaan hyväksy testamenttiasi.

    Äänestä

Voit testata oman omaisuutesi toiselle lapsellesi. Toinen lapsesi voi hakea lakiosaa, joka on puolet siitä mitä hän ilman testamenttia perisi. Testamentilla on siis merkitystä. Testamentilla voit ohjata 75 % omaisuudestasi toiselle lapselle. Lakiosan vaatimalla isovanhempien suosima saa 25 %.

Äänestä

Miksi isovanhemmat vain toista lapsen-lastaan vain lellii?
Te testamenti puolisollesi,molemmat lapset hakevat laki-osaansa isältään.

Äänestä

Kuulostaa siltä, että aloittajalla on ollut kaksi puolisoa, yksi lapsi kummankin kanssa. Jos näin on ja vanhempi lapsi ei ole saanut/perinyt toiselta vanhemmaltaan mitään ja sisaruspuolensa taas on saanut omilta isovanhemmiltaan merkittäviä lahjoja, on ymmärrettävää, että tämä yhteinen vanhempi (kysyjä) haluaisi vähän omassa testamentissaan suosia vanhempaa lastaan, jotta lapset olisivat taloudellisesti tasa-arvoisempia, varsinkin koska nuorempi lapsista tulee perimään yksin oman toisen vanhempansa.

Aloittaja voi määrätä testamentillaan korkeintaan 75% toiselle. Jos määrää enemmän, toisella on kuitenkin halutessaan oikeus lakiosaansa.

Testamentissa voi myös kertoa syyn menettelyynsä, parempi on toki kertoa testamentista jo eläessään, niin perlliset ehtivät tottua ajatukseen. Samalla voi myös vaikkapa poistaa perillisten puolisoitten avio-oikeuden tai tehdä niitä määräyksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


öömappi kirjoitti:

Avioliitossa olevana puolisona haluaisin hyvittää toista lastani, joka on jäänyt paitsi puolisoni vanhempien lahjoituksia toiselle lapsellemme. Meillä on omakotitalo irtaimistoineen puolisoni kanssa. Jos teen testamentin toiselle lapselleni, niin onko sillä mitään merkitystä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu